ЗБОРИ ЧЛЕНІВ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ КРАЄЗНАВЦІВ УКРАЇНИ

У зв’язку з 90-річчям Національної (Всеукраїнської) спілки краєзнавців України та 80-річчям фундатора Миколаївської обласної організації НСКУ, доктора історичних наук, професора Петра Микитовича Тригуба (27 липня), було прийнято рішення про скликання позачергових зборів членів Миколаївської обласної організації НСКУ.

На порядку денному були наступні питання:
1. Звіт голови правління Миколаївської обласної організації НСКУ (О.П. Тригуб).
2. Сучасний стан краєзнавчого руху в Україні та стан Національної спілки краєзнавців України (О.П. Тригуб).
3. Прийняття нових членів до Національної спілки краєзнавців України (В.О.Погромський).
4. Різне.

Доповідаючи на перше питання голова МОО НСКУ, доктор історичних наук, професор Олександр Тригуб зазначив, що за останні роки основна робота була зосереджена на організаційному оформленні та активізації діяльності МОО НСКУ.
У 2011-2012 рр. головна увага була направлена на реєстрацію осередку. Нажаль організаційна група: О.П. Тригуб, В.О. Погромський і Л.А. Вовчук зіштовхнулися з тією проблемою, що правляча на той час коаліція намагалася будь-що обмежити вплив громадських організацій на політичне життя держави, у результаті чого було припинено реєстрацію місцевих організацій тих громадських організацій, які носили всеукраїнський характер. Спроби наполягання на тому, що це не громадська організація, а національна професійна спілка не мали результату.

Насамкінець нам запропонували МОО НСКУ створити шляхом оголошення у пресі про створення, але це не мало фактично ніяких правових наслідків.
Також зібрано документи чи їх копії за останні 15 років, які сформують документальну спадщину організації і будуть передані на зберігання до Миколаївського обласного держархіву.
Окрім того підписано низку договорів про співпрацю між НДЦ Інституту археології НАНУ «Лукомор’є» та Історико-етнографічним музеєм Інституту історії та права МНУ імені В. Сухомлинського.
На сьогодні йде активна робота по залученню нових членів до МОО НСКУ, які б охоплювали ключові краєзнавчі організації та структури Миколаївщини: Інститут історії та права МНУ імені В.Сухомлинського, ЧДУ імені Петра Могили, Держархів Миколаївської області, Миколаївський обласний краєзнавчий музей та інші музеї міста та області, вчителі шкіл міста та області. Нажаль більшість учителів та представники музеїв ігнорують дану пропозицію, не бачачи у членстві ніякого сенсу.
  У доповіді про сучасний стан краєзнавчого руху в Україні та стан Національної спілки краєзнавців України Олександр Тригуб зазначив, що за останні роки в НСКУ відбулися значні зміни, а саме:
У 2011 р. пішов з життя беззмінний голова ВСКУ-НСКУ Герой України П.Т. Тронько. На позачерговому з’їзді у 2011 р. новим головою НСКУ було обрано член-кореспондента НАНУ, д.і.н., професора Олександра Петровича Реєнта.
З приходом нового голови робота НСКУ значно активізувалася: стало більше проводитися різного роду краєзнавчих заходів – виставки, загальноукраїнські проекти, відкриття чи відновлення музеїв тощо; регулярними стали засідання Президії НСКУ та проведення Пленумів за участі усіх голів обласних організацій.
Натомість з 2014 року значно погіршилося фінансове становище організації, що пов’язано зі складною ситуацією у країні, а з 2015р. взагалі фінансування було припинено. У результаті знову із затримками почав виходити журнал «Краєзнавство», було зупинено низку видавничих проектів тощо.
На сьогоднішній день діяльність НСКУ знову тримається на ентузіазмі краєзнавців, не отримуючи суттєвої підтримки у держави.
Далі Вчений секретар МОО НСКУ, кандидат історичних наук Віктор Погромський зазначив, що за останній рік подало заявки на вступ до МОО НСКУ 12 осіб, більшість яких складають професійні історики Навчально-наукового інституту історії та права Миколаївського національного університету імені В.Сухомлинського. Оскільки заперечень зі сторони членів МОО НСКУ проти кандидатур не було, то було прийнято позитивне рішення.
Надалі поступила пропозиція Юрія Котляра про нагородження члена МОО НСКУ, д.і.н., професора Петра Тригуба Знаком народної пошани Орденом “За розбудову України” та висунути його кандидатуру на отримання Премії НСКУ імені Петра Тронька.
Враховуючи значний внесок П.М.Тригуба у розбудову краєзнавчого руху на Миколаївщині, було прийнято рішення підтримати зазначену пропозицію.

Голова правління Миколаївської обласної організації

Національної спілки краєзнавців України,
доктор історичних наук, професор Олександр Тригуб

«Мальовнича Україна – туристичний край»

22 травня 2015 р. на день Святого Христофора – покровителя мандрівників відбулося традиційне підведення підсумків Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт «Мальовнича Україна – туристичний край». Інститут історії українського суспільства ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана» у партнерстві із Національною спілкою краєзнавців України та Спілкою сприяння розвитку сільського (зеленого) туризму в Україні щорічно проводить цей захід з метою пожвавлення інтересу студентської молоді до культурних і природних багатств рідного краю, а також розвитку вітчизняної туристичної галузі. Цього року на кокурс було представлено роботи, присвячені цікавим і перспективним об’єктам для туристичної галузі, які конкурсанти виявили в Донецькій, Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській, Херсонській, Житомирській, Чернігівській та інших областях України. У бізнес-планах втілено цікаві інноваційні ідеї. Надалі організатори і партнери конкурсу планують створювати умови для сприяння реалізації сміливих соціальних та комерційних ідей конкурсантів у життя!

П’ять інноваційних розробок здобули призові місця, серед них:

І-ше місце

«Донецьке Городище ? відродження історії», авторами якої є студентки Харківського національного університету міського господарства ім. О. М. Бекетова Заварзіна Валерія Андріївна та Хорохоріна Валерія Віталіївна ;

ІІ-ге місце

«Містичний туризм Дніпропетровська», студентки Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара Радзівіл Юлії Валентинівни;

«СІРКО-Сучасний історико-розважальний комплекс Отамана», студентки Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара Недрі Тетяни Станіславівни;

ІІІ-тє місце

«Петриківка ? селище з унікальним козацьким духом», студентки ДВНЗ «Криворізький національний університет» Карабіло Вероніки Олександрівни;

««Райський Сад» ? Гаврилівський палац Олександра Фальц-Фейн», студента Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Кронгауза Владислава Олександровича;

«Катрін міст», студентки Маріупольського державного університету Чабаненко Валерії Олегівни.

Оргкомітет розпочинає роботу з публікації збірника робіт, які було представлено на Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт «Мальовнича Україна – туристичний край». Також, запрошуємо до участі у конкурсі наступного року! Умови буде опубліковано на сторінці конкурсу.

 

Павло Сацький, голова осередку КМО НСКУ в ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»

Президія правління

IMG_09062015_1229449 червня 2015 р. у приміщенні Інституту історії України НАН України відбулося чергове засідання Президії правління НСКУ. У порядку денному розглянуті такі питання:

  1. Про підсумки проведення Урочистого пленуму правління НСКУ та науково-краєзнавчої експедиції «Пам’ятні місця академіка Петра Тронька на Слобожанщині», присвячені краєзнавчим ювілеям.
  2. Про відзначення активістів краєзнавчого руху Премією імені академіка Петра Тронька 2015 р.
  3. Про співпрацю НСКУ з Українським інститутом національної пам’яті.
  4. Про затвердження плану заходів НСКУ на 2016 р.

5. Про вступ нових членів НСКУ та відзначення краєзнавців нагородами НСКУ.