День краєзнавства на Прикарпатті

На Прикарпатті відзначили День краєзнавства рядом заходів

Фото 1

Круглий стіл з нагоди дня заснування Національної спілки краєзнавців України, 110 річниці академіка Петра Тронька – першого голови НСКУ

У музеї історії міста Коломиї відзначили День краєзнавства, 100-річчя від дня заснування Національної спілки краєзнавців України, 110 річницю академіка Петра Тронька – першого голови НСКУ. З цієї нагоди відбувся круглий стіл краєзнавців Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Відкрив засідання голова Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, Заслужений працівник освіти України, доктор філософії Михайло Косило, який висвітлив історичні аспекти НСКУ та наголосив, що 100 років тому у Харкові, на той час столиці України, був створений Український комітет краєзнавців. Від тоді відзначають і професійне свято. Михайло Косило вважає, що саме краєзнавство і стояло у витоків Незалежності України. 

Фото 2

У заході взяли участь науковці Карпатського університету – факультету історії, політології та міжнародних відносин, факультету туризму та Коломийського навчально-наукового інституту.

Про особливості краєзнавчих досліджень в умовах пограниччя розповів декан факультету туризму, доктор історичних наук, професор, член правління НСКУ, Почесний краєзнавець України Володимир Великочий.

Почесний громадянин міста Коломиї, член правління ООНСКУ, завідувач кафедри політичних наук, доктор політичних наук, професор, Іван Монолатій висвітлив питання про витоки високої освіти на теренах краю

Про діяльність краєзнавців Коломийщини в розвитку краєзнавства поділився з присутніми кандидати історичних наук, доцент Заслужений працівник освіти України, Почесний краєзнавець України Василь Глаголюк.

Кандидат історичних наук, Роман Зварич, окреслив краєзнавчу роботу, яка проводиться у Коломийському педагогічному фаховому коледжі.

Директори провідних музеїв – заслужений працівник культури України Ярослава Ткачук та кандидат історичних наук Юрій Плекан наголосили на важливій ролі музеїв у розвитку краєзнавства.

Окремим блоком здобутків представили Коломийський навчально-науковий інститут Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Микола Васильчук, Галина Волощук, Ольга Русакова, Євгеній Лепьохін.

Фото 3

Михайло Косило нагородив за вагомі успіхи та багаторічну працю у сфері краєзнавства іменною пам’ятною медаллю імені Володимира Полєка завідувача кафедри філології Коломийського інституту Миколу Васильчука.  Звання «Почесний краєзнавець Прикарпаття» удостоєний краєзнавець Іван Лудчак.

Зварич Роман, Михайло Стовпюк, Василь Гаврищук, Мирослава, Кочержук, Василь Прокіпчин, Уляна Мандрусяк нагороджені грамотою ІФООНСКУ.

Представлені були також здобутки краєзнавців Коломиї та Коломийщини на книжковій виставці.

Презентація книги «Місто видавничих традицій»

У Коломийському педагогічному фаховому коледжі відбулася презентація нової книги члена правління Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заслуженого працівника освіти України, лауреата обласних премій ім. Стельмаховича та ім.. В. Полєка Валерія Ковтуна — «Місто видавничих традицій». Це вже третя книга із серії «Коломия в новітній історії України», яка розповідає про історико-культурологічні проєкти, що формують обличчя сучасної Коломиї.

Фото 4

Особливість цього видання — це жива розповідь про пошук матеріалів, несподівані відкриття, труднощі й перемоги на шляху реалізації ідей Валерія Івановича, який був безпосередньо причетний до кожного з проєктів, про які йдеться у книзі.

Видання охоплює шість масштабних проєктів:

  • «Українське мистецтво у старій листівці»,

  • «Коломия у світі мистецтв»,

  • «Вивчаймо нашу історію»,

  • «Коломийська бібліотека»,

  • «Коломия в новітній історії України»,

  • «Музей коломийської книги та української мови».

Фото 5

Власними індивідуальними судженнями з приводу громадянського та письменницького чину Валерія Ковтуна поділилися Коломийський міський голова Богдан Станіславський, заступниця голови  Коломийської райдержадміністрації Ганна Кравчук, голови Івано-Франківського обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» й Коломийського міськрайонного товариства «Просвіта» Михайло Січка та Василь Глаголюк, заслужена журналістка України, координаторка Івано-Франківського центру журналістської солідарності, секретар ООНСЖУ Вікторія Плахта, письменники, журналісти, краєзнавці, педагоги.

Голова Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, Заслужений працівник освіти України, доктор філософії Михайло Косило під час вітального слова за значні досягнення в галузі краєзнавства вручив Валерію Івановичу іменну медаль ООНСКУ імені Петра Арсенича. як визнання його внеску у збереження історичної пам’яті та розвиток видавничої справи у Коломиї.

Фото 6

Презентація книги стала знаковою подією для всіх, хто цінує культурну спадщину Коломиї, а для автора — ще одним етапом у багаторічній та плідній праці на благо рідного міста.

Відзначення 35-річчя діяльності науково-редакційного відділу «Звід пам’яток історії та культури»

Всеукраїнський день краєзнавства в краєзнавчому відділі обласної універсальної наукової бібліотеки імені Івана Франка зібрав науковий форум з нагоди 35-річчя діяльності науково-редакційного відділу «Звід пам’яток історії та культури. Івано-Франківська область». Захід об’єднав дослідників, митців, краєзнавців, представників влади та всіх, кому небайдужа історична спадщина Прикарпаття.

Фото 7

З вітальним словом до присутніх звернулася начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА Тетяна Бойко, яка наголосила на важливості пам’ятати не лише про культурну, а й про національну спадщину, яка нині виборюється ціною життя. Вона закликала всіх присутніх вшанувати полеглих Героїв хвилиною мовчання.

Голова Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, Залужений працівник освіти України, доктор філософії Михайло Косило у своєму вітальному слові відзначив важливість збереження нерухомої спадщину, яка є фундаментом нашого майбутнього та вручив подяку обласної організації НСКУ за значний внесок у розвиток і збереження історико-культурної спадщини, краєзнавчі дослідження Івано-Франківщини.

Фото 8

Зі словами вдячності до колективу звернулися також директор Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Володимир Федорак, кандидат історичних наук, краєзнавець Зеновій Федунків, книговидавець, директор видавництва «Лілея-НВ» Василь Іваночко, краєзнавець і пам’яткознавець Василь Тимків, заступниця генерального директора Національного заповідника «Давній Галич» Ірина Чернега, кандидат архітектури, доцент кафедри архітектури та будівництва Закладу вищої освіти «Університет Короля Данила» Андрій Савчук, директор Делятинського краєзнавчого музею Мисюк Андрій, керівниця науково-редакційного відділу «Звід пам’яток» Галина Максимцівкраєзнавець і письменник Василь Бабій та інші.

Фото 9

Родзинкою ювілейної зустрічі став музичний виступ  у виконанні солістки-інструменталістки академічного камерного оркестру «Harmonia Nobile» Івано-Франківської обласної філармонії ім. Іри Маланюк Анжели Приходько.

Гармонійним доповненням до урочистостей стала тематична книжкова експозиція, підготовлена фахівчинями відділу краєзнавчої літератури ІФОУНБ ім. І. Франка «Звід пам’яток: минуле, що формує майбутнє», на якій були представлені видання авторства відомих краєзнавців, істориків, культурологів, музейників, архівістів, які упродовж десятиліть невтомно збирали, описували та систематизували матеріали про пам’ятки архітектури, сакральні споруди, об’єкти народної культури, меморіальні місця та постаті Прикарпаття.

Краєзнавчі обрії Прикарпаття: від джерел – до серця»

З нагоди Всеукраїнського дня краєзнавства у відділі краєзнавчої літератури обласної наукової бібліотеки імені Івана Франка розгорнуто тематичну книжкову виставку «Краєзнавчі обрії Прикарпаття: від джерел – до серця»,яка стала справжнім літописом Прикарпаття у книзі.

фото 10

Експозиція охопила сотні унікальних видань – від стародруків і рідкісних брошур до сучасних наукових досліджень, краєзнавчих розвідок, фотоальбомів і художньої літератури, присвяченої історії рідного краю, життю визначних особистостей, народним ремеслам, архітектурі, етнографії, мові, музиці, фольклору.

Відвідувачі мали можливість доторкнутися до книжкової історії кожної громади, дізнатися про тих, хто писав, досліджував, зберігав – і зрозуміти: у кожному аркуші – живе серце рідної землі.

Було представлено для перегляду тематичне відео «На дотик до історії: день краєзнавства очима бібліотеки», яке поєднує в собі найяскравіші сторінки діяльності відділу краєзнавчої літератури ІФОУНБ ім. І. Франка: формування та збереження унікального фонду літератури про Прикарпаття, організацію книжкових виставок і презентацій місцевих авторів, співпрацю з краєзнавцями, вчителями, журналістами, істориками; участь у дослідницьких проєктах і виданнях; роботу з молоддю – екскурсії, пізнавальні години, краєзнавчі маршрути тощо.

У кадрі – обличчя краєзнавців, істориків, науковців, читачів, книг, подій, які сплітаються в одну думку: краєзнавство – це не тільки наука, це щоденна любов до свого краю, вкладена у справу, слово і дію.

За Інформацією Івано-Франківської ОО НСКУ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *