Краєзнавці ініціювали обговорення давно назрілих проблем

deleganДецентралізація – одна з головних складових конституційної реформи в Україні, покликана невідкладно змінити якісно систему управління органів публічної влади та рівень життя населення. Про це йшлося й на засіданні Конституційної комісії 15 травня 2015 року.

З ініціативи та за участі голови Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України 26 травня 2015 року на юридичному факультеті Ужгородського національного університету проведено науково-практичну конференцію «Конституційна реформа: регіональний вимір». Це перше в області публічне обговорення давно назрілих проблем реформування, що, безсумнівно, є складними, у багатьох випадках  не до кінця ясними, чіткими. Але час і стан справ у державі диктують неминучі зміни у системі державного управління, метою яких є вихід на європейський рівень для суттєвого наповнення його ефективними формами, методами і видами діяльності. Учасники конференції зосередили увагу на питаннях децентралізації і територіального обʻєднання громад, темпів та очікуваних результатів реформ, зокрема, судової системи, освіти, забезпечення прав і свобод людей, як також і належного виконання громадянами норм Конституції та чинного законодавства  і т. ін. В обговоренні зазначених питань взяли участь відомі юристи-науковці, представники громадських організацій, зокрема краєзнавці та члени Громадської ради при Закарпатській обласній державній адміністрації, експерти офісу реформ.

Оргкомітет з проведення конференції очолив ректор Ужгородського національного університету, доктор медичних наук, професор Володимир Іванович Смоланка, а його заступниками стали проректори, доктор юридичних наук, професор  Олександр Янович Рогач, доктор політичних наук, професор Мирослава Олександрівна Лендьел, доктор фізико-математичних наук, професор Ігор Петрович Студеняк  і декан юридичного факультету, доктор юридичних наук, професор Ярослав Володимирович Лазур.

У числі членів оргкомітету також голова Закарпатської обласної організації краєзнавців.

Модераторами на конференції виступили доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри конституційного права та порівняльного правознавства юридичного факультету УжНУ, заслужений юрист України Юрій Михайлович Бисага і голова Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, кандидат історичних наук Михайло Васильович Делеган. Учасників зібрання привітали проректор УжНУ Мирослава Олександрівна Лендьел та  президент концерну «Крокус МГ», голова Громадської ради Закарпатської обласної державної адміністрації Михайло Михайлович Греньо. Вони відзначили своєчасну і актуальну ініціативу краєзнавців області та зазначили, що питання децентралізації є дуже важливим у системі конституційної реформи України, оскільки змінює весь державний устрій. Важливе правильне розуміння суті децентралізації громадянами держави, а тому значення конференції  важко переоцінити. Адже населенню потрібна чітка, зрозуміла і  оперативна інформація про зазначені процеси з метою якнайширшого їх залучення до реалізації перспективного процесу реформування держави за європейськими зразками.IMAG2118

«Задум реформ виник не сьогодні, але неоправдане і шкідливе для державного будівництва зволікання триває. У суспільстві визріло переконання необхідності і неминучості реформ. Нині необхідно максимально швидко і зрозуміло, аргументовано і переконливо проводити розʻяснення серед народу, підключаючи до цієї роботи науковців, активістів громадських організацій, допомогти офісу реформ, владі, що повільно працює, у здійсненні децентралізації, всіляко сприяти громаді у реалізації своїх прав на модернізацію системи управління з метою суттєвого піднесення її ефективності». Разом з тим недопустиме формальне «добровільне» обʻєднання громад. Громади мають оюєднуватися при реальних перспективах їх спроможності і суттєвого поліпшення можливостей та умов життя громадян, на інших умовах буде механічне насильницьке, не потрібне жителям Закарпаття обʻєднання, зазначив ініціатор конференції Михайло Васильович Делеган.

Вітаючи учасників конференції, проректор УжНУ, директор Інституту Центральної Європи М. О. Лендьел зауважила, що конференція ініційована  дуже вчасно однією з найактивніших громадських організацій спільно з фахівцями юридичного факультету УжНУ. Юридичний факультет нинішнього року проявляє начну активність нинішнього.

На Закарпатті уже сформовано проект перспективного плану реформи громад, що передбачає їх обʻєднання.  В рамках конференції необхідно конструктивно розглянути основні проблеми такого обʻєднання спільно з офісом реформ і подати на розгляд сесії обласної ради.

У виступі на пленарному засіданні проректор охарактеризувала питання децентралізації в країнах Центральної Європи, зокрема, на прикладі Польщі, Словаччини,  Чехії та Угорщини. Важливими складовими,суть яких необхідно до громадськості, є виважена думка науковців, конкретні економічні стимули громад, наголосила вона.

Цікавим був і виступ Ратівського сільського голови Ужгородського району, члена Асоціації міст України і Громадської ради при Закарпатській ОДА,   Тетяни Михайлівни Андрусь, яка підтримала необхідність реформ і охарактеризувала проблеми і труднощі на цьому шляху. Вана також виступила проти формалізму у цій важливій роботі.

Науковці, краєзнавці і члени Громадської ради розглянули також конституційно-правові проблеми   реформування місцевого самоврядування, механізми удосконалення державно-правової системи  в Україні, процес становлення сомодостатніх громад в контексті конституційної реформи, проблеми забезпечення законності в діяльності місцевих органів влади.

Перспективний план щодо формування спроможних громад подано на розгляд Міністерства регіонального розвитку. Згодом його має затвердити сесія  обласної ради.

В Україні проходить важкий процес становлення спроможних громад на основі закону «Про добровільне обʻєднання громад».  Іншого шляху вже немає, вважає перший заступник голови Громадської ради при Закарпатській  ОДА, консультант Асоціації міст України, кандидат фізико-математичних наук Олег Васильович Лукша.

Все це повинно мати суттєвий вплив на поліпшення умов діяльності, зокрема, системи дошкільної та освітньої системи.

Доктор юридичних наук, професор Михайло Васильович Савчин на конкретних прикладах проаналізував проблеми становлення самодостатніх громад в контексті конституційної реформи, акцентуючи увагу на невирішених проблемах. Науковці, кандидати юридичних наук Василь Васильович Гомонай і Тетяна Олекандрівна Карабін вели мову про конституційно-правові проблеми реформування місцевого самоврядування в Україні та проблеми забезпечення законності в діяльності місцевих органів публічної влади.

Власні судження з обговорюваних питань висловили Микола Миколайович Бережанський, голова комісії Громадської ради при ОДА з питань розвитку міжнародних зв’язків, співпраці з громадськими радами при РДА, МВК та депутатами органів місцевого самоврядування Закарпатської області, а також  директор Закарпатського регіонального центру соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України,  кандидат економічних наук Степан Васильович Сембер.

Нині головним завданням є формування спроможних територіальних громад, оскільки з районного рівня компетенцію переносять на рівень громад. Громади одержать три переваги: об’єднана громада одержить бюджетні повноваження на рівні міста; землі за межами населеного пункту також будуть у віданні громад; влада на території і додаткові можливості, кошти на розвиток громади, поліпшення інфраструктури.

Конференція рекомендувала депутатам обласної ради затвердити перспективний план формування спроможних територіальних громад у Закарпатській області як такий, що відповідає законам і методиці. Також рекомендовано органам державної, регіональної виконавчої влади зосередити увагу на дотримання чинних законодавчо-нормативних актів щодо створення громад.

Співорганізаторами конференції виступили Ужгородський національний університет, Інститут держави і права країн Європи, Інститут інноваційних технологій і змісту освіти МОН, Закарпатська обласна організація Національної спілки краєзнавців України і Громадська рада при Закарпатській обдержадміністрації.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *