Сесія Закарпатської обласної ради розгляне пропозицію краєзнавців

1466311_740349032660345_982077_nПропозиція Закарпатської обласної організації НСКУ щодо присвоєння імені Тиводара Легоцького Закарпатському краєзнавчому музею, яку також підтримали трудовий колектив музею та Обласне громадське обʻєднання «Рідне Закарпаття», буде винесена на розгляд чергової сесії обласної ради. Про це повідомила прес-служба обласної ради.

Т. Легоцький – відомий краєзнавець, історик, археолог, етнограф, засновник музейної справи на Закарпатті.

М. В. Делеган

Топонімічна політика в Києві: виклики часу, проблеми наукового забезпечення

Київська міська організація Національної спілки краєзнавців України запрошує на засідання «круглого столу»:

«Топонімічна політика в Києві: виклики часу, проблеми наукового забезпечення»

Захід відбудеться 2 липня 2015 р. о 12.00 за адресою: вул. Михайла Грушевського, 4, кім. 212.

На підставі вимог Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»; «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років»; «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» та «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті» у Києві перейменуванню підлягають близько 100 вулиць. Це один з відповідальних моментів в історії здійснення топонімічної політики в столиці України, який вимагає консолідації зусиль краєзнавців для максимально ефективного вирішення поставлених завдань.

Київська міська організація Національної спілки краєзнавців України ініціює обговорення цієї проблеми з метою вироблення обґрунтованих пропозицій і рекомендацій.

Тематичні напрями «круглого столу»:

  • Київський топонімічний простір: збереження, відновлення, перейменування.
  • Особливості сучасної топонімічної політики у Києві: нові виклики в контексті завдань декомунізації.
  • Кияни та перейменування: проблеми інформованості та сприйняття.
  • Науково-експертне забезпечення реалізації топонімічної політики: роль і завдання Київської міської організації Національної спілки краєзнавців України.

Результатом роботи «круглого столу» має стати долучення членів Спілки до обговорення проблем перейменування топонімічних об’єктів та вироблення конкретних пропозицій щодо присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності нових назв.

Запрошуємо до участі в засіданні «круглого столу».

Оргкомітет

Прем’єра повнометражного документального фільму “Петро Тронько. Жити для людей”

film_tronkoДо 100-річчя видатного українського вченого-історика, громадського та політичного діяча, академіка П.Т.ТРОНЬКА 26 червня в кінотеатрі українського фільму «ЛІРА» (вул.Велика Житомирська, 40) відбувся прем’єрний показ повнометражного документального фільму «ПЕТРО ТРОНЬКО. ЖИТИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ» (Виробництво «VMV-студія», 2014 рік).

Прем’єрний показ відвідали заступник голови Національної спілки краєзнавців України Руслана Маньковська, голова ревізійної комісії НСКУ Сергій Попович, відповідальний секретар НСКУ Володимир Дмитрук, в.о. голови правління Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам’яток історико-архітектурної спадщини імені О. Гончара Роланд Франко, колишні колеги Петра Тимофійовича із Національного музею народної архітектури та побуту України, редакції журналу пам’ятки України. До гостей із вітальним словом звернулися автор фільму Олена Москаленко, режисер – Володимир Васильєв, заступник голови НСКУ Руслана Маньковська.

У фільмі розповідається про етапи життєвого шляху Петра Тимофійовича Тронька, який завжди базувався на високому служінні Україні, за будь-яких умов, політики і урядів.
Портрет видатного українця вимальовується на унікальній кінохроніці подій, до яких був причетний Петро Тронько, починаючи від 30-х років минулого століття до його 95-річного ювілею.

До фільму увійшли роздуми й спогади Івана Драча, Миколи Жулинського, Володимира Литвина та інших знаних в Україні діячів, які безпосередньо працювали з Петром Тимофійовичем і багато чого в нього навчились по життю.IMG_6624 IMG_6634 IMG_6643

Краєзнавці вітали Катерину Білокур у Мистецькому Арсеналі

WP_20150616_034Національна спілка краєзнавців України нещодавно, 16 травня на малій батьківщині народної художниці у селі Богданівка здійснила краєзнавчий проект «Катерина Білокур. Мистецтво жити на землі». Саме рідний край наповнює творчими силами та наснагою митця. І щоб осмислити той неосяжний космос українського генія, варто доторкнутися до землі, яка викохала художницю, зайти до її сільської хати, в якій в стражданнях і муках народжувались мистецькі шедеври.

16 червня у 115-річчя від дня народження мисткині організатори масштабного проекту запросили краєзнавців до Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький Арсенал» на відкриття виставки «Катерина Білокур. Хочу бути художником!». На ній вперше представлено 86 творів художниці з десяти музеїв та кількох приватних колекцій України, зокрема: Національного музею українського народного декоративного мистецтва, Яготинської художньої галереї, Меморіального музею-садиби Катерини Білокур у селі Богданівка.

Картини Катерини Білокур – це вся Україна, краса її землі, душа і пісня народу. У них виразно проступає глибоко народний характер мистецької спадщини художниці, яку сучасне суспільство лише починає відкривати для себе.WP_20150616_006 WP_20150616_007

Путівник музеями області презентовано в Ужгороді

16 червня 2015 року в Закарпатському обласному музеї народної архітектури  і побуту презентовано книгу-фотоальбом «Подорож музеями Закарпаття», що вийшла у світ напередодні 70-річчя Закарпатського краєзнавчого музею та 45 – річчя музею народної архітектури і побуту. ЇЇ тираж – тисяча примірників. Жоден з яких не піде в продажу, бо видання – подарункове.

В книзі подано описи  34 музеїв області, карту Закарпаття з позначеними на ній музеями, замками, храмами та церквами, фотографії.  У підготовці авторитетного видання брали активну члени ЗОО НСКУ Габорець В. С., Глеба Ю. Ф. та Шеба В. С.

В унікальному виданні також  досить широко висвітлено діяльність музейного комплексу «Старе село» у с. Колочаві Міжгірського району. Як відомо, комплекс створив член правлінь Закарпатської обласної організації та Національної спілки краєзнавців України Аржевітін С. М.

У презентації взяли участь науковці, музейні працівники, краєзнавці, представники творчої інтелігенції області. Зокрема, на зібранні виступили краєзнавці Габорець В. С., Глеба Ю. Ф., Делеган М. В. і Шеба В. С.74a1bf8-img-9959

Звітували краєзнавці Cлов’янська

DSC_000511 червня у читальній залі Донбаського державного педагогічного університету пройшов обласний краєзнавчий захід відкрите засідання правління ДонОО НСКУ, на якому про свої досягнення звітували дослідники рідного краю – наші земляки. У гості до слов’янців були запрошені краєзнавці з Артемівська, Димитрового, Дружківки, Костянтинівки, Краматорська, Красноармійська. Зацікавленість питаннями краєзнавства виявили представники освіти та культури міста й району – на захід прибули учителі та бібліотекарі Слов’янська та Слов’янського району. Від імені ректорату педуніверситету гостей привітав проректор, кандидат історичних наук С.М.Швидкий. Велику й цікаву виставку краєзнавчої літератури підготували бібліотекарі читального залу наукової бібліотеки ДДПУ.

Захід розпочався відео кліпом про рідне місто та піснею «Любимый мой Славянск» відомого барда-земляка Геннадія Тимофєєва. Подальші слайди нагадали присутнім про ті герби, які мав за свою довгу історію місто Слов’янськ.

Про досягнення краєзнавців Донецького краю розповів голова правління Донецької обласної краєзнавчої організації Валерій Романько. Він наголосив на тому, що даний захід проходить у рік, багатий на краєзнавчі ювілеї: 370 років від заснування міста Слов’янська, 25 років виповнилося Донецькій краєзнавчій організації, 90 років від дня заснування Національної спілки краєзнавців України. Валерій Іванович коротко повідомив про ювілейний пленум НСКУ, який пройшов у Харкові 27 травня і у роботі якого він взяв участь – із всеукраїнської трибуни голова ДонОО розповів про успіхи й проблеми краєзнавців Донеччини, в тому числі про досягнення слов’янських дослідників рідного краю.

Від імені голови правління НСКУ О.П.Реєнта Валерій Іванович вручив відомчі відзнаки групі краєзнавців. Серед нагороджених були й наші земляки: грамотою НСКУ відзначена заступник директора СКНАУ Т.К.Лисак, званням «Почесний краєзнавець України» – провідний науковий співробітник зі Святогірська В.М.Дєдов.

А потім про свої особисті досягнення звітували слов’янські краєзнавці – члени НСКУ: Володимир Давиденко, Володимир Дєдов, Тетяна Лисак, Геннадій Плотниченко, Марія Рижкова, Валентина Рогова, Валерій Романько, Віктор Скрипник. На жаль, не всі з тих, хто стоїть на обліку, змогли бути на цьому заході, але їхні фото, біографічні відомості та внесок у краєзнавство було висвітлено на екрані з нового біографічного довідника «Краєзнавці Донеччини», який уклав та видав на початку цього року В.І.Романько.

На зібранні розглянуто заяви молодих дослідників рідного краю бібліотекаря Тетяни Ремпель та вчителя Наталії Магули, які побажали вступити до лав краєзнавців й прийнято рішення рекомендувати правлінню НСКУ прийняти їх до Національної спілки краєзнавців України.

Від імені гостей виступили Олег Максименко з Краматорська та Діана Бєлоконь з села Петрівка Красноармійського району.

Після обідньої перерви гостям була запропонована екскурсія по Петренківським місцям Слов’янська.

Краєзнавчий захід підтвердив – на Донеччині багато зроблено по дослідженню історії рідного краю, і в авангарді цієї відповідальної й почесної місії йдуть краєзнавці Слов’янщини. Але попереду ще багато роботи. Присутні зійшлися на тому, що виховувати патріотизм, любов до свого краю необхідно у тісному поєднанні з вихованням національно-державницької свідомості, розуміння того, що Донеччина – це давня, прекрасна й невід’ємна частина України.

 

Олександр Романько. Член НСКУ, НСЖУ

Президія правління

IMG_09062015_1229449 червня 2015 р. у приміщенні Інституту історії України НАН України відбулося чергове засідання Президії правління НСКУ. У порядку денному розглянуті такі питання:

  1. Про підсумки проведення Урочистого пленуму правління НСКУ та науково-краєзнавчої експедиції «Пам’ятні місця академіка Петра Тронька на Слобожанщині», присвячені краєзнавчим ювілеям.
  2. Про відзначення активістів краєзнавчого руху Премією імені академіка Петра Тронька 2015 р.
  3. Про співпрацю НСКУ з Українським інститутом національної пам’яті.
  4. Про затвердження плану заходів НСКУ на 2016 р.

5. Про вступ нових членів НСКУ та відзначення краєзнавців нагородами НСКУ.

Вагомий внесок у шевченкознавство Донеччини

З історії вшанування ШевченкаРоманько В.І. З історії вшанування Т.Г.Шевченка у Слов’янську. – Слов’янськ: Вид-во Б.І.Маторіна, 2015. – 107 с.

У Слов’янську вийшла з друку книга, яка присвячена проблемі вшанування пам’яті Т.Г.Шевченка у цьому місті донецького краю. Її автор – член НСПУ, краєзнавець, доцент Донбаського державного педагогічного університету Валерій Романько.

Безпосередній учасник, а часто й ініціатор багатьох шевченківських заходів міського, обласного й навіть всеукраїнських рівнів, автор наводить історичні факти, які свідчать, що мешканці міста Слов’янська Донецької області здавна шанують великого сина українського народу Т.Г.Шевченка, що на цій землі проживає багато вірних синів та дочок України, продовжувачів святої справи Великого Кобзаря.

Особливу увагу укладач приділив ювілейній даті – 200-річчю від дня народження Кобзаря. Вагомий внесок у справу вшанування духовного батька української нації у Рік Т.Г.Шевченка внесли краєзнавці Донеччини, члени Національної спілки краєзнавців України – вони стали ініціаторами та учасниками багатьох добрих справ з вшанування Кобзаря на донецькій землі.

Безмірна кількість шевченківських заходів, щира й вірна любов до духовного надбання Великого Кобзаря мешканців Слов’янщини – усе це, зафіксоване автором, свідчить, що пам’ять про Тараса Григоровича Шевченка жила, живе і буде вічно жити на цій древній українській землі. Разом з тим автор жалкує з того, що значна частина населення Слов’янщини ще не сприйняла хвилюючу й правдиву поезію Кобзаря як інструмент до дії – вірно й щиро любити Україну, бути готовими стати на її захист у важкі періоди її історії.  (додається обкладинка книги).

Віктор Скрипник. Член НСЖУ. Почесний краєзнавець України.

 

Продовжувати читання Вагомий внесок у шевченкознавство Донеччини

Краєзнавча експедиція на Богодухівщину

IMG_657528 травня за участі заступників голови Національної спілки краєзнавців України Богдана Андрусишина та Руслани Маньковської відбулася Науково-краєзнавча експедиція “Пам’ятні місця Слобожанщини Героя України, академіка Петра Тронька”.

Спершу її учасники відвідали місто Богодухів, центр однойменного району, завітали до міської ради, де зустрілися з заступником міського голови Богодухова Любов’ю Іванівною Рогинською. Вона, зокрема, розповіла, що Петро Тимофійович Тронько для міста Богодухова зробив чимало добрих справ. За це ще за життя був обраний почесним громадянином міста Богодухова. Краєзнавці сфотографувалися біля покинутої будівлі, де Петро Тимофійович закінчував учительські курси, щоб потім викладати українську мову в с. Кленовому, що під Богодуховим.

Директор Богодухівського районного краєзнавчого музею Ярослав Володимирович Козловський провів змістовну екскурсію ввіреним йому закладом. У Богодухівському районному краєзнавчому музеї учасники експедиції мали змогу ознайомляться з культурою та історією міста Богодухів. В музеї представлені експонати, що символізують культуру міста, історію створення та розвитку Богодухівського району. Структура музею складається з п’яти експозицій: «Наш край в сиву давнину» (від появи людини до 16ст.), «Народна культура побуту» (18 – поч. 20ст.), «Видатні люди Богодухівщини», де чільне місце належить Петру Тимофійовичу Троньку, «Богодухів в роки Другої світової війни», «Сучасна Богодухівщина». Краєзнавці подарували до фондів музею останні номери журналу «Краєзнавство», книжки П.Т. Тронька і про нього, видання «Україна Тараса Шевченка» та ін. Навзаєм Ярослав Володимирович презентував учасникам експедиції книжку про історію Богодухівщини.

Після цього експедиція завітала до с. Заброди, поруч із Богодуховим, де 12 липня 1915 року народився Петро Тимофійович Тронько. Тут, ушанувавши пам’ять загиблих в роки Другої світової війни забродівців, краєзнавці завітали до місцевої загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів. Петро Тимофійович за життя опікувався цим навчальним закладом, зокрема, допоміг отримати комп’ютерний клас. Тепер школа хоче носити ім’я славетного земляка, про що підготувала необхідні документи. Про це учасникам експедиції розповіли місцеві вчителі, також вони познайомили зі стендами, де розміщено фотолітопис, присвячений Петру Тимофійовичу.

І наостанок краєзнавці побачили школу в с. Кленовому, де П.Т. Тронько вчителював по завершенні курсів у Богодухові.

Євген Букет