Конференція “«Русалка Дністровая» — перша книга українською мовою в Галичині: загальнонаціональний та європейський контекст”

Русалка ДністроваяЗапрошуємо до участі  у Всеукраїнській науково-практичній конференції “«Русалка Дністровая» — перша книга українською мовою в Галичині: загальнонаціональний та європейський контекст” (з нагоди 180-річчя з дня першого виходу).

Інформаційний лист.

Конференція відбудеться в м. Івано-Франківську 27 вересня 2017 р. в Івано-Франківському національному медичному університеті.

Напрями роботи конференції:

  1. «Русалка Дністрова» — перша ластівка західноукраїнської літератури: Досвід національно-духовного відродження Галичини (історико-культорологічний аспект).
  2. «Руська трійця» і національно-культурне відродження Галичини в ХІХ ст.
  3. «Руська трійця» в контексті розвитку народознавства і нової української літератури.
  4. «Русалка Дністрова» в українській літературі: художня інтерпретація на рівні сюжетів, мотивів, тем.
  5. Роль греко-католицького духовенства у формуванні світогляду і діяльності «Руської трійці».
  6. Науково-культорологічна діяльність Маркіяна Шашкевича, Якова Головацького та Івана Вагилевича.
  7. Ідеї «Руської трійці» у творчій спадщині Антіна Могильницького та послідовників. Дослідники літературної і наукової творчості «Руської трійці».
  8. «Руська трійця» у проблемному полі музеєфікації регіону.

 За матеріалами конференції планується видання наукового збірника.

Для участі у конференції необхідно до 15 червня 2017 р. надіслати на електронну пошту if.oblpnz@gmail.com заявку та матеріали учасника.

Читати далі Конференція “«Русалка Дністровая» — перша книга українською мовою в Галичині: загальнонаціональний та європейський контекст”

Слов’янці святкують ювілей поета-земляка Михайла Петренка

Емблема до ювілею М.Петренка
Емблема до ювілею Михайла Петренка

Цей рік став ювілейним для українського поета-романтика Михайла Петренка виповнюється 200 років від дня його народження. З метою підготовки та відзначення ювілею автора безсмертної пісні «Дивлюсь я на небо» та інших творів при Слов’янській міській раді у кінці минулого року створено оргкомітет, куди ввійшли члени виконкому, працівники відділу культури, краєзнавці. бібліотекарі, освітяни, науковці. На засіданнях оргкомітету обговорено ряд заходів, які вже почали проводитися, інші у процесі підготовки. Не так просто у наш нелегкий час віднайти кошти на заплановані заходи, тому доводиться звертатися за допомогою до небайдужих земляків депутатів, меценатів й просто до пересічних громадян, яким болить за українську культуру, за пам’ять про визначних людей краю.

У першій половині квітня відбулися дві знакові події, пов’язані з ім’ям поета-земляка:
5 квітня Слов’янська міська рада за № 9-ХХІІ-7 прийняла наступне рішення:
1.Оголосити 2017 рік Роком Михайла Петренка у місті Слов’янську.
2.Присвоїти Центральній бібліотеці КЗ «ЦСПБ міста Слов’янська» ім’я українського поета-земляка Михайла Миколайовича Петренка. Рішення підписав міський голова В.М.Лях і воно вступило в дію.

Відкриття нової музейної експозиції у Словянському краєзнавчому музеї 12 квітня у Словянському краєзнавчому музеї відбулося урочисте відкриття постійно діючої експозиції, присвяченої поетові Михайлу Петренку. Захід підготував та провів провідний спеціаліст, почесний краєзнавець України Анатолій Шамрай.

Читати далі Слов’янці святкують ювілей поета-земляка Михайла Петренка

До 31-х роковин аварії на ЧАЕС надруковано збірник матеріалів “Чорнобиль. Документи Оперативної групи ЦК КПУ (1986?1988)”.

До 31-х роковин аварії на Чорнобильській АЕС вийшов друком збірник матеріалів “Чорнобиль. Документи Оперативної групи ЦК КПУ (1986?1988)”.

Layout 1Чорнобиль. Документи Оперативної групи ЦК КПУ (1986?1988) / Упоряд.: О.В.Бажан, О.Г.Бажан, Г.В.Боряк, С.І.Власенко; Відп. ред. В.А.Смолій. НАН України. Інститут історії України; Центральний державний архів громадських об’єднань України. — К.: Інститут історії України, 2017. — 830 с.
Видання підготовлене за участі Інституту історії України НАН України та Центрального державного архіву громадських об’єднань України. Серед упорядників — члени Національної спілки краєзнавців України Олег Бажан (член Президії НСКУ), Геннадій Боряк, Валерій Смолій (відповідальний редактор збірника, член Президії НСКУ).
У виданні вперше оприлюднюються документи Оперативної групи Політбюро ЦК КПУ, створеної для організації та керівництва роботами з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Документи розкривають оперативну роботу владних структур з евакуації населення з небезпечних зон, його розміщення, надання медичної допомоги, прогнозні оцінки та роздуми представників вищої управлінської гілки, профільних відомств і наукових установ щодо подолання техногенної катастрофи. 

Видання на сайті Інституту історії України НАН України.

Інформація про збірник на сайті “Історична Правда”.

Олег Бажан та Світлана Власенко в гостях програми «Історії із історії» на “Ера Медіа”.

Читати далі До 31-х роковин аварії на ЧАЕС надруковано збірник матеріалів “Чорнобиль. Документи Оперативної групи ЦК КПУ (1986?1988)”.

Вийшли друком матеріали конференцій Київської міської організації НСКУ

Конференція КМО НСКУУ збірнику вміщено матеріали та документи, розглянуті та затверджені II (позачерговою) та III (звітно-виборчою) конференціями Київської міської організації Національної спілки краєзнавців України, які відбулися 17 січня 2012 р. та 26 лютого 2013 р., а також інші документи КМО НСКУ та НСКУ.

Макет видання

20120626154641II (позачергова) та III конференції Київської міської організації Національної спілки краєзнавців України: матеріали та док. (17 січня 2012 р. та 26 лютого 2013 р.) / Нац. спілка краєзнавців України, Київ. міськ. орг.; упоряд.: О. Гончаров, В. Дмитрук. К., 2017. 100 с.; іл.

ЗМІСТ ВИДАННЯ:

Конференція КМО НСКУ-2II (ПОЗАЧЕРГОВА) КОНФЕРЕНЦІЯ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ КРАЄЗНАВЦІВ УКРАЇНИ
 Інформаційне повідомлення про II (позачергову) конференцію Київської міської організації Національної спілки краєзнавців України
 Порядок денний II (позачергової) конференції Київської міської організації НСКУ
Персональний склад учасників конференції
Керівні органи II (позачергової) конференції Київської міської організації Національної спілки краєзнавців України
Постанова II (позачергової) конференції Київської міської організації Національної спілки краєзнавців України
Порівняльна таблиця змін і доповнень до Статуту Національної спілки краєзнавців України, рекомендованих Конференцією Київської міської конференції НСКУ 17 січня 2012 р. для подальшого їх розгляду V (позачерговим) з’їздом НСКУ

Читати далі Вийшли друком матеріали конференцій Київської міської організації НСКУ

КРАЄЗНАВЧА КОНФЕРЕНЦІЯ ЧЕРКАЩИНИ, ПРИСВЯЧЕНА 100-РІЧЧЮ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

IMG_725720 квітня в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбулася VІІІ науково-краєзнавча конференції «Черкащина в контексті історії України», присвячена 100-річчю Української революції 19171921 рр.

IMG_7333На адресу конференції надійшов вітальний лист голови Національної спілки краєзнавців України, члена-кореспондента НАН України О.П.Реєнта, в якому зазначено, що «проведення конференції є підтвердженням того, що черкащани знають і шанують свою історію, своїх видатних земляків, які жили і творили в ім’я України, щиро вболівали за її долю і майбутнє».

ЗаставкаНауково-краєзнавчі конференції «Черкащина в контексті історії України» започатковані обласною організацією Національної спілки краєзнавців України. Перша відбулася у 2003 році і присвячувалася 50-річчю утворення Черкаської області. Відтоді конференції проводяться раз у 23 роки і присвячуються актуальним проблемам історії краю.

Читати далі КРАЄЗНАВЧА КОНФЕРЕНЦІЯ ЧЕРКАЩИНИ, ПРИСВЯЧЕНА 100-РІЧЧЮ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

У Старобільську відбулася науково-практична конференція «Луганщина: краєзнавчі розвідки»

ЛуганщинаНауковий захід було проведено 20 квітня 2017 року з ініціативи Луганської обласної організації НСКУ  на базі Луганського національного університету імені Тараса Шевченка.

У сучасних реаліях виховний і об’єднуючий потенціал історії Батьківщини та рідного краю стає особливо вагомим, відіграючи важливу роль у примноженні та урізноманітненні функцій краєзнавства. Науковці університету є членами багатьох наукових товариств, серед яких Національна спілка краєзнавців України добровільне об’єднання професійних дослідників і літописців рідного краю.

Луганщина конф.-10Завдяки зусиллям членів Спілки, за роки вимушеної евакуації відновлено традиційні конференції, які щороку проходили до початку військових подій. Участь у науковому заході взяли освітяни з різних регіонів України, а також студенти Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Свої роботи надіслали науковці з Києва, Кам’янець-Подільська та різних районів Луганської області.

Луганщина конф.-1Науково-практична конференція розпочалася з вітання від голови Луганської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Віталія Семеновича Курила. Він привітав усіх присутніх та зазначив, що робота з дослідження історії рідного краю є цікавою та потребує зусиль.

Читати далі У Старобільську відбулася науково-практична конференція «Луганщина: краєзнавчі розвідки»

«Відомі постаті Донеччини» — проект очільника краєзнавців Донеччини Валерія Романька

85 років Донецькій областіЦього року Донеччина відзначає ювілей: 2 липня 1932 року постановою Всеукраїнського центрального виконавчого комітету утворено Донецьку область із центром у місті Артемівському (сьогодні — Бахмут). 16 липня того ж року постановою Президії ВУЦВК центром Донецької області визначене місто Сталіне (тепер — Донецьк). З метою належної організації та відзначення ювілею голова Донецької ОДА, керівник обласної ВЦА П.І.Жебрівський видав розпорядження від 20.02.2017 р. за №155 «Про підготовку та відзначення 85-ї річниці з дня заснування Донецької області».

Активну роботу по відзначенню цього ювілею розпочали краєзнавці, члени Донецької обласної організації Національної спілки краєзнавців України. У місцевих осередках активізувалася робота по вивченню та пропаганді знань про історію селищ та міст Донеччини, про відомих земляків, заплановано друковані видання, відеофільми, конференції тощо.

Присутні-уважно-слухають-розповідь-Валерія-Романька-про-поета-земляка-М.О.Рибалка
Присутні слухають розповідь Валерія Романька про поета земляка М.О. Рибалка

Особистий приклад у відзначенні ювілею рідного краю показує голова Донецької краєзнавчої організації, член НСПУ, доцент Донбаського державного педагогічного університету Валерій Романько. У рамках підготовки та відзначення 85-річчя Донецької області він започаткував проект «Відомі постаті Донеччини». Його ініціативу підтримали ректорат педуніверситету (ректор — С.О.Омельченко) та відділ культури і туризму Слов’янської міської ради (начальник — М.М.Олійник).

Читати далі «Відомі постаті Донеччини» — проект очільника краєзнавців Донеччини Валерія Романька

Анонс проведення VI Міжнародної наукової конференції “Південь України: етно-історичний, мовний, культурний та релігійний виміри” (програма)

Південь України_конференція -Програма28–29 квітня 2017 р. в Одесі відбудеться VI Міжнародна наукова конференція “Південь України: етно-історичний, мовний, культурний та релігійний виміри”.

Програма конференції.

Серед організаторів наукового форуму — Національна спілка краєзнавців України.

Про свою участь у заході заявили провідні вчені з різних регіонів України (в тому числі й члени НСКУ), а також науковці Румунії, Молдови,

Пропонуємо ознайомитися із програмою конференції та взяти в обговоренні заявлених доповідей і повідомлень.

Читати далі Анонс проведення VI Міжнародної наукової конференції “Південь України: етно-історичний, мовний, культурний та релігійний виміри” (програма)

Вийшов друком підручник для студентів “Основи краєзнавства”

Основи краєзнавстваХарківський національний університет імені В.Н.Каразіна спільно з Національною спілкою краєзнавців України підготували підручник для студентів вищих навчальних закладів “ОСНОВИ КРАЄЗНАВСТВА“.

Основи краєзнавства: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / кол. авт.; за заг. ред. чл.-кор. НАНУ О. П. Реєнта. — Х. : ХНУ імені В.Н.Каразіна, 2016. — 276 с.

Підручник «Основи краєзнавства» для студентів вищих навчальних закладів уніфікований для всіх спеціальностей, містить сучасні теоретичні та практичні розробки з основних питань краєзнавства. Авторський колектив з урахуванням результатів найновіших наукових досліджень приділив увагу висвітленню науково-методологічних засад краєзнавства, історії розвитку науки, головних напрямів у структурі краєзнавства та впливу краєзнавчих знань на патріотичне виховання молодого покоління. У додатках вміщено навчально-методичний та хрестоматійний матеріал із дисципліни «Основи краєзнавства». Для викладачів та студентів вищих навчальних закладів.

Зміст підручника “Основи краєзнавства”.

Читати далі Вийшов друком підручник для студентів “Основи краєзнавства”

Вийшов друком “Сумський краєзнавчий збірник”

Сумський краєзнавчий збірникВийшло друком історико-краєзнавче видання “Сумський краєзнавчий збірник”, де вміщено наукові й публіцистичні матеріали (32 розвідки), написані краєзнавцями Сумщини, в яких досліджуються найрізноманітніші аспекти історії рідного краю: питання Української революції 1917?1921 років та повстанського руху 20?30 років ХХ століття, події Другої світової війни, топонімічний ландшафт, біографії відомих людей Сумщини, культурне життя, історична пам’ять тощо.

Повнотектовий варіант збірника.

Збірник, підготовлений Сумською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України і виданий за підтримки Сумської обласної державної адміністрації та Сумської обласної ради, присвячено світлій пам’яті краєзнавця Геннадія Петрова (1936?1996).

Упорядники видання: Корнієнко Олег Миколайович (голова Сумської обласної організації НСКУ) та Артюх В’ячеслав Олексійович (член Правління Сумської ОО НСКУ).

Рецензенти: доктор історичних наук, професор Валентина Піскун, кандидат історичних наук, доцент Олег Бажан, доктор філософських наук, професор Іван Мозговий.

“Слово «краєзнавство» говорить саме за себе: це знання краю, від себе додамо: як результат застосування пізнавальних практик, здійснюваних краєзнавцями. Але краєзнавче знання — це не лише спеціалізоване історичне знання, що продукується «високочолими інтелектуалами» для вузького кола «своїх», воно завжди призначене для «широкої публіки», а тому є засадничо науково-популярним” — зауважують упорядники в передмові.

Читати далі Вийшов друком “Сумський краєзнавчий збірник”