Про патріотичну ініціативу

     Доктором економічних наук, професором Київського національного економічного університету С. М. Аржевітіним внесено пропозицію щодо проведення патріотичних акцій для педагогів і школярів області упродовж 2015 року на базі Музейного комплексу – скансена «Старе село» у с. Колочаві Міжгірського району Закарпатської області.

В нинішніх складних, кризових умовах, що супроводжуються іноземною агресією, по новому, гостро постає питання суттєвого вдосконалення патріотичного виховання учнівської молоді, формування свідомої готовності до захисту незалежної української держави.

Добре відомо, що ефективне національно-патріотичне виховання формується, насамперед на прикладах з історії рідного краю, Батьківщини, героїзму і звитяг визвольних змагань за участі земляків, воєнного героїко-патріотичного життя дідусів щодо захисту своєї держави, участі батьків і рідних у демократизації суспільно-політичних відносин останніх десятиліть і т. ін. Continue reading Про патріотичну ініціативу

Краєзнавці Івано-Франківщини презентували книгу

unnamed (4)10 лютого 2015 року в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І.Франка відбулася презентація енциклопедичного видання про один район Івано-Франківщини – «Снятинщина. Історико-етнографічний нарис», яке вийшло під егідою Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

Автор ідеї та організатор її втілення народний депутат України 7 скликання Гладій Василь Іванович.

Авторський колектив, половину якого складають  члени Національної Спілки краєзнавців України, очолив Андрій Зіновійович Королько, докторант Прикарпатського національного університету ім.  В. Стефаника, доцент, кандидат історичних наук.

Координатором проекту виступив Ярослав Іванович Романюк, референт голови Снятинської районної ради, літературну редакцію здійснила Галина Пославська, дизайнерське втілення Петра Меленя.

Видання побачило світ завдяки коштам Снятинської райдержадміністрації, Снятинської районної ради, Івано-Франківської облдержадміністрації.

На презентації виступили: Василь Гладій, Ігор Королько, Василь Артим, Петро Гнідан, Петро Мелень, Галина Горбань, Михайло Косило, Ігор Райківський, Михайло Паньків, Петро Арсенич, Людмила Бабій.

Від поважних рецензентів видання слово мав Василь Васильович Марчук, доктор історичних наук, професор, проректор Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника.

Вітаємо авторів, рецензентів, редакційну раду, редакційну колегію, громадськість краю з видатною подією –  виходом  у світ енциклопедичного видання  «Снятинщина. Історико-етнографічний нарис», як унікальне явище не лише Прикарпаття але і Всеукраїнського значення та європейського рівня.

unnamed (3)

Всеукраїнська нагорода найактивнішому краєзнавцю

OLYMPUS DIGITAL CAMERAПрофесору С. Федаці присуджено диплом Всеукраїнського рейтингу «Книга року – 2014» за підручник для студентів – істориків «Історія України з  давніх часів до 1648 року» у номінації «Обрії» (спеціальна література/довідкові видання). Це перший підручник такого рівня, виданий викладачем Уж НУ. Нагорода вручена 12 лютого 2015 року ректором Ужгородського національного університету Володимиром Смоланкою у прес-центрі «Закарпаття».

Зокрема, у підручнику чи не вперше досить широко викладено історію Закарпаття і Північної Буковини. Суттєва увага приділена Криму. Важливо й те, що автор подає наукову джерельну базу після кожного розділу, стимулюючи тим самим старанних студентів до поглибленого вивчення відповідних тем.

На врученні виступили з вітаннями Г. Малик – головний редактор Закарпатської філії видавництва «Знання», М. Делеган – голова ЗОО НСКУ, який також вручив С. Федаці книгу-дарунок «Україна Тараса Шевченка», у якій опубліковано також його статтю про Кобзаря, та ін.

Президія правління

Під час засідання. Фото Сергія Шевченка
Під час засідання. Фото Сергія Шевченка

Відбулося засідання Президії правління НСКУ, основні питання розгляду на якому присвячувалися відзначенню 90-річчя НСКУ та 100-річчя Героя України, академіка Петра Тронька

10 лютого 2015 р. в залі засідань Національної спілки краєзнавців України (м. Київ, вул. М. Грушевського, 4) відбулося перше в 2015 р. засідання Президії правління НСКУ.

На початку засідання Голова Спілки, член-кореспондент НАН України О.П.Реєнт вручив спілчанські відзнаки, членські квитки і значки новим членам НСКУ та поінформував присутніх про діяльність НСКУ 2014 року. Зокрема, протягом 2014 року відбулося чотири засідання Президії правління НСКУ. Одне з них, разом із головами правлінь регіональних організацій, відбулося 7–8 липня 2014 р. в Полтаві на базі Полтавського університету економіки і торгівлі.

Офіційно зареєстровано Чернівецьку обласну організацію (голова правління – Добржанський Олександр Володимирович, декан факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича, доктор історичних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України), а також у процесі реєстрації Рівненська обласна організація (голова правління – Жив’юк Андрій Анатолійович, керівник науково-редакційної групи книги «Реабілітовані історією. Рівненська область», завідувач кафедри історії Міжнародного економіко-гуманітарного університету ім. академіка Степана Дем’янчука, кандидат історичних наук). Continue reading Президія правління

Колекція особових фондів Державного архіву Київської області поповнилася

Є.Букет та директор Державного архіву Київської області під час підписання Акту приймання-передавання документів
Є.Букет та директор Державного архіву Київської області під час підписання Акту приймання-передавання документів

31 січня 2015 року до Державного архіву Київської області було передано документи та друковані видання для новоствореного фонду особового походження краєзнавця, журналіста, громадського діяча Євгена Букета та підписано договір дарування. До фонду увійшли рукописи книжок, статей, документи про участь у всеукраїнських та міжнародних конференціях, фотографії тощо. Раніше до книжкового фонду Державного архіву Київської області надійшло 5 книжок автора, під час роботи над якими були використані архівні документи Державного архіву Київської області. Тематика наукових досліджень Євгена Букета – історія Правобережної Київщини, зокрема, Макарівського району.

Євген Букет з 2005 року співпрацює з Наталією Іванівною Булаєвською. Вони обидва є заступниками голови Київської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Наталія Булаєвська з 2002 року також є фондоутворювачем Державного архіву Київської області. На початку 2015 року відбулося чергове поповнення фонду особового походження її документами, серед яких була книга Євгена Букета «Колонщина» (2008), до якої Наталія Іванівна написала передмову.

Нагадаємо, 23 грудня 2014 року Державний архів Київської області та Київська обласна організація Національної спілки краєзнавців України уклали Договір про співпрацю у сфері вивчення історії та культурної спадщини, сприяння роботи істориків та дослідників, підготовку публікацій у засобах масової інформації та спеціалізованих виданнях. Договір заключено до кінця 2019 року.

Конференція в Новограді-Волинському

DSCN127015 січня 2015 року в місті Новоград-Волинську було проведено науково-краєзнавчу конференцію «Місто Новоград-Волинський і Звягельщина на зламі 1940-х років», яка була присвячена 71-й річниці визволення міста Новоград-Волинського і Звягельщини від німецько-нацистської окупації, 70-річчю визволення України та 70-річчю Великої Перемоги. Організаторами конференції були Національна спілка краєзнавців, Житомирська обласна організація НСКУ та Новоград-Волинська міська рада.
Конференцію було проведено в приміщенні Музею родини Косачів. В роботі конференції взяли участь і виступили з привітаннями заступник міського голови С.Ю. Колотов та начальник управляння культури Л.В. Заєць. Були запрошені на конференцію і були присутніми на її засіданнях ветерани Великої Вітчизняної війни. На пленарному засіданні конференції було оголошено привітання голови Національної спілки краєзнавців України, члена кореспондента НАН України О.П. Реєнта. Continue reading Конференція в Новограді-Волинському

Встановлено Національний рекорд України

unnamedІвано-Франківська обласна організація Національної спілки краєзнавців України та облдержцентр туризму і краєзнавства учнівської молоді організували 30 грудня 2014 року у Музеї народної шани Тараса Шевченка в приміщенні обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Шевченка реєстрацію Національного рекорду України «Найбільша кількість пам’ятників Тарасу Григоровичу Шевченку в одній області» у категорії «Мистецтво».

Прикарпаття славне багатьма історико-культурними пам’ятками, традиціями. Особливе місце тут займає вшанування генія і пророка українського народу Тараса Григоровича Шевченка.

На виконання регіональної цільової програми «Відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка у 2014 році в області» була проведена масштабна пошуково-дослідницька робота,  яка широко висвітлена у спільному виданні обласної організації Національної спілки краєзнавців України та обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді «Пам’ятники Кобзареві на Прикарпатті», ілюстрований довідник пам’ятників та пам’ятних знаків Шевченку Т.Г. на теренах нашого краю (Автори: Михайло Косило, Богдан Гаврилів).

Пізніше проведений порівняльний аналіз (М. Косило) дав можливість зробити висновок про найбільшу кількість пам’ятників у одній області, а саме на Івано-Франківщині. Відповідне наше звернення до Національного реєстру рекордів України отримало позитивний відгук.

У всьому світі його шанують, а на Прикарпатті по особливому. На даний час в межах області є 211 пам’ятників і пам’ятних знаків Кобзареві. Жодна адміністративна одиниця не має такого числа пам’ятників Тарасові Григоровичу Шевченку.

Ця робота проводилася за підтримки Івано-Франківської облдержадміністрації та Івано-Франківської обласної ради, творчих спілок, громадських організацій.

unnamed (1) unnamed (2)

Іван Хланта видав книгу про рідне село

OLYMPUS DIGITAL CAMERAДобре відомий на Закарпатті краєзнавець, письменник, кандидат філологічних наук Іван Васильович Хланта видав книгу про своє рідне село –  «Літературно-мистецьке життя Копашнова. Статті. Нариси» (Хланта І. В. Літературно-мистецьке життя Копашнова: Статті, нариси: у 2-х кн. Кн. 1. – Ужгород: ТДВ «Патент», 2014. – 856 с.: іл.). У світ вийшла перша книга із запланованих двох.

У книзі подано історико-біографічні матеріали тих представників художньої літератури, культури та мистецтва, які відвідали музей у Копашнові й виступили перед учнями та вчителями школи. Матеріали книги побудовані на добротній науковій основі.

Краєзнавці області підбили підсумки роботи за минулий рік

5 січня члени правління Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України на своєму першому у нинішньому році зібранні проаналізували результати і підбили підсумки роботи за минулий рік. Про головні напрями і підсумки діяльності краєзнавців, обласній організації яких рівно через місяць виповниться два роки, лаконічно і конкретно, не уникаючи проблемних питань, інформував її голова, кандидат історичних наук М. В. Делеган. Спілчанське життя було на виду усієї області, адже із самого початку його характеризують відкритість і демократизм, з врахуванням, в міру можливого, головних питань вивчення та збереження історико-культурних цінностей, організацією і підтримкою видавничої справи, поширення відповідної інформації серед населення. За короткий час краєзнавці області за обсягами і змістовністю та різноманітністю акцій міцно посіли одне з провідних місць серед краєзнавчих організацій України.

Особливо вагомий внесок в діяльність спілчанців належить члену правлінь Закарпатської обласної організації і Національної спілки краєзнавців України, доктору економічних наук, професору Київського національного економічного університету, активному громадському діячеві і меценату Станіславу Михайловичу Аржевітіну. Саме завдяки його підтримці та особистому вкладу проведено відомі в усій Україні і далеко за її межами фестиваль ріплянки, за результатами краєзнавчо-пошукової роботи, в рамках патріотичної акції «Стоп війні», відкрито єдиний в Україні памʻятник втікачам до Радянського Союзу, День єврейської культури, здійснено видання цілого ряду краєзнавчих книг та їх презентацію, проведено низку прес-конференцій та багато інших важливих і змістовних заходів. Краєзнавці брали активну участь у Всеукраїнській конференції юних краєзнавців, що відбулася в Ужгороді тощо. Continue reading Краєзнавці області підбили підсумки роботи за минулий рік

У новий рік – із новим посібником!

Istor_C01.inddНапередодні новорічних свят в Українському домі відбулася презентація посібника для абітурієнтів «Історія України», який упорядкували доктор історичних наук, професор кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія» Юрій Мицик та кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу історичної регіоналістики Інституту історії України НАН України Олег Бажан.

У посібнику, що був виданий столичним видавництвом «Кліо», автори у стислій і доступній формі висвітлюють історію України від найдавніших часів до осені 2014 року. Тут уперше можна ознайомитися з науковим аналізом політичної боротьби 2005–2014 років та сучасними глобальними викликами, якими є, зокрема, анексія Криму Росією та війна на сході України.

Безумовно, видання буде цікавим не лише для абітурієнтів і студентів, а й для всіх, хто цікавиться історією України та хоче систематизувати свої знання.