У Переяславі відбулася презентація краєзнавчих праць Юрія Коржова

DSC_3791811 квітня 2019 р. у ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди» відбулася чергова подія в межах науково-просвітницького проекту «Краєзнавчі зустрічі».

Проект було започатковано у жовтні 2018 р. Він реалізується працівниками науково-дослідного відділу історичного краєзнавства Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав». Основну увагу в ньому зосереджено на оприлюдненні наукової інформації щодо важливих історичних DSC_3823подій, висвітленні ролі та значення відомих постатей, поширенні відомостей про об’єкти історико-культурної спадщини, що мають безпосередній взаємозв’язок з Переяславщиною. Проект має на меті популяризацію знань про історичне минуле Переяславщини та спрямований на відновлення історичної пам’яті та виховання патріотизму шляхом донесення актуальної інформації до широкого загалу слухачів. Цільову аудиторію проекту складають історики, краєзнавці, освітяни, викладачі, студенти, учителі, учні, працівники культурних установ, містяни, що цікавляться історичним минулим рідного краю.

Черговий захід проекту відбувся у конференц-залі ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди». У присутності широкої цільової 56666802_аудиторії (музейні працівники, викладачі, студенти, бібліотекарі, журналісти та представники громадськості) відбулася зустріч з дослідником історії Переяславщини, членом Національної спілки краєзнавців України Юрієм Коржовим. Організаційне сприяння надали бібліотека та наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів та молодих вчених цього навчального закладу, а DSC_3848також місцеві засоби масової інформації – ТРК «Альта» та газета «Вісник Переяславщини». Приводом для зібрання послугувала поява друком одразу трьох праць Юрія Коржова, що вийшли у серії «Краєзнавча бібліотека Переяславщини», що була започаткована при НІЕЗ «Переяслав» ще 2015 р:

  • Коржов Ю.Б. Ташань. Історія та родовідна книга села Переяславського краю. У 2-х томах. – Чернігів: Видавець Лозовий В.М., 2017. – Т. 1. – 280 с. іл. – (Серія: Краєзнавча бібліотека Переяславщини; вип. 4).
  • Коржов Ю.Б. Ташань. Історія та родовідна книга села Переяславського краю. У 2-х томах. – Чернігів: Видавець Лозовий В.М., 2018. – Т. 2. – 520 с. іл. – (Серія: Краєзнавча бібліотека Переяславщини; вип. 11).
  • Коржов Ю. Б. Пологи-Вергуни. Село в матеріалах Генерального опису Лівобережної України 1765-1769 років. Переяславський полк / Упорядник Ю.Б.Коржов. – Чернігів: Видавець Лозовий В. М., 2018. – 154 с. – (Серія: Краєзнавча бібліотека Переяславщини; вип. 12).

DSC_3854Дві перші книги, що являють собою двотомник «Ташань. Історія та родовідна книга села Переяславського краю», є результатом довготривалої авторської праці, яка вилилися у комплексне дослідження історичного минулого поселення, яке має глибоке DSC_3835коріння та відоме ще з давньоруських часів. Втім досі воно залишалося малодослідженим. Зокрема, у першому томі книги, звертаючись до артефактів, документальних джерел, наукових праць та інших відомостей автор простежив значний хронологічний період розвитку цього DSC_3849населеного пункту та представив розвідку про історичне минуле с.Ташань від найдавніших часів до ХХ ст. У другому томі видання він представив відомості щодо родів мешканців (понад 400) за період XVII–XX ст. Загалом у книзі міститься інформація щодо близько 10 тисяч осіб, мешканців Ташані: українців, росіян, євреїв тощо.

DSC_3834Книга «Пологи-Вергуни. Село в матеріалах Генерального опису Лівобережної України 1765–1769 років. Переяславський полк» є публікацією оригіналу документу – відомості про козацькі господарства с.Пологи-Вергуни, укладеного під час проведення Генерального опису Лівобережної України 1765–1769 рр.

DSC_3838Модератором зустрічі виступив завідувач науково-дослідного відділу історичного краєзнавства НІЕЗ «Переяслав», к.і.н. Тарас Нагайко. На початку заходу ним було представлено електронну презентацію серії «Краєзнавча бібліотека Переяславщини». Також присутні на зібранні мали змогу почути розлогий виступ голови Переяслав-Хмельницького міського осередку DSC_3885Національної спілки краєзнавців України, к.і.н., професора Олександра Колибенка, в якому він окреслив стан розвитку краєзнавства на Переяславщині та охарактеризував найбільш помітні краєзнавчі видання, що вийшли друком поза згаданою серією. Під час проведення краєзнавчого зібрання вже традиційно діяла книжкова виставка організована університетською бібліотекою.

У процесі презентації Юрій Коржов представив загалу _MG_0833багаторічні наукові напрацювання, окреслив основні напрями власної пошукової роботи, а також дав оцінку наявній джерельній базі. Виступ спікера та загальне обговорення стосувалося теми «Генеалогічні та археографічні студії в історичному краєзнавстві». Доповідаючи про роботу над книгами, він відзначив, що допомогу у редагуванні, рецензуванні, DSC_3895макетуванні вказаних праць та консультування під час їх написання здійснили Валентина Батрак, к.і.н., проф. Олександр Колибенко, Володимир Набок, Людмила Набок, к.і.н. Тарас Нагайко та к.і.н. Олекандр Юрченко. Також автор подякував усім, хто надавав відповідні матеріали та відомості, зокрема науковцям відділу археології НІЕЗ «Переяслав» Галині Бузян, Дмитру Тетері, Олександру Прядку та односельцям.

Під час заходу до слова були запрошені численні гості – учасники DSC_3839«Краєзнавчих зустрічей». Зокрема, виступи мали: дружина автора Анжеліка Батечко, історик-етнограф Людмила Набок, голова ГО «Старий Дніпро» Віталій Іващенко, член цієї організації краєзнавець Микола Чирков, завідувач Меморіального музею Г.С.Сковороди Тетяна Родіоненко, делегація гостей з с.Ташань, директор університетської бібліотеки Ольга Шкира.

DSC_3865Учасники заходу висловили бажання зустрітися знову за чергової нагоди – появи нового видання з історії Переяславщини.

Довідка:
Коржов Юрій Борисович
. Народився 21 листопада 1966 р. в м. Києві. У 1988 р. закінчив Київське вище військове авіаційно-інженерне училище. Старший науковий співробітник наукового центру зв’язку та інформатизації Генерального штабу Збройних Сил України, підполковник запасу. Одружений, має чотирьох дітей, трьох онуків. Автор наукової монографії «Ташань. Історія та родовідна книга села Переяславського краю» у 2-ох томах. Упорядник та видавець матеріалів Генерального опису Лівобережної України 1765-1769 рр. в межах Переяславського полку, зокрема про населені пункти: Вергуни, Положаї, Ташань. Коло наукових інтересів: історія України, історія Переяславщини, генеалогія. Член Національної спілки краєзнавців України.

Тарас Нагайко,
кандидат історичних наук,
завідувач науково-дослідного відділу історичного краєзнавства НІЕЗ «Переяслав»

Фоторепортаж:
Сергій Коваленко, Володимир Набок, Олександр Родіоненко

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *