У ПОЛТАВІ ВШАНОВАНО ПАМ’ЯТЬ ЄЛИЗАВЕТИ СКОРОПАДСЬКОЇ-МИЛОРАДОВИЧ

10 січня 2025 року в селі Гожули біля Полтави вшанувало пам’ять культурної діячки, меценатки, голови Полтавського філантропічного товариства Єлисавети Скоропадської-Милорадович.

Фото 1

12 січня 1832 року народилася Єлизавета Скоропадська-Милорадович (у дівоцтві Скоропадська) – українська громадська і культурна діячка, голова Полтавського філантропічного товариства, меценатка, тітка діяча Української революції 1917-21 рр., останнього гетьмана України Павла Скоропадського.

У Гожулах під Полтавою був маєток діячки. Тож саме у цьому селі Центр культури та дозвілля Полтавської міської громади, зокрема його Гожулівська філія та Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті (УІНП) за участі кафедри всесвітньої історії, релігієзнавства та методик їх викладання Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка та Полтавської обласної організації НСКУ провели просвітницьке зібрання «Присвята Єлизаветі Милорадович».

Ірина Петренко та Олег Пустовгар, голова Полтавського офіску УІНП

Його присвятили 193-тій річниці від дня народження видатної діячки української культури. Завітали старшокласники і вчителі місцевої школи та небайдужі до історії України мешканці села Гожули.

Осердям просвітницького зібрання стала цікава лекція про Єлисавету Милорадович. Її прочитала завідувачка кафедри всесвітньої історії, релігієзнавства та методик їх викладання Полтавського національного педагогічного університету, професорка, докторка історичних наук, відповідальний секретар Полтавської обласної організації спілки краєзнавців НСКУ Ірина Петренко.

Ірина Петренко на тлі виставки

Розповіла, що у будинку Єлизавети Милорадович у Гожулах бували корифеї українського театру Марко Кропивницький, Михайло Старицький, композитор Микола Лисенко, а згодом – актори Марія Заньковецька, Іван Карпенко-Карий, Ганна Затиркевич-Карпинська, громадські і культурні діячі Василь Білозерський, Дмитро Пильчиков, письменник Олександр Кониський, батько відомого українського історика Дмитра Дорошенка Іван Якович та інші.

Виставка памяті Є.Милорадович

Ще у 90-х роках ХХ століття на честь Єлизавети Милорадович у мікрорайоні Браїлки Полтави названо вулицю. А вже у межах деколонізації з топонімії Гожулів усунено русизм «вулиця Цвіточна», натомість у новій назві пошановано знакову меценатку. Варто встановити там нові вуличні аншлаги та анотаційно-просвітницькі таблички, щоб завдяки QR-коду на них кожен охочий міг скачати на свій гаджет максимум інформації Заслуговує на підтримку й ініціатива створення у Гожулах парку імені Єлизавети Милорадович.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *