Реєнт О.П., Рекрут В.П. Нариси життя Літинщини 1917-1921 рр.: революційні події та повсякденність

Нариси життя ЛітинщиниВийшла друком книга голови Національної спілки краєзнавців України Олександра Реєнта та члена правління Вінницької обласної організації НСКУ Валерія Рекрута “Нариси життя Літинщини 1917-1921 рр.: революційні події та повсякденність”.

Реєнт О.П., Рекрут В.П. Нариси життя Літинщини 1917-1921 рр.: революційні події та повсякденність; наук. ред. акад. В.А.Смолій. – К.: Інститут історії України НАН України, 2017. – 298 с.

Повний текст книги

У нарисах з історії Літинщини за різних політичних режимів 1917-1921 рр. висвітлено перебіг революційних подій та повсякденне життя населення краю. Простежено суспільно-політичні й соціально-економічні зміни у часи Української Центральної Ради, гетьманату Павла Скоропадського, Директорії УНР, більшовицької влади. Показано настрої та очікування мешканців, громадське життя різних соціальних верств населення. Окрему увагу приділено розвитку національно-культурної та освітньої сфери Літинщини, участі у цих процесах кооперативних та земських організацій.
Видання розраховане на науковців, краєзнавців, викладачів, студентів та всіх, хто цікавиться історією України, Поділля й Літинщини на початку ХХ ст.

Науковий редактор книги: директор Інституту історії України НАН України, член Президії НСКУ, академік НАН України Валерій СМОЛІЙ. Видання рекомендоване до друку Вченою радою Інституту історії України НАН України.

Читати далі Реєнт О.П., Рекрут В.П. Нариси життя Літинщини 1917-1921 рр.: революційні події та повсякденність

Книга знайшла дорогу до читача (до роковин Почесного краєзнавця України Миколи Щербини)

Щербина 1Минув рік як обірвалася життєва дорога Почесного краєзнавця України Миколи Щербини – непересічної особистості, краєзнавця та педагога, автора книг і великої кількості публікацій з історії Черкащини.

Топонімія ГородищиниЗалишилися нездійсненними багато його задумів і мрій. Серед них – довідник «Топонімія Городищини», над яким він напружено працював до останнього дня свого життя, майже завершивши підготовку до друку. Не випадково, що саме цьому унікальному виданню він віддавав свої знання й сили і хотів, щоб воно якомога швидше побачило світ. Адже Городищина – благословенний куточок черкаського краю, посідала особливе місце у його житті – її  він полюбив усім серцем і душею, хоча жив і працював вчителем у Черкасах.

Дослідник ГородищиниНаділений талантом пошуковця, він зумів реалізувати себе в краєзнавстві, залишивши значний доробок та пам’ять в серцях своїх учнів, рідних, друзів і колег, широкої громадськості Черкащини. Фахові історичні знання та безпомилкова дослідницька інтуїція допомагали краєзнавцю виокремлювати й досліджувати найбільш  актуальні і малодосліджені  краєзнавчі теми. Він залишив по собі чималий науковий спадок, який ще буде вивчатися, систематизуватися і досліджуватися. Його книги та публікації увійшли до скарбниці українського краєзнавства.

Читати далі Книга знайшла дорогу до читача (до роковин Почесного краєзнавця України Миколи Щербини)

Відбулося засідання Закарпатської обласної організації НСКУ

Закарпатський обласний краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького4 серпня 2017 року в приміщенні Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т.Легоцького відбулося  засідання Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

На ньому розглянули питання про роботу організації у першому півріччі нинішнього року, про нагородження голови Закарпатської обласної державної адміністрації Г.Г.Москаля відзнакою «Почесний краєзнавець України», представлення до нагородження премією НСКУ ім. Яворницького та інші питання.

Було запропоновано звернутися до керівництва НСКУ із прохання про нагородження Премією ім. Яворницького упорядника книги «Два ювілеї Августина Волошина» Ігоря Ліхтея.

Крім того, на засіданні на пропозицію В.С.Шеби прийнято рішення підготувати звернення до органів влади з приводу руйнування історичних пам?яток міста Ужгорода та на пропозицію В.П.Густі – щодо зміни статусу музею книги при обласній організації Спілки письменників України.

Читати далі Відбулося засідання Закарпатської обласної організації НСКУ

Науково-практична конференція “Минуле і сучасне Волині та Полісся. Камінь-Каширський район в історії України та Волині”

Камінь-Каширський-конф.У жовтні 2017 року в місті Камінь-Каширський відбудеться науково-практична конференція „Минуле і сучасне Волині та Полісся. Камінь-Каширський район в історії  України  та  Волині” (до 70-ої  річниці масової  депортації  місцевого населення в жовтні 1947 року та 75-ої  річниці знищення єврейського гетто у серпні 1942 року).
Серед її організаторів – Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України.

Інформаційний лист

На конференції передбачається розглянути такі теми:
1. Джерела та історіографія;
2. Археологічні, етнографічні та історичні дослідження;
3. Населення і населені пункти;
4. Про масові депортації населення краю і холокост;
5. Історичні постаті;
6. Природа та екологія;
7. Економічний розвиток;
8. Загальні питання краєзнавства і волинезнавства.

Планується видання збірника матеріалів конференції. Доповіді та повідомлення приймаються до 1 вересня 2017року.

Читати далі Науково-практична конференція “Минуле і сучасне Волині та Полісся. Камінь-Каширський район в історії України та Волині”

720 тисяч імен репресованих – інтерв’ю Олега Бажана на “Радіо Свобода”

25 років тому Кабінет Міністрів України прийняв рішення про програму “Реабілітовані історією”, щоб на підставі архівних даних зібрати інформацію про кожного необґрунтовано засудженого з 1917 по 1991 роки, а також детально вивчити репресії в СРСР. Спочатку планувалося випустити 25 книг – по одній на кожну область України. Однак ті дослідники, які взялися за цю роботу на початку 90-х, не могли припускати, які були масштаби того, що відбувалося.

Реабілітовані історієюСьогодні поіменний список репресованих на території України і архівні матеріали про каральну машину СРСР – це 110 значних томів, а в планах – ще 20. У деяких регіонах для опису репресій знадобилося кілька томів, наприклад, в Донецькій області, де репресії торкнулися найбільшого числа людей на всій території України.

Олег БажанНа цю тему “Радіо Свобода” запросило до ефіру старшого наукового співробітника Інституту історії України НАН України, члена Президії Національної спілки краєзнавців України, кандидата історичних наук Олега Бажана, який бере участь в реалізації програми “Реабілітовані історією”.

Читати далі 720 тисяч імен репресованих – інтерв’ю Олега Бажана на “Радіо Свобода”

Вітаємо доктора історичних наук, професора Григорія Гончарука із 80-річчям!

Гончарук Г.І9 серпня 2017 року виповнюється 80 років завідувачу кафедри історії та етнографії України Одеського національного політехнічного університету, доктору історичних наук, професору Гончаруку Григорію Івановичу.

Національна спілка краєзнавців України щиро вітає відомого діяча освітньої галузі, високофахового науковця, дослідника минулого рідного краю, знаного громадського діяча з цим  славним ювілеєм! У цей урочистий день краєзнавча спільнота висловлює найщиріші побажання творчої наснаги, міцного здоров’я, безмежного людського щастя, сімейного добробуту, усіляких гараздів! Нехай кожен новий день буде щедрим на успіхи, багатим на радісні звістки, приємні події та корисні справи! Хай і надалі буде плідною натхненна праця Григорія Івановича на благо рідного краю та України!

Оцінивши вагомий внесок у розвиток національної освіти та історичної науки, вивчення, дослідження та популяризацію історико-культурних і природних багатств рідного краю, Президія Національної спілки краєзнавців України на засіданні 29 травня 2017 р. прийняла рішення про удостоєння Г.І.Гончарука високого звання «Почесний краєзнавець України».

Читати далі Вітаємо доктора історичних наук, професора Григорія Гончарука із 80-річчям!

XVIII науково-краєзнавча конференція «Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України: релігія і церква як чинник історичних та суспільних процесів Східної Європи»

МежибіжХмельницька обласна організація Національної спілки краєзнавців України запрошує взяти участь у XVIII науково-краєзнавчій конференції «Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України: релігія і церква як чинник історичних та суспільних процесів Східної Європи», присвяченій 500-річчю Реформації, яка відбудеться 20 жовтня 2017 року в Державному історико-культурному заповіднику «Межибіж».

Робота конференції планується за такими напрямами (перелік попередній і буде доповнюватися):
1. Історія релігій та церков Поділля та Волині.
2. Реформація на Поділлі та Волині, в в Україні та Східній Європі від Середньовіччя до наших днів.
3. Церква і держава – розмаїття взаємодій.Церкви я к чинник державотворчих процесів.
4. Соціальна місія релігій та церков.
5. Церква у матеріальній культурі людства. Релігійна архітектура, сакральне мистецтво, література, предмети культу і атрибутики. Релігійні предмети у фондах музеїв та архівів, у приватних колекціях.

Робочі мови конференції – українська, польська, російська.

Матеріали доповідей надсилати до 1 вересня 2017 р. на е-mail: mezhybizh@gmail.com.

Читати далі XVIII науково-краєзнавча конференція «Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України: релігія і церква як чинник історичних та суспільних процесів Східної Європи»

Запрошуємо до Міжнародного волонтерського табору «Старовинна Волинь – перехрестя культур»

ЗАПРОШЕННЯ для Волонтерів-1Вперше на Волині на базі експозиції просто неба «Козацький зимівник» в Музеї історії сільського господарства Волині – скансен, що в селищі Рокині Луцького району розпочинає роботу Міжнародний волонтерський табір – «Cтаровинна Волинь – перехрестя культур». 

За сприяння – Міжнародного громадського об’єднання «Волинське братство» та Всеукраїнської асоціації молодіжного співробітництва «Альтернатива-В».

З 1-го по 12 серпня 2017 р. триватиме робота за участю молоді з 8 країн світу: Сербії, Франції, В’єтнаму, Японії, Туреччини, Чехії, Естонії, Іспанії та волонтерів з України.

scansen-реклам.фотоСаме в цей скрутний для Музею-скансену час, коли обласна рада відмовилась у фінансовій підтримці Музею, на заклик «SOS», відгукнулися молоді люди з далеких країн світу. Волонтери виконуватимуть різноманітні роботи по благоустрою Музею, ремонту та реставрації, розчистці парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Байрак», жнивуватимуть серпами і обмолочуватимуть ціпами, виготовлятимуть снопи для покриття стріх стародавніх осель тощо. А після обіду, волонтерам будуть надані майстер-класи з народних ремесел, Бойового Гопака, виготовлення вареників, екскурсії по історичних місцях Волині.

Читати далі Запрошуємо до Міжнародного волонтерського табору «Старовинна Волинь – перехрестя культур»

Міжнародні музейно-краєзнавчі читання «Маневицький краєзнавчий музей – науково-дослідницький, туристично-мистецький центр Волинського Полісся»

Маневичі-конференція3-4 листопада 2017 р., до 50-річчя Маневицького краєзнавчого музею, відбудуться Міжнародні музейно-краєзнавчі читання «Минуле і сучасне Волині та Полісся. Маневицький краєзнавчий музей – науково-дослідницький, туристично-мистецький центр Волинського Полісся». Серед організаторів форуму – Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України.

Інформаційний лист

Під час роботи музейно-краєзнавчих читань передбачаються такі напрями роботи:

1. Маневицький краєзнавчий музей – осередок історії та культури, науково-дослідницький, туристично-мистецький центр Волинського Полісся;
2. Маневицький човен-моноксил – пам’ятка європейського значення;
3. Історія села Городок Маневицького району (до ювілею села);
4. Полісся в історії України, Польщі, Білорусії, Росії (780-річчя першої писемної згадки про Полісся).
5. Перша світова війна на Волинському Поліссі (1917 рік);
6. З історії євреїв Маневиччини.

За матеріалами читань планується видати науковий збірник.

Читати далі Міжнародні музейно-краєзнавчі читання «Маневицький краєзнавчий музей – науково-дослідницький, туристично-мистецький центр Волинського Полісся»

Комітет Верховної Ради України розглянув звернення Національної спілки краєзнавців України

НСКУ-відповідь комітету ВРУ25 липня 2017 року на ім’я голови Національної спілки краєзнавців України, члена-кореспондента НАН України О.П.Реєнта надійшов лист із Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення за підписом першого заступника Голови Комітету С.М.Капліна.

Повний текст відповіді Комітету ВРУ

Лист є відповіддю на звернення очільника Спілки з проханням внести Всеукраїнський день краєзнавства – 28 травня до переліку щорічних свят, що відзначаються на державному рівні. Зокрема, у ньому О.П.Реєнт повідомив про відповідне рішення VI з’їзду НСКУ та висловив переконання, що Всеукраїнський день краєзнавства об’єднає українське суспільство навколо ідеї соборної і нероздільної України в усій її неповторній різноманітності та самобутності, спонукатиме кожного українця доторкнутися до родинних витоків та історії і культури своєї малої Батьківщини.

У листі-відповіді перший заступник Голови Комітету С.М.Каплін проінформував, що наведену в зверненні інформацію з питань, які відносяться до предмета відання Комітету, було взято до відома. Крім того, народних депутатів України – членів Комітету ознайомлено з поданими пропозиціями з метою їх подальшого використання у законотворчій роботі.

Читати далі Комітет Верховної Ради України розглянув звернення Національної спілки краєзнавців України