В жовтневі дні 2024 р. ми згадуємо неординарну постать в історії українського державотворення, уродженця села Деньги, що на Черкащині Сергія Шелухіна (6.10.1864 – 25.12.1938).
Сергій Павлович увійшов в історію українського державотворення як член Української Центральної Ради, генеральний суддя УНР, міністр судових справ в уряді В. Голубовича, Голова української делегації на мирних переговорах з РРФСР у червні 1918, член української делегації на мирних переговорах у Парижі в 1919 р., виконувач обов’язків міністра в уряді Володимира Чехівського тощо.
18 жовтня на батьківщині видатного українського вченого, юриста, історика, дипломата, громадського і політичного діяча, письменника, педагога Сергія Павловича Шелухіна з нагоди його 160-ї річниці від дня народження в с. Деньги Золотоніського району Черкаської області в приміщенні місцевої школи за участі представників органів державної влади, науковців, краєзнавців, місцевих жителів, вчителів та учнів пройшли Перші Шелухінські читання «Сергій Шелухін: життєдіяльність на вівтарі української ідеї».
Співорганізатором читань виступили Золотоніська районна військова адміністрація, Золотоніська районна рада, Наукова бібліотека імені Михайла Максимовича Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, Черкаська обласна організація Національної спілки краєзнавців України.
У день народження відомого державотворця, правника, поета на Перші Шелухінські читання «Сергій Шелухін: життєдіяльність на вівтарі української ідеї» у селі Деньги зібралися представники керівництва області, району, громади, науковці, освітяни, гості, місцеві жителі, педагогічний та учнівський колективи.
Після покладання квітів до пам’ятного знаку Сергію Шелухіну, який знаходиться в центрі села біля приміщення місцевого Будинку культури, делегація учасників читань завітала до Деньгівського НВК, де на них чекало звучання поезій Сергія Шелухіна у виконанні учнівської молоді та Гімн села Деньги у виконанні аматорів Деньгівського будинку культури та педагогічного колективу закладу освіти.
На початку пленарного засідання, модератором якого виступив кандидат історичних наук, доцент, голова Золотоніської районної організації Національнорї спілки краєзнавців України Григорій Голиш, з вітальним словом до учасників звернувся заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації, кандидат історичних наук, доцент, почесний краєзнавець України Олександр Шамрай.
Своєю чергою від імені колективу Черкаського державного технологічного університету ректор Олег Григор привітав зібрання з визначною подією та побажав плідної роботи з метою збереження пам’яті про видатного українця, уродженця Черкащини Сергія Шелухіна. Плідної роботи побажав учасникам читань і проректор Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького Олександр Спрягайло та представники золотоніської влади.
Голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заслужений працівник освіти України, проректор Черкаського державного технологічного університету Валентин Лазуренко у своїй промові наголосив на важливості збереження і вшанування пам’яті про визначних земляків та продовження їхньої справи крізь покоління та подякував землякам Сергія Шелухіна за збереження пам’яті про видатну особистість, про те, що вже в ході сучасної російсько-української війни у 2023 р. встановили в його честь пам’ятний знак в центрі села, назвали його іменем одну із вулиць села Деньги, співають пісні на слова Сергія Павловича, проводять вечори пам’яті.
Під час Перших Шелухінських читань учасники поділилися інформацією про життєвий, державотворчий, дипломатичний, науковий, творчий шлях Сергія Шелухіна, його ідеї, переконання та прагнення.
Доповіддю про концепцію держави у студіях Сергія Шелухіна розпочав низку цікавих інформаційно-наповнених виступів доктор політичних наук, професор, засновник Фонду «Рідна країна», член Національної спілки краєзнавців України Микола Томенко.
За словами організаторів, такі заходи дуже актуальні в наш час, адже наше майбутнє неможливе без знання минулого своєї країни та таких особистостей, як Сергій Павлович Шелухін, який поклав власне життя на вівтар української ідеї.
На заході були присутні краєзнавці: Анатолій Воропай, Григорій Голиш, Оксана Захарченко, Сергій Корновенко, Валентин Лазуренко, Лариса Лисиця, Володимир Поліщук, Оксана Силка, Лариса Синявська, Микола Томенко, Олександр Шамрай, Оксана Яшан.
Велика подячність почесному краєзнавцю України, кандидату історичних наук, доценту, голові Золотоніської районної організації НСКУ Григорію Голишу за проведену велику організаційну роботу щодо проведення цього патріотичного заходу. Читання пройшли на високому рівні.
Знаємо історію свого народу – ПЕРЕМАГАЄМО!
Богдан КУЛИНИЧ, член Національної спілки краєзнавців України (Черкаси)