У ВІППО пройшли Х Всеукраїнські Косачівські педагогічні читання

Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти спільно із Волинською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України 29 травня 2025 року, провели у форматі онлайн традиційні щорічні уже Х Всеукраїнські Косачівські читання «Освіта і виховання в родині Косачів. Педагогічне краєзнавство: стратегічні орієнтири сучасного освітнього процесу». У читаннях взяли участь науково-педагогічні, освітні, музейні, бібліотечні та архівні працівники з Волині, Київщини, Житомирщини, Львівщини, Полтавщини, Рівненщини, Тернопільщини, Одещини, Харківщини та Хмельниччини.

Фото

Тематично читання охопили заявлені напрями: Леся Українка: особистість, творчий шлях, доля; Леся Українка, Олена Пчілка та родина Косачів в контексті української та світової педагогічної думки та практики; творче використання педагогами, бібліотечними і музейними працівниками життєвого та творчого шляху Олени Пчілки, Лесі Українки, членів родини Косачів-Драгоманових у навчанні та вихованні підростаючого покоління; педагогічне краєзнавство: історія та перспективи розвитку.

Вітальне слово виголосили Петро Олешко, директор Волинського ІППО, професор, кандидат історичних наук та Анатолій Шваб, голова Волинської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор Волинського національного університету імені Лесі Українки, доктор історичних наук. Зокрема, Петро Олешко, вітаючи учасників із ювілейними Х читаннями, наголосив: «Сьогоднішній результат діяльності колективу ВІППО, відділу освітньої та інноваційної діяльності – десять Косачівських читань – це понад 600 статей, понад півтори тисячі зацікавлених учасників з усієї України, 5 електронних збірників (шостий в роботі), які розміщені на сайті ВІППО, але це, в першу чергу, прагнення педагогів осягнути і використати унікальну літературну та педагогічну спадщину Косачівської родини, зокрема Олени Пчілки та Лесі Українки, для створення міцного інтелектуального людського ресурсу майбутнього розвитку і процвітання нашої Української держави».

Про актуальність вивчення і впровадження в освітню практику сучасної школи в умовах НУШ кращих здобутків вітчизняної педагогічної думки, зокрема досвіду Олени Пчілки, членів родини Косачів, життєвого і творчого шляху Лесі Українки, важливу роль родинного виховання як головного чинника формування цілісної особистості громадянина і патріота, готового свідомо розбудовувати й захищати Українську державу, говорили волинські лесезнавці доктор філологічних наук Сергій Романов, кандидати філологічних наук Світлана Богдан, Тетяна Данилюк-Терещук (Музей Лесі Українки при ВНУ ім. Лесі Українки), Олена Пашук, Олександра Гандзюк, кандидат мистецтвознавства Леся Косаковська, кандидат філологічних наук Валентина Прокіп (Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича, м. Львів), Алла Диба (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка), кандидат філософії Павло Шопін (Український державний університет імені Михайла Драгоманова), музейні працівники Ірина Щукіна (завідувач Музею Лесі Українки, м. Київ), Людмила Гамма (завідувач Музею родини Косачів-Драгоманових, м. Звягель), Галина Пилипенко та Анастасія Бартницька (Літературно-меморіальний музей Лесі Українки, м. Звягель), Марія Левковська (Гадяцький історико-краєзнавчий музей), відомі популяризаторки спадщини Олени Пчілки та Лесі Українки Тетяна Серебреннікова (Київ) і Тетяна Ціхоцька-Підгайна (м. Луцьк) та інші.

Модерували читання Наталія Рубльова, заступник директора з науково-педагогічної та освітньо-проєктної діяльності, доцент кафедри педагогіки та психології Волинського ІППО, доктор філософії в галузі педагогіки та Анатолій Силюк, методист відділу освітньої та інноваційної діяльності.

За матеріалами читань готується електронний науковий збірник, до якого ввійдуть всі подані до читань статті і який згодом буде доступний для широкого загалу на сайті Волинського ІППО.

Учасники читань висловили безмежну вдячність українським військовим, Збройним Силам України, які боронять нашу землю від російських агресорів на Сході, за можливість працювати і виконувати свої професійні обов’язки. Віримо в Перемогу! Слава Україні! Героям слава!

Програма читань тут

Більше на сайті ВІППО та сторінках у ФБ: ВІППО, Леся Українка і Волинь

Анатолій Силюк, методист відділу освітньої та інноваційної діяльності.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *