У Черкасах до 190-річчя видатного представника славетної української династії Василя Симиренка пройшов круглий стіл

6 березня 2025 року у Черкаському державному технологічному університеті за круглим столом, присвяченим 190-річчю від дня народження Василя Симиренка (1835 – 1915), представники державної влади, краєзнавці, освітяни, історики, музейники, викладачі ЧДТУ, студенти згадали багатогранну особистість видатного українця – промисловця-цукрозаводника, вченого, інженера-конструктора і технолога, мецената Василя Симиренка та його внесок у розвиток вітчизняної науки та культури.

1.1

програма

Круглий стіл організувала Черкаська обласна організації Національної спілки краєзнавців України спільно з Черкаським державним технологічним університетом, Державним архівом Черкаської області, Черкаським обласним краєзнавчим музеєм.

Черкащина дала світу плеяду талановитих особистостей, які зробили свій внесок у розвиток багатьох сфер діяльності. Ми пишаємося видатними земляками та докладаємо зусиль, аби наша молодь пам’ятала визначних людей, таких як Ваиль Симиренко, примножувала їхні надбання і здобутки на благо нашої держави, – наголосив у вітальній промові ректор Черкаського державного технологічного університету, професор Олег Григор

зал

Своєю чергою заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації, почесний краєзнавець України Олександр Шамрай висловив вдячність Черкаському державному технологічному університету та Черкаській обласній організації НСКУ за ініціативу вшанування 190-ї річниці від дня народження Василя Симиренка, людини, яка дала поштовх розвитку української промисловості, мецената, який щиро підтримував українську культуру, українські видання, українську освіту.

В.Лазоренко

Модератор круглого столу – голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор Валентин Лазуренко зауважив, що напередодні відзначення 190-річчя від дня народження представника славетної української династії Василя Симиренка, який народився 7 березня, варто згадати його життєвий шлях та професійне становлення, вагомі досягнення у підприємництві, безумовну любов до української культури, що спонукала Василя Федоровича потужно фінансово підтримувати розвиток освіти та мистецтва.

Під час онлайн-виступу учений-садівник, агроеколог, історик аграрної науки, академік Української академії екологічних наук, доктор філософії в галузі біології, дійсний член НТШ, член НСПУ, симиренкознавець, лауреат премій ім. Л. П. Симиренка НАН України і Дмитра Нитченка Петро Вольвач акцентував увагу на важливості гідного вшанування славетного українського діяча, зокрема зазначивши, що авторська монографія «Великий Хорс» (Хорс – інша назва бога Сонця) про Василя Симиренка повинна донести молоді, нащадкам, що Василь Симиренко – українське Сонце, Сонце української культури, науки, друкарства, письменництва, громадської діяльності. 

Кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри лісового господарства та раціонального природокористування ЧДТУ Володимир Бурлака розпочав свою доповідь з огляду цукрової промисловості початку ХІХ століття, продемонструвавши поступ у розвитку цієї промисловості та підприємництва завдяки Василю Симиренку.

Зі свого боку директорка Державного архіву Черкаської області, кандидатка історичних наук, доцентка, членкиня Національної спілки краєзнавців України Тетяна Клименко зауважила, що саме в архіві Черкаської області, завдячуючи доньці Володимира Симиренка Тетяні, найчисленніше зібрання документів родини Симиренків та навела низку цікавих фактів, проілюструвавши їх архівними документами.

Продовжуючи спілкування, директорка Черкаського обласного краєзнавчого музею, членкиня Національної спілки краєзнавців України Ірина Собко розповіла учасникам круглого столу про тематичну експозицію в краєзнавчому музеї, присвячену родині Симиренків, та про унікальні експонати у виставковій залі.  

Підсумовуючи засідання круглого столу, заслужений працівник культури України, професор кафедри історії та права Черкаського державного технологічного університету, перший заступник голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, член Національної спілки краєзнавців України Василь Мельниченко зазначив, що Василь Симиренко – яскрава складова української історії, історії злету національного підприємництва та цукрової промисловості.

Ми повинні пишатися і наслідувати життєві принципи Василя Симиренка та його родини. Сьогодні місія краєзнавців – популяризувати видатних українців. Пам’ятні дати – це точки буття, це привід зупинитися, подивитися у минуле, збагнути його і рухатися вперед, –  закликав до гідного вшанування українців, які творили історію Василь Мельниченко

За інформацією Черкаської ОО НСКУ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *