Кримська республіканська організація

На даний час, у зв’язку із окупацією Кримського півострову Російською Федерацією, Кримська республіканська організація НСКУ призупинила свою діяльність.

Коротка історична довідка

Формування Кримської обласної організації краєзнавців в УРСР проходило досить довго і не організовано. Краєзнавці Криму групувалися навколо створеної в 1972 році кафедри історії УРСР і кафедр української мови та літератури філологічного факультету. Біля витоків створення організації стояв колишній партійний функціонер, відправлений на роботу в Сімферопольському держуніверситеті ім. М.В. Фрунзе, Іван Сергійович Чирва. За його дорученням організацію формально очолила і до середини першого десятиліття XXI століття так само формально керувала викладач кафедри історії УРСР (з 1991 р — кафедра історії України і допоміжних історичних дисциплін) Жанна Миколаївна Мона. Єдиною формою постійної участі кримських краєзнавців у роботі Всеукраїнської організації були всеукраїнські краєзнавчі конференції, що проходили раз на два роки в різних культурних центрах країни і збирали сотні небайдужих діячів у галузі охорони культурної спадщини, історичного краєзнавства, літературного краєзнавства, регіоналістики. Крім Ж.Н.Мони, яка була постійним учасником цих зборів, на них виступали В.Ю.Ганкевич, С.Г.Кащенко, А.А.Непомнящий, С.Б.Філімонов та інші викладачі факультету.

Після обрання керівником Кримської республіканської організації професора Андрія Анатолійовича Непомнящего відбулися серйозні організаційні зміни. Постійними стали засідання Кримського краєзнавчого клубу, що проходив у стінах Таврійського національного університету ім. В.І.Вернадського або в приміщенні Кримської республіканської наукової універсальної бібліотеки ім. І.Франка. Там обговорювалися новітні краєзнавчі дослідження. Проводився анонс нових видань. Залучення на ці збори не тільки членів організації, а й громадськості дозволило значно розширити склад організації, який до початку 2014 досягав 70 осіб. Активними учасниками краєзнавчих досліджень тієї епохи були Віктор Володимирович Акімченков, Михайло Вікторович Анісімов, Ольга Сергіївна Анісімова, Людмила Олександрівна Варшавська, Сергій Вікторович Громенко, Марина Іванівна Дементьєва, Алла Анатоліївна Задерейчук, Іван Панасович Задерейчук, Володимир Віталійович Каліновській, Наталя Валеріївна Кармазіна, Олександр Сергійович Кравчук, Олександр Валерійович Севастьянов, Ельвіна Ізетівна Сеітова, Шукрі Енверович Сейт-Мамета, Катерина Дмитрівна Сєрова, Ірина Федорівна Стельмах, Олександр Віталійович Хливнюк, Денис Володимирович Яшній.

Важливою формою роботи стали публічні лекції та презентації краєзнавчої літератури, проведені в Кримській республіканській науковій універсальній бібліотеці ім. І. Франка та Севастопольської центральній міській бібліотеці ім. Л.Толстого з ініціативи професора А.А.Непомнящего. Спільно з Кримським центром Зводу пам’яток історії та культури (керівник к.і.н. А.В.Хливнюк) була зроблена велика робота зі встановлення меморіальних табличок на об’єкти культурної спадщини та будівлі, в яких проживали видатні сімферопольці.

Постійною стала робота краєзнавчого лекторію для студентської аудиторії і пенсіонерів, що проводився на базі Наукової бібліотеки Таврійського національного університету (А.А.Непомнящий, В.В.Акімченков, А.М.Савочка).

Спільно з Новосвітською селищною радою Кримська республіканська організація щорічно з 2008 р. проводила наукову конференцію «Актуальні питання історії, культури та етнографії Південно-Східного Криму», видаючи після її проведення збірник матеріалів. Ідея та втілення цієї задумки належить чудовим краєзнавцям з Судака Ользі та Михайлу Анісімовим.

За редакцією професора А.А.Непомнящего була задумана і планомірно розвивалася з 2004 року книжкова наукова серія «Біобібліографія кримознавства», яка до 2014 року мала 20 випусків — праці краєзнавців Криму, присвячені історії краю. за видатний внесок у розвиток кримознавства професор А.А. Непомнящий Указом Президента України від 30 листопада 2013 р. був удостоєний Почесного звання «Заслужений працівник освіти України».

 

Місцезнаходження юридичної особи: Сімферополь, АР Крим, Україна.

Голова Правління: Непомнящий Андрій Анатолійович — професор кафедри історії України і спеціальних історичних дисциплін Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського, доктор історичних наук, професор.

Новини Кримської республіканської організації