6 березня у Слов’янську відбулася презентація чергового номера історико-краєзнавчого альманаху Донецької обласної організації НСКУ «Донеччина: минуле і сучасність».
Участь у заході взяли краєзнавці Слов’янська, Краматорська, Дружківки та Барвінкового. Серед музейників були представники Барвінківського та Слов’янського краєзнавчих музеїв. На зустрічі також презентувалася книга «Цегельні Харківської губернії», співавтором якої є краєзнавець із Краматорська Віктор ІВАНОВ.
Валерій РОМАНЬКО. Він акцентував увагу на тому, що видання стало щорічним, починаючи з 2023 року. Із 22 авторів цього номера 17 осіб стали переселенцями зі статусом ВПО, але, знаходячись за межами рідного Донецького краю, вони продовжують досліджувати й популяризувати історію та культуру Донеччини. У третьому номері збережені рубрики: «З минулого», «Сучасність», «З архіву», «Художньо-літературна творчість».
Валерій Іванович подякував авторам за цікаві й актуальні статті, подяка виголошена й членам редколегії Тетяні ЛИСАК, Ларисі ЛИСАК, Ігорю ЗОЦУ, Олегу МАКСИМЕНКУ, а також художнику-оформлювачу обкладинки та розділів Віктору МАНДРИЦІ. Альманах видається за рахунок авторів, 10 примірників (для бібліотек та подарунків під час майбутніх презентацій) цього року оплатив приватно член НСКУ Олексій РОМАНЬКО – від імені правління йому теж оголошена подяка.
На презентації виступили члени НСКУ, автори альманаху: зі Слов’янська – Віктор СКРИПНИК, Геннадій ПЛОТНИЧЕНКО, Максим КОТЛЯРОВ; із Краматорська – Олег МАКСИМЕНКО та Віктор ІВАНОВ; про краєзнавчі пошуки краєзнавців Дружківки розповів Євген ШАПОВАЛОВ; про нелегкі будні краєзнавчого музею у Барвінковому на Харківщині розповів його директор, член НСКУ Микола ЗЕЛЕНИЙ.
Учасники зібрання вшанували пам’ять краєзнавців, членів НСКУ, які не так давно відійшли у Вічність: Олексія ДУХІНА та Віктора АНТОНЕНКА зі Слов’янська; Василя ЧУБЕНКА з окупованого Єнакієвого; загиблих краєзнавців Маріуполя під час бомбардування приморського міста – Сергія БУРОВА та ще декількох, доля яких з’ясовується.
У ході обговорення присутні висловили подяку головному редакторові альманаху, голові ДонОО НСКУ Валерію РОМАНЬКУ за ініціативність, уміле керівництво проєктом щодо видання альманаху в такий непростий час, за уміння об’єднати в одне ціле численну армію краєзнавців із Донеччини, Ізюмщини, Барвінківщини.
Вирішено готувати матеріали до 4-ого номера альманаху. Були пропозиції увести підрозділ «Краєзнавство Донеччини в особах». Провести презентацію альманаху № 3 у містах Києві та Львові, у яких проживає велика група переселенців з Донеччини.
Краєзнавці Донеччини продовжують працювати у сучасних нелегких умовах.
06 березня 2025 р., м. Словянськ
Скажу вам прямо, без зазнайства:
Слов’янськ у нас – столиця краєзнавства,
чимало літ – уже до сорока
його веде упевнено рука
отамана Романька.
З експромту Івана ПРИХОДЬКА, м. Донецьк (краєзнавчі зустрічі до 2014 р.). Зачитано Олегом Максименком 06 березня 2025 р. під час презентації альманаху № 3 у Слов’янську.
Матеріал підготувала Тетяна ЛИСАК, відповідальний секретар Донецької ОО НСКУ, голова Слов’янської міської краєзнавчої організації