В Історико-меморіальному музеї Михайла Грушевського у Києві відбулася презентація книги краєзнавця Сергія Вакулишина “Київ у XX сторіччі”

Київ XX ст.9 жовтня 2018 року в Історико-меморіальному музеї Михайла Грушевського у Києві відбулася презентація нової книги члена правління Київської міської організації НСКУ Сергія Вакулишина – авторського енциклопедичного довідника-розвідки «Київ у XX сторіччі».

[Вакулишин С. Київ у XX сторіччі: Енц. довідник-розвідка / Сергій Вакулишин. – Київ: УВС ім. Ю. Липи, 2018. – 184 с., іл.].

У заході взяли участь зацікавлені у розвитку києвознавства особи: науковці, викладачі, працівники архівів, бібліотек та музеїв, краєзнавці. У ході презентації відбулася жвава дискусія з актуальних питань києвознавства.

Пропонований довідник є цілком оригінальною працею як за охопленням історичних рамок, так і за публіцистичним стилем викладу упорядкованого матеріалу й намаганням підсумувати минулі явища і тенденції. Це свого роду підсумок києвознавчих пошуків, аналізу, узагальнень та висновків автора. Зазначимо, що це вже не перше видання такого роду. В минулі роки побачили світ авторські праці енциклопедичного характеру «Терени Святошинського адміністративного району Києва до 1973 року» (2011), «Топонімія Києва ХХ ст.» (2014).

Довідник містить близько 400 статей-довідок, в абетковій послідовності, про ретро-статистику, адміністративне районування, ключові постаті, головніші промислові підприємства, житлові утворення, окремі події надзвичайної ваги, художньо-літературну та поетичну спадщину тощо; кількадесят ілюстрацій до відповідних статей.

У кількох десятках статей довідника використано маловідомі та архівні джерела (з прямими цитатами). Автор часто подає результати власних реконструкцій ключових подій, а також широко цитує самовидців та відомих дослідників.

У структурному плані понад половина обсягу довідника присвячена періоду 1946-87 рр., на другому місці – період 1921-38 рр., на третьому – роки Другої світової війни. Кількість статей у яких розглянуто початок сторіччя приблизно дорівнює відомостям про його кінець. Так само порівну розподілено науково-технічну тематику та гуманітарні аспекти.

Варто зазначити, що автор видання свідомо не торкався багатьох аспектів києвознавчої проблематики минулого століття. Так, у довіднику відсутні історичні довідки про славетні підприємства, наукові та інші організації, що успішно існують і пропонують такі відомості на своїх офіційних сайтах. Тому, звісно, пропонований авторський довідник не замінить сучасних ґрунтовних академічних енциклопедичних видань із цієї тематики, підготовка яких вже давно назріла й перезріла. Разом із тим, він, безперечно, збагатить києвознавство новим матеріалом, сприятиме його подальшому розвитку.

Олександр Гончаров,
кандидат історичних наук,
голова Київської міської організації НСКУ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *