Конференція в Новограді-Волинському

DSCN127015 січня 2015 року в місті Новоград-Волинську було проведено науково-краєзнавчу конференцію «Місто Новоград-Волинський і Звягельщина на зламі 1940-х років», яка була присвячена 71-й річниці визволення міста Новоград-Волинського і Звягельщини від німецько-нацистської окупації, 70-річчю визволення України та 70-річчю Великої Перемоги. Організаторами конференції були Національна спілка краєзнавців, Житомирська обласна організація НСКУ та Новоград-Волинська міська рада.
Конференцію було проведено в приміщенні Музею родини Косачів. В роботі конференції взяли участь і виступили з привітаннями заступник міського голови С.Ю. Колотов та начальник управляння культури Л.В. Заєць. Були запрошені на конференцію і були присутніми на її засіданнях ветерани Великої Вітчизняної війни. На пленарному засіданні конференції було оголошено привітання голови Національної спілки краєзнавців України, члена кореспондента НАН України О.П. Реєнта. Continue reading Конференція в Новограді-Волинському

Краєзнавці області підбили підсумки роботи за минулий рік

5 січня члени правління Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України на своєму першому у нинішньому році зібранні проаналізували результати і підбили підсумки роботи за минулий рік. Про головні напрями і підсумки діяльності краєзнавців, обласній організації яких рівно через місяць виповниться два роки, лаконічно і конкретно, не уникаючи проблемних питань, інформував її голова, кандидат історичних наук М. В. Делеган. Спілчанське життя було на виду усієї області, адже із самого початку його характеризують відкритість і демократизм, з врахуванням, в міру можливого, головних питань вивчення та збереження історико-культурних цінностей, організацією і підтримкою видавничої справи, поширення відповідної інформації серед населення. За короткий час краєзнавці області за обсягами і змістовністю та різноманітністю акцій міцно посіли одне з провідних місць серед краєзнавчих організацій України.

Особливо вагомий внесок в діяльність спілчанців належить члену правлінь Закарпатської обласної організації і Національної спілки краєзнавців України, доктору економічних наук, професору Київського національного економічного університету, активному громадському діячеві і меценату Станіславу Михайловичу Аржевітіну. Саме завдяки його підтримці та особистому вкладу проведено відомі в усій Україні і далеко за її межами фестиваль ріплянки, за результатами краєзнавчо-пошукової роботи, в рамках патріотичної акції «Стоп війні», відкрито єдиний в Україні памʻятник втікачам до Радянського Союзу, День єврейської культури, здійснено видання цілого ряду краєзнавчих книг та їх презентацію, проведено низку прес-конференцій та багато інших важливих і змістовних заходів. Краєзнавці брали активну участь у Всеукраїнській конференції юних краєзнавців, що відбулася в Ужгороді тощо. Continue reading Краєзнавці області підбили підсумки роботи за минулий рік

З Новим 2015 роком!

З Новим 2014 роком і Різдвом Х...

Шановні краєзнавці, члени Національної спілки краєзнавців України!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2015 роком!

Від щирого серця бажаємо всім краєзнавцям України міцного здоров’я, щастя, добробуту і благополуччя, виконання творчих планів і бажань, гарної долі в новому році.

Раді Вам повідомити про відновлення повноцінної роботи веб-сайту НСКУ!

Хай цей рік стане роком втілення давніх сподівань і продовження добрих традицій, принесе успіх та процвітання в справах, подарує взаєморозуміння, душевне тепло та добробут в родинному колі.

Щиро бажаємо, щоб негаразди і смуток обходили стороною, а віра й надія наповнювали серця благословенним миром і любов’ю!

Щасливого Нового року!

З повагою

Правління Національної спілки краєзнавців України

Дитяче свято

P1260352Національна спілка краєзнавців України напередодні нового року провела «краєзнавчі забави» для наймолодших. Дітей і онуків спілчан за ініціативи голови спілки Олександра Реєнта зібрали у центральному офісі організації, де на них чекала оригінальна новорічна програма і подарунки.

«Праця краєзнавців спрямована на виховання підростаючого покоління, – зазначив Олександр Реєнт. – Тому дуже важливо залучати дітей до пізнання рідного краю змалечку. Національна спілка краєзнавців України започатковує такі забави для дітлахів, щоб ще з дитячого садочка, з перших класів школи вони фіксували в пам’яті нашу краєзнавчу бібліотеку, вивчили назви міст і сіл України, тяжіли до пізнання своєї Батьківщини».

«Україна Тараса Шевченка»

Видавничий проект Національної спілки краєзнавців України до 200-річчя від дня народження великого сина українського народу

Україна Тараса Шевченка-титулкаКраєзнавча громада України жваво відгукується та долучається до всіх визначних подій, що відбуваються в українському суспільстві, є ініціатором і бере активну участь у державних і регіональних заходах із відзначення знаменних історичних дат і вшанування пам’яті видатних постатей нашої історії та культури. Останнім часом краєзнавці здійснили велику роботу з увічнення імені великого українця Івана Франка, заснувавши Літературний музей у селі Халеп’я на Київщині; на Волині постав музей українського діяча В. Липинського; відбулися науково-краєзнавчі експедиції, присвячені 300-річчю Олешківської Січі на Херсонщині, 1000-літтю Лядовського Усікновенського скельного чоловічого монастиря на Вінниччині та низка інших краєзнавчих проектів у всіх регіонах України.

У 2014 р. Україна і світ відзначили 200-річчя з дня народження українського генія і пророка Тараса Шевченка. Саме цивілізаційному змісту постаті Шевченка 5 березня 2014 р. були приурочені у Верховній Раді України парламентські слухання на тему: «Тарас Шевченко як постать світового значення (до 200-річчя з дня народження)». Приєдналась до відзначення ювілею Кобзаря і міжнародна спільнота, включивши Шевченкове свято до Календаря пам’ятних дат на генеральній конференції 37-ї сесії ЮНЕСКО. Традиції вшанування та увічнення пам’яті Т. Г. Шевченка в Україні зародилися відразу після його смерті і в подальшому набули всенародного розмаху, започаткувавши творення всенародної Шевченкіани: збереження і поширення безцінної творчої спадщини українського мислителя, проведення глибоких наукових шевченкознавчих досліджень, відображення шевченківської тематики у літературних та мистецьких творах, музейних та виставкових експозиціях, громадських ініціативах.

До 200-річного ювілею Т. Г. Шевченка Національна спілка краєзнавців України приурочила ХІІІ Всеукраїнську наукову історико-краєзнавчу конференцію «Краєзнавча Шевченкіана України», яка відбулася 24–25 жовтня 2014 р. у Шевченківському національному заповіднику в Каневі. У краєзнавчому форумі взяли участь члени регіональних організацій Спілки, науковці, освітяни, музейники, архівісти, представники громадських організацій. З ініціативи та за підтримки НСКУ світ побачила книга «З «Кобзарем» у серці» за матеріалами фондів унікального Музею однієї книги «Кобзаря» Т. Г. Шевченка у Черкасах, а також всі краєзнавчі організації провели тематичні наукові та культурно-мистецькі заходи.

Знаковою подією для української громадськості стала поява документально-публіцистичного видання, підготовленого Національною спілкою краєзнавців України – «Україна Тараса Шевченка». Ще за кілька років до ювілею на розширеній Президії правління Спілки (Черкаси, 2012 р.) за пропозицією краєзнавців прийнято рішення систематизувати, проаналізувати та узагальнити краєзнавчий матеріал, пов’язаний із іменем Тараса Шевченка, щоб колективно здійснити давноочікуваний проект про краєзнавчу Шевченкіану України. На той час були опубліковані окремі дослідження про перебування Тараса Шевченка у Києві, на Черкащині, Полтавщині, Чернігівщині, Сумщині, Волині. В академічному виданні 1957 р. «Шевченківські місця України» вміщено матеріали про перебування Тараса Шевченка у понад сорока населених пунктах України з їх короткими історичними довідками, однак книга не розкриває повну картину подорожей та відвідин поетом України. Окремим подіям із життя Тараса Шевченка під час його перебування в Україні присвячена низка інших наукових досліджень та публікацій. Continue reading «Україна Тараса Шевченка»

Сформовано особистий фонд М. В. Делегана

large__DSC0836У грудні 2014 року, відповідно до чинного законодавства, у Державному архіві Закарпатської області сформовано і відкрито особистий фонд голови обласної організації Національної спілки краєзнавців України Михайла Васильовича Делегана, який очолював державну установу з 1995 по 2011 роки. Фонду присвоєно номер 2657. Складено два описи.

Передбачається поступове суттєве поповнення особистого зібрання документів відомого архівіста, науковця, краєзнавця, громадського діяча.

Співпраця між краєзнавцями й архівом

23 грудня 2014 року о 14-00 у приміщенні Державного архіву Київської області (м. Київ, вул. Мельникова, 40) відбулася Презентація видань членів Київської обласної організації Національної спілки краєзнавців України кандидата історичних наук Чернецького Є.А. та заступника голови Київської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Букета Є.В., підготовлених з використанням інформації документів Державного архіву Київської області. Після презентації було підписано угоду про співпрацю між Державним архівом Київської області та Київською обласною організацією НСКУ та окреслено ряд найближчих спільних проектів. Серед них – організація виставки архівних документів з нагоди 100-річчя П.Т. Тронька

Нарада у Міністерстві культури України

mincult.kmu.gov.ua11 грудня 2014 р. у приміщенні Міністерства культури України відбулась зустріч Віце-прем’єр-міністра – міністра культури України В’ячеслава Кириленка з головами національних творчих спілок України, в якій взяла участь заступник голови Національної спілки краєзнавців України Руслана Маньковська.

В’ячеслав Кириленко зупинився на головних пріоритетах та напрямах у діяльності Міністерства, проінформував учасників наради про питання, які порушувалися на першому засіданні Комітету з питань культури і духовності нового скликання Верховної Ради України 10 грудня 2014 р., акцентував увагу, що вагомим завданням залишається розвиток української культури та збереження культурної спадщини, забезпечення відповідної законодавчої бази. Віце-прем’єр-міністр наголосив про необхідність розробки нової Стратегії національної гуманітарної політики, основні положення якої увійшли до Програми діяльності Кабінету Міністрів України. У відповідності до окреслених перспектив стратегічними завданнями Уряду є надання підтримки національному культурному продукту через окремий закон, з метою отримання нових можливостей та джерел фінансування сфери культури в умовах дефіциту бюджетних коштів та економічних втрат через події на Сході та анексію Криму.

Відомі діячі української культури, очільники національних спілок обговорили із керівником Міністерства нагальні питання галузі, зокрема, проблеми фінансування сфери культури, відбувся обмін думками щодо дієвого залучення національних спілок не лише до творення національного культурного продукту, але і до активного поширення його серед української громадськості.

У своєму виступі заступник голови НСКУ Руслана Маньковська запропонувала стратегію національної гуманітарної політики спрямувати засобами культури на розвиток національної свідомості, особливу увагу приділяючи молодому поколінню, відзначила глибокий культурний потенціал краєзнавства у відродженні історичної пам’яті, формуванні національної гідності, патріотичних почуттів та любові до рідного краю. Розповідаючи про видавничу діяльність Спілки, музейне, бібліотечне, пам’яткоохоронне краєзнавство, Р. Маньковська наголосила на важливості краєзнавчої освіти для виховання національно свідомої молоді, представила інформацію про підготовлений краєзнавцями уніфікований підручник «Основи краєзнавства» для студентів вищих навчальних закладів усіх спеціальностей. Національна спілка краєзнавців України розробила низку пропозицій щодо розвитку національної культури та удосконалення духовних засад українського суспільства і, безперечно, долучиться до творення Стратегії національної гуманітарної політики України.

Віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко запевнив, що усі інституції та заклади, які знаходяться у сфері відповідальності Міністерства культури, в тому числі усі національні творчі спілки, отримають належну увагу з боку Міністерства.

25 років ВООНСКУ

Учасники урочистостей присвячених 25-річчю ВООНСКУ20 листопада 2014 року відбулися урочистості з нагоди 25-ої річниці від часу створення Волинської обласної організації Національної спілки краєзнавців України та 52 Всеукраїнська наукова історико-краєзнавча конференція “Минуле і сучасне Волині та Полісся. Розвиток краєзнавства і краєзнавчої освіти на Волині”.
Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України бере свій початок від часу, коли було створено Волинське обласне товариство краєзнавців 17 листопада 1989 р. на III Волинській історико-краєзнавчій конференції, в роботі якої взяли участь делегати з багатьох районів і міст Волинської області, представники державних установ і громадських організацій.

З утворенням Всеукраїнської спілки краєзнавців, яку очолив академік НАН України Петро Тимофійович Тронько, обласна організація була зареєстрована як складова частина спілки у 1993 р.

До краєзнавства постійно прилучаються все нові й нові сили, але, на жаль, мало молоді. Хоча учнівські олімпіади, робота Малої Академії Наук, курсові та дипломні роботи студентів, наукові дослідження аспірантів дають кожного разу нові імена та підстави для оптимізму. Серед краєзнавців не просто любителі історії, культури, природи краю. Серед них є досвідчені з глибокими знаннями і багатою дослідницькою працею науковці, архівісти, працівники бібліотек, музеїв, вчителі. Саме їхніми трудами збираються документи та експонати, виринають із забуття відомі колись, забуті або нововідкриті історичні постаті. Саме завдяки краєзнавству, подвижниками краєзнавчого руху заповнюється певний “вакуум” у збереженні традицій, звичаїв, побуту, багатьох культурних надбань для збереження історичної пам’яті, забезпечення національної самосвідомості та національно-культурного розвитку краю і держави. Continue reading 25 років ВООНСКУ

Всеукраїнська туристсько-краєзнавча конференція учнівської молоді

DSC_6519Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2014/2015 навчальний рік за основними напрямами позашкільної освіти (наказ МОН України від 14.08.2014 року № 936) у  м. Ужгороді з 30 жовтня по 02 листопада п.р. була проведена Всеукраїнська туристсько-краєзнавча конференція учнівської молоді (далі – конференція).

Конференція завершила I етап Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції учнівської та студентської молоді „А ми тую славу збережемо” (далі – акція) з дослідження подій Другої світової війни 1941-1944 років на території України. Присвячувалася конференція 70-й річниці звільнення українських земель від нациських загарбників.

Проводили захід Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді, Закарпатський центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді у співпраці з Радою Організації ветеранів України та Правлінням Національної спілки краєзнавців України за підтримки органів державної влади Закарпатської області. Continue reading Всеукраїнська туристсько-краєзнавча конференція учнівської молоді