Президент України Віктор Янукович з нагоди Дня Соборності та Свободи України присвоїв почесне звання «ЗАСЛУЖЕНИЙ ПРАЦІВНИК КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ» ГРИГОР’ЄВІЙ Тетяні Федорівні – старшому науковому співробітникові відділу головної редколегії науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією» при Президії Національної академії наук України, члену НСКУ. Відзнаку Тетяні Федорівні вручив Міністр культури України Михайло Кулиняк на підсумковій Колегії Міністерства культури України, яка проходила 31 січня в приміщенні Національної філармонії України. Привітати колегу прийшли краєзнавці міста Києва, на чолі з головою КМО НСКУ О.П. Гончаровим. Правління НСКУ приєднується до привітань і бажає Тетяні Федорівні подальших звершень на науковій і краєзнавчій ниві.
Архів за місяць: Січень 2012
V з′їзд НСКУ у ЗМІ
“Відлуння віків”: Обрано Голову Національної спілки краєзнавців України; 24.01.2012 р.
ІА “RegioNews”: Спілка краєзнавців отримала нового голову; 26.01.2012 р.
“Слово Просвіти”: Головне завдання — створити інститут краєзнавства; Шоста із серії. Спільний проект просвітян і краєзнавців; Чим живуть краєзнавці?
Офіційний сайт НПУ ім. М. Драгоманова: Богдан Андрусишин: «Кожен учитель – це вже краєзнавець»;
Інститут політології та права: З’їзд Національної спілки краєзнавців;
Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського: V з’їзд Національної спілки краєзнавців України (23 січня 2012 року, м. Київ);
Краєзнавча Черкащина: V (ПОЗАЧЕРГОВИЙ) З’ЇЗД НСКУ;
Гімназія ім. В.Т. Сенатора: ВІДБУВСЯ З’ЇЗД НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ КРАЄЗНАВЦІВ УКРАЇНИ; 27.01.2012 р.
Портал “Релігія в Україні”: Обрано Голову Національної спілки краєзнавців України; 29.01.2012 р.
«Мальовнича рапсодія» відкрила виставковий сезон 2012 року
25 січня 2011 р. у Картинній галереї Національного заповідника «Давній Галич» відкрито виставковий сезон 2012 року. Започаткувала його виставка під назвою «Мальовнича рапсодія» творів митця з Долини Олега Лавріва. Відкриття виставки поєднало в спогляданні прекрасного представників двох районів Прикарпаття – Галицького та Долинського. Це невипадково, адже твори, що експоновані на виставці одинаково близькі за сюжетом, як жителям Бойківщини, так і Покуття, а окремі історичні постаті, які зображені художником, одинаково дорогі всім галичанам.
Неповний перелік постатей зображений у роботах Олега Лавріва – Ісус Христос, Богородиця, Іван Хреститель, кардинал Мирослав Любачівський, кардинал Любомир Гузар, кардинал Йосиф Сліпий, митрополит Андрей Шептицький, поет Тарас Шевченко – засвідчує, що він добре володіє мистецтвом художника і є добрим портретистом.
Виставка мала особливо духовний характер – як за представленими творами, так і від енергетики присутніх на ній осіб. Особливо це відчулося з перших хвилин – з моменту благословення заходу протоієреєм, помічником єпископа, настоятелем храму у м. Долина о. Вітольдом Левицьким. Співане виконання ним колядки, а згодом псалму та пісні «Аве Марія» додало глядачам особливого настрою, який характерний для ідейно міцних громад.
На відкриття виставки завітали одногрупники майстра, які впродовж довшого часу не бачили одне одного – тож завдяки виставці могли згадати минули і спланувати наступні спільні зустрічі.
Відкрив виставку генеральний директор Національного заповідника «Давній Галич» Олександр Береговський. За його словами, у Картинній галереї впродовж останнього кварталу «витає дух містечка Долини, оскільки останні виставки популяризували творчість бойківських митців». Директор Заповідника пригадав події 10-ти річної давності, коли Олег Лаврів вперше презентував свої твори у митрополичих палатах Крилоса, тоді була сувора зима, але незважаючи на бездоріжжя і заметіль, всі запрошені прибули на виставку. Творчість майстра п. Олександр порівняв з відчуттями «риби у воді» – коли творча людина вільно почувається у своєму середовищі, що впливає на подальшу наснагу у творенні неповторних робіт. На думку дирекції Заповідника портрети діячів церкви створені Лаврівим заслуговують на те, щоб бути представленими у Музеї історії церкви (с. Крилос). Творчість п. Олега було порівняно з щоденною роботою мулярів, які цеглинка за цеглинкою вкладають працю у будівництво спільного дому – держави.
У своєму виступі Олег Лаврів пригадав основні етапи свого життя і творчості. Будучи народженим у сім’ї репресованих і живучи далеко від рідної землі, він з ранніх літ рвався на Батьківщину. «…Малювати я почав тоді, коли і почав ходити…» – говорить пан Олег. Любив завжди розглядати церковні розписи, що в подальшому справило значний вплив на його творчість. З юнацьких літ майстер цікавився історією України. Основні успіхи у своєму житті він завдячує вірі в Бога, тому й у всіх сферах свого життя старається плекати християнські цінності. Танцювальний колектив, служба у війську, навчання в інституті, робота на поважних чиновницьких посадах (начальник районного відділу культури, заступник голови райдержадміністрації, директор центру зайнятості) – це далеко не повний перелік основних життєвих етапів художника. Проте, він признається, що завжди його мрією було малювати – саме завдяки призначенню на посаду директора Долинської художньої школи він зумів повністю реалізувати свої таланти.
Від імені товаришів художника вітав його колега по цеху, головний зберігач фондів Івано-Франківського краєзнавчого музею п. Степан Осташа. Він відзначив добрі сюжети портретів створених майстром, наголосив на вмінні працювати у техніці пастелі, пригадав спільні роки навчання і побажав йому нових злетів у творчості та вдячних шанувальників живопису. Ймовірно, що виставка творів Лавріва після експонування у Галичі буде перевезена до обласного краєзнавчого музею у Івано-Франківську.
Підсумком відкриття «Мальовничої рапсодії» стало фахове слово куратора виставки, мистецтвознавця п. Христини Береговської. Основні тези щодо виставки були такими: «…Мистецтво Олега Лавріва є невід’ємне від віри. Воно не пішло окремим шляхом від Бога. Митець має покликаний талант, у його творах наявний сентимент духовності, що важливе для десекуляризованого суспільства. Виставка є у площині емоцій п. Олега, який не є типовим творцем; він постійно творить піднесено. Портрети є реальними, вони заторкують кожного глядача – кожен елемент є відповідний оригіналу. Сердечно дякуємо Вам за джерело натхнення…».
Виставковий сезон 2012 року розпочався. Попереду ще десяток цікавих зустрічей. Прийдіть у Картинну галерею Національного заповідника «Давній Галич» і будьте впродовж року у світі прекрасного!
«Зустрічі з цікавими людьми»: спілкування з Романом Лубківським та його побратимами
24 січня 2011 р. у Картинній галереї Національного заповідника «Давній Галич» відбулася зустріч з п. Романом Лубківським та його побратимами по державотворчій діяльності – Степаном Волковецьким та Дмитром Захаруком. Даний захід проходив у циклі заходів під назвою «Зустрічі з цікавими людьми», які були започатковані НЗ «Давній Галич» у 2011 році.
Тематика зустрічей передбачає представлення неординарних особистостей, які своєю творчістю або професійною діяльністю докладаються до прослави нашої області або держави. Під час цих зустрічей присутні мають змогу безпосередньо поспілкуватися з відомою особою, поставити запитання на проблематику, що цікавить і почути на них відповідь.
Роман Лубківський є саме тією особою, яка внесла значний вклад у процес українського державотворення – своєю безпосередньою працею у різних галузях, і авторським друкованим словом. Він відомий як письменник і поет, перекладач, народний депутат України (1990 – 1994), посол України в Чеській та Словацькій республіках (1993 – 1995), голова комітету з присудження Шевченківської премії (2005 – 2008). У його творчій скарбниці кілька десятків прозових творів та збірок поезій, перекладних творів з багатьох європейських мов.
Подібно йому, активними у державотворчих процесах були і залишаються його товариші по депутатській діяльності: колишній народний депутат України, Надзвичайний і Повноважний посол України, голова ОО ВУТ «Просвіта» Степан Волковецький та перший демократичний голова Івано-Франківського облвиконкому, колишній народний депутат України Дмитро Захарук.
Поспілкуватися з Р.Лубківським та його товаришами прийшли наукові працівники НЗ «Давній Галич», представники духовенства та громадськості міста, учні Галицької гімназії. Поважного гостя вітали заступник генерального директора з наукової роботи НЗ «Давній Галич» Семен Побуцький, заступник начальника управління культури облдержадміністрації Василь Тимків, начальник відділу культури і туризму Галицької РДА Марія Іваськів, науковець Прикарпатського національного університету імені В.Стефаника Ігор Коваль, член Вченої ради НЗ «Давній Галич» проф. Богдан Тимків, о. Климентій (м. Львів) та ін.
Галич займає особливе місце в житті Романа Лубківського. «…Галич для мене щось більше, ніж назва міста – столиці. В певному сенсі столичний дух зберігся досі – адже тут генеруються державницькі настрої, зберігається історична пам’ять. З цієї землі вийшло багато працьовитих людей; ця земля дає невичерпну енергію. Галич – це місто, яке спонукує до творчості. Крилос – Галич дали мені наснагу до поетичних писань. Маю дуже багато різних асоціацій пов’язаних з містом в якому князювали Ростиславовичі та Романовичі… Галич є дуже привабливим…».
Гість Заповідника розповів про дослідження творчості одного з членів товариства «Руська трійця» о. Маркіяна Шашкевича, мальовничі місцевості його парафії у Підлиссі, проблеми пов’язані з проведенням вшанування на державному рівні. На думку п. Романа, у сучасній Україні слід практикувати «теорію невеличких справ», яку започаткував у минулому столітті президент ЧСР Т.Масарик і яка полягає в тому, що кожен робить свою маленьку справу для добра держави і таким чином, досягається значного результату. Також, п. Р.Лубківський прочитав присутнім кілька поезій з нещодавно виданих збірок лірики.
Великої подяки, на думку п. Романа, заслуговує праця голови Івано-Франківської облдержадміністрації Михайла Вишиванюка, який доклав значний зусиль до облагородження історичних міст нашого краю – Галича та Коломиї. Гість висловив сподівання, що голова облдержадміністрації докладе максимум зусиль для створення літературного музею у плебанії – резиденції о. Рудольфа Моха у Курипові.
Заступник генерального директора з наукової роботи НЗ «Давній Галич» Семен Побуцький в констексті порушених питань розповів про заходи, які проводилися і які ще є в планах на відзначення пам’яті о. Маркіяна Шашкевича та його товаришів на терені Галицького району. Зокрема, Заповідником здійснюються заходи відносно відновлення плебанії о. Рудольфа Моха у с. Курипові, розробляється кошторис реставраційних робіт, затверджено тематико-експозиційний план. Також, п. Побуцький висловив подяку голові Івано-Франківської облдержадміністрації М.Вишиванюку за підтримку у проекті отримання фотокопії Галицького Євангелії з Російської Федерації.
Заступник начальника управління культури ОДА Василь Тимків передав щирі вітання присутнім від голови Івано-Франківської ОДА М.Вишиванюка та проінформував присутніх про заходи на увіковічнення пам’яті колеги о. М.Шашкевича – о. Івана Вагилевича у с. Ясень Рожнятівського р-ну.
Науковець Ігор Коваль порівняв cучасну зустріч Романа Лубківського з галичанами із зустріччю мешканців княжого міста, які прагли філософського слова, з давнім книжником Тимофієм, який орієнтовно в 1204 – 1205 рр. прибув до Галича. На його думку, творчість п. Лубківського вчить шанувати невеликі народи, які мали в минулому велику долю. «…Я вдячний Вам за згадку про Маркіяна Шашкевича, адже його слова «Днесь Галиче, честь твоя», збудили в ХІХ столітті перші аматорські дослідження історії княжої столиці» – підсумував п. Ігор Коваль.
Начальник відділу культури і туризму Галицької РДА Марія Іваськів розповіла про заходи, які проводитимуться спільно НЗ «Давній Галич» та Галицькою РДА для збереження нематеріальної спадщини галичан. Зокрема, в 2011 р. було започатковано етнофольклорний фестиваль «Галицька брама», який у цьому році буде проведений спільно з залученням більшої кількості учасників та належним матеріальним забезпеченням.
Розмова була досить цікавою і передбачала діалоги з аудиторією. Вона стосувалася поглядів на українську минувшину, місця Галича в історії України, важливості збереження культурної спадщини столиці Галицько-Волинського князівства, популяризації духовних скарбів нашого народу, відродження національної думки духовенством у ХІХ столітті, перипетій політичної боротьби за незалежність України на початку 90-их років ХХ століття, твори що були видані в останньому періоді, християнське виховання.
Тематика зустрічі мала багато різних напрямків – від потреби активізації осередків ВУТ «Просвіта» у містах і селах нашої держави до міжнародного становища України. Все це свідчило про те, що на зустріч прибули небайдужі громадяни.
На добру згадку про зустріч з галичанами п. Роману Лубківському та супроводжуючому його о. Климентію подаровано чудово створені копії Чудотворного образу Крилоської Божої матері.
Цикл «Зустрічей з цікавими людьми» продовжуватиметься. Запорукою того, що галичани ще неодноразово зустрічатимуться з відомими особистостями є активна праця завідувача науково-освітнього відділу Христини Береговської, яка є куратором всіх подібних заходів.
Андрій Чемеринський. Член НСКУ, магістр історії
ВІДБУВСЯ V (ПОЗАЧЕРГОВИЙ) З′ЇЗД НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ КРАЄЗНАВЦІВ УКРАЇНИ
23 січня у Київському міському будинку вчителя відбувся V (позачерговий) з’їзд Національної спілки краєзнавців України у зв’язку з необхідністю обрання нового складу керівних органів Спілки та її Голови після раптової смерті 12 вересня 2011 року засновника та протягом більше 20 років незмінного керівника Спілки, видатного державного, наукового і громадського діяча, академіка, Героя України незабутнього Петра Тимофійовича ТРОНЬКА.
На обласних конференціях делегатами з’їзду було висунуто 149 членів Спілки, в роботі з’їзду брало участь 134 делегати та численні гості.
З теплими словами у привітальних адресах до учасників з’їзду звернулись Президент України В.Ф.Янукович, Прем’єр-міністр України М.Я.Азаров, Голова Верховної Ради України В.М.Литвин, Президент Національної академії наук України академік Б.Є.Патон, міністр освіти і науки, молоді і спорту України Д.В.Табачник та міністр культури України М.А.Кулиняк, а також гості з’їзду.
Делегати і гості з’їзду хвилиною мовчання вшанували пам’ять членів Спілки, котрі відійшли у вічність: Героїв України П.Т.Тронька та М.І.Сікорського, Р.П.Семко та інш.
В.о. Голови НСКУ О.П.Реєнт доповів з’їзду звіт Правління Національної спілки краєзнавців України з жовтня 2008 року по січень 2011 року та проблеми і перспективи її діяльності на найближчий час. Робота Правління Спілки визнана задовільною.
У своїх виступах, в ході обговорення доповіді О.Реєнта, делегати та гості з’їзду поділились думками з приводу поліпшення роботи професійної творчої спілки, урізноманітнення та підвищення ефективності її науково-дослідницької, творчої, пам’яткоохоронної і просвітницької діяльності, наголошувалось на необхідності посилення взаємодії з аматорським краєзнавством, іншими творчими спілками, органами влади, архівними і музейними установами, закладами освіти і науки, з молоддю. Ними також було внесено ряд слушних пропозицій щодо зміни деяких положень чинного Статуту НСКУ та покращення державної підтримки краєзнавчого руху в Україні і Спілки.
Майже одноголосно (132 делегати із 134 присутніх) наступним Головою Національної спілки краєзнавців України обраний Олександр Петрович РЕЄНТ, заступник директора Інституту історії України НАН України, чл.-кор. НАН України, доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, кавалер ордена “За заслуги” ІІІ ступеня, лауреат Державної премії України у галузі науки і техніки, котрий, починаючи з 2003 року, обирався заступником Голови НСКУ.
З’їзд також обрав новий склад Правління і Ревізійної комісії НСКУ, вніс зміни до Статуту, прийняв Постанову за підсумками його роботи, а також Звернення до української громадськості і Президента України з пропозиціями про увічнення пам’яті видатного патріарха краєзнавчого руху України, Героя України, академіка П.Т.Тронька.
Голова Спілки оголосив на з’їзді про призначення своїми заступниками Богдана Андрусишина, проректора Київського національного педагогічного університету ім. М.Драгоманова, д.і.н.; Григорія Клепака, працівника Адміністрації Президента України (на громадських засадах); Руслану Маньковську, старшого наукового співробітника Інституту історії України НАН України, доцента, к.і.н. та відповідальним секретарем НСКУ Володимира Дмитрука, старшого наукового співробітника Інституту історії України НАН України, к.і.н., голови первинної організації НСКУ в Інституті історії України НАН України.
Вл.інф.
II (ПОЗАЧЕРГОВА) КОНФЕРЕНЦІЯ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ КРАЄЗНАВЦІВ УКРАЇНИ
17 січня 2012 р. в залі засідань Інституту історії України НАН України відбулася II (позачергова) конференція Київської міської організації Національної спілки краєзнавців України. Конференція була проведена відповідно до рішення грудневого 2011 року Пленуму Національної спілки краєзнавців України й розглянула рекомендовані питання: обрання делегатів від Київської міської організації НСКУ на V (позачерговий) з’їзд НСКУ (Доповідач Гончаров О.П. – голова правління КМО НСКУ); oбговорення та висунення кандидатури на посаду Голови НСКУ та кандидатур до складу Правління і Ревізійної комісії НСКУ від Київської міської організації НСКУ (Доповідач Маньковська Р.В. – відповідальний секретар НСКУ, член президії правління КМО НСКУ); про зміни і доповнення до Статуту НСКУ (Доповідач Дмитрук В.І. – член президії правління НСКУ, заступник голови правління КМО НСКУ).
II (позачергової) конференції Київської міської організації
Національної спілки краєзнавців України
17 січня 2012 року
м. Київ
Виконуючи рішення грудневого 2011 року Пленуму Національної спілки краєзнавців України про необхідність проведення V (позачергового) з’їзду НСКУ 23 січня 2012 р., який має розглянути питання обрання голови НСКУ, змін та доповнень до Статуту Спілки тощо, обговоривши рекомендовані питання конференція ухвалила:
1. Обрати делегатів від Київської міської організації Національної спілки краєзнавців України на V (позачерговий) з’їзд НСКУ у такому складі:
1.Аржевітін Станіслав Михайлович – член правління НСКУ, народний депутат України, кандидат економічних наук.
2.Бабенко Павло Валерійович – керівник міжнародних проектів НСКУ.
3.Бабушко Світлана Ростиславівна – завідувач кафедри іноземних мов Інституту туризму ФПУ, доцент, кандидат філологічних наук, відмінник освіти України.
4.Бажан Олег Григорович – голова Ревізійної комісії НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, доцент, кандидат історичних наук.
5.Боряк Геннадій Володимирович – член правління НСКУ, завідувач відділу Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук.
6.Братчук Галина Йосипівна – педагогічний керівник Київського територіального відділення МАН України, заслужений працівник культури України.
7.Вакулишин Сергій Миколайович – заступник голови правління КМО НСКУ, голова Святошинського районного осередку КМО НСКУ, методист Центру позашкільної роботи “Північне сяйво” Св’ятошинської райдержадміністрації, відмінник освіти України.
8.Васильєв Валерій Юрійович – член правління НСКУ, член ревізійної комісії КМО НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук, доцент.
9.Вербиленко Галина Анатоліївна – член Ревізійної комісії НСКУ та КМО НСКУ, молодший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, Відмінник освіти України.
10.Гальченко Сергій Анастасійович – заступник директора Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації музеїв (ВУАМ), кандидат філологічних наук, заслужений працівник культури України.
11.Голота Надія Степанівна – член правління КМО НСКУ, директор СЗШ № 297 м. Києва.
12.Гончаров Олександр Петрович – член правління НСКУ, голова правління Київської міської організації НСКУ, доцент кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат історичних наук.
13.Горбик В’ячеслав Олександрович – член правління НСКУ, керівник Центру “Зводу пам’яток історії та культури України” Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук.
14.Григор’єва Тетяна Федорівна – член правління НСКУ, старший науковий співробітник Відділу по розробці архівів ВУНК-ДПУ-НКВС-КДБ Головної редколегії науково-документальної серії книг “Реабілітовані історією”, кандидат історичних наук.
15.Гриценко Лалі Абесаломівна – бухгалтер НСКУ.
16.Денисенко Галина Григорівна – член правління НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук.
17.Дмитрук Володимир Іванович – член президії правління НСКУ, заступник голови правління КМО НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук.
18.Іршенко Валентина Михайлівна – член президії правління НСКУ, виконавчий директор Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам’яток історико-архітектурної спадщини ім. Олеся Гончара, заслужений працівник культури України.
19.Казьмирчук Григорій Дмитрович – член правління КМО НСКУ, завідувач кафедри історії для гуманітарних факультетів Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук, професор.
20. Киркевич Віктор Геннадієвич – краєзнавець, літератор, колекціонер, заслужений працівник культури України.
21.Клепак Григорій Олексійович – заступник голови НСКУ, заслужений працівник культури України.
22.Колесник Віктор Федорович – член правління КМО НСКУ, декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України.
23.Кот Сергій Іванович – член правління НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ, кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України.
24.Коцур Анатолій Петрович – член правління КМО НСКУ, завідувач кафедри української історії та етнополітики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України.
25.Маньковська Руслана Вікторівна – відповідальний секретар НСКУ, член президії правління КМО НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук, доцент.
26.Олійник Борис Ілліч – член правління НСКУ, голова правління Українського фонду культури, академік НАН України, Герой України.
27.Омельченко Дмитро Григорович – член президії правління НСКУ, заступник директора Українського державного центру туризму та краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки.
28.Подкур Роман Юрійович – член правління НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук.
29.Попович Сергій Іванович – заступник голови НСКУ, ректор Інституту туризму ФПУ, кандидат історичних наук.
30.Реєнт Олександр Петрович – заступник голови НСКУ, заступник директора Інституту історії України НАН України, член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук, заслужений діяч науки і техніки України.
31.Рубльов Олександр Сергійович ¬– член президії правління НСКУ, учений секретар Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук.
32.Руденко Леонід Григорович – член президії правління КМО НСКУ, директор Інституту географії України НАН України, академік НАН України, доктор географічних наук.
33.Семенюк Володимир Євгенійович – голова первинного осередку Міжнародного центру дитячо-юнацького туризму КМО НСКУ, завідувач краєзнавчого відділу МЦДЮТ.
34.Ситник Анатолій Андрійович – член президії правління НСКУ, член редколегії журналу “Краєзнавство”, заслужений журналіст України.
35.Смолій Валерій Андрійович – член правління НСКУ, директор інституту Історії України НАН України, академік НАН України, доктор історичних наук.
36.Соловей Людмила Сергіївна – голова первинного осередку Інституту туризму ФПУ, викладач кафедри іноземних мов Інститут туризму ФПУ, кандидат педагогічних наук, відмінник освіти України.
37.Терес Наталія Володимирівна – заступник голови правління КМО НСКУ, голова Голосіївського осередку КМО НСКУ, доцент кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат історичних наук.
38.Толочко Петро Петрович – член правління НСКУ, директор Інституту археології НАН України, академік НАН України, доктор історичних наук.
39.Тронько Лариса Петрівна – голова Фундації імені П.Т.Тронька.
40.Устименко Василь Євдокимович – член правління КМО НСКУ, краєзнавець, лауреат Премії ім. Дмитра Яворницького.
41.Ходаківський Микола Степанович – член президії правління НСКУ, професор Київського державного інституту декоративного прикладного мистецтва і дизайну ім. М.Бойчука, заслужений працівник культури України.
2. Підтримати рішення грудневого 2011р. Пленуму НСКУ та рекомендувати кандидатуру Реєнта Олександра Петровича – заступника голови НСКУ, заступника директора Інституту історії України НАН України, чл.-кор. НАН України, доктора історичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, кавалера ордена “За заслуги” ІІІ ступеня, лауреата Державної премії України у галузі науки і техніки на посаду Голови Національної спілки краєзнавців України.
3. Рекомендувати V (позачерговому) з’їзду НСКУ від Київської міської організації НСКУ до складу Правління Національної спілки краєзнавців України наступні кандидатури:
1.Аржевітін Станіслав Михайлович – член правління НСКУ, народний депутат України, кандидат економічних наук.
2.Бажан Олег Григорович – голова Ревізійної комісії НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, доцент, кандидат історичних наук.
3.Боряк Геннадій Володимирович – член правління НСКУ, завідувач відділу Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук.
4.Вербиленко Галина Анатоліївна – член Ревізійної комісії НСКУ та КМО НСКУ, молодший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, Відмінник освіти України.
5.Гончаров Олександр Петрович – член правління НСКУ, голова правління Київської міської організації НСКУ, доцент кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат історичних наук.
6.Денисенко Галина Григорівна – член правління НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук.
7.Дмитрук Володимир Іванович – член президії правління НСКУ, заступник голови правління КМО НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук.
8.Іршенко Валентина Михайлівна – член президії правління НСКУ, виконавчий директор Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам’яток історико-архітектурної спадщини ім. Олеся Гончара, заслужений працівник культури України.
9.Клепак Григорій Олексійович – заступник голови НСКУ, заслужений працівник культури України.
10.Колесник Віктор Федорович – член правління КМО НСКУ, декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України.
11.Кот Сергій Іванович – член правління НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ, кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України.
12.Маньковська Руслана Вікторівна – відповідальний секретар НСКУ, член президії правління КМО НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук, доцент.
13.Олійник Борис Ілліч – член правління НСКУ, голова правління Українського фонду культури, академік НАН України, Герой України.
14.Омельченко Дмитро Григорович – член президії правління НСКУ, заступник директора Українського державного центру туризму та краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки.
15.Подкур Роман Юрійович – член правління НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук.
16.Реєнт Олександр Петрович – заступник голови НСКУ, заступник директора Інституту історії України НАН України, член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук.
17.Рубльов Олександр Сергійович ¬– член президії правління НСКУ, учений секретар Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук.
18.Ситник Анатолій Андрійович – член президії правління НСКУ, член редколегії журналу “Краєзнавство”, заслужений журналіст України.
19.Смолій Валерій Андрійович – член правління НСКУ, директор інституту Історії України НАН України, академік НАН України, доктор історичних наук.
20.Толочко Петро Петрович – член правління НСКУ, директор Інституту археології НАН України, академік НАН України, доктор історичних наук.
21.Тронько Лариса Петрівна – голова Фундації імені П.Т.Тронька.
22.Устименко Василь Євдокимович – член правління КМО НСКУ, краєзнавець, лауреат Премії імені Дмитра Яворницького.
23.Ходаківський Микола Степанович – член президії правління НСКУ, професор Київського державного інституту декоративного прикладного мистецтва і дизайну ім. М.Бойчука, заслужений працівник культури України.
4. Рекомендувати V (позачерговому) з’їзду НСКУ від Київської міської організації НСКУ до складу Ревізійної комісії Національної спілки краєзнавців України такі кандидатури:
1. Попович Сергій Іванович (голова комісії) – ректор Інституту туризму ФПУ, кандидат історичних наук.
2. Григор’єва Тетяна Федорівна (член комісії) – старший науковий співробітник Відділу по розробці архівів ВУНК-ДПУ-НКВС-КДБ Головної редколегії науково-документальної серії книг “Реабілітовані історією”, кандидат історичних наук.
3. Катаргіна Тетяна Іванівна (член комісії) – старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук.
5. Рекомендувати V (позачерговому) з’їзду НСКУ внести зміни та доповнення до Статуту Національної спілки краєзнавців України (додаються).
Голова правління
Київської міської організації НСКУ О.П. Гончаров
Виставка “В боротьбі за свободу України” в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка
З листопада 2011 р. в приміщенні Музею історії університету Київського національного університету імені Тараса Шевченка експонується виставка “В боротьбі за національну свободу”. Задум щодо самої виставки та виконання цього невеликого науково-просвітницького проекту належать громадській організації “Історико-культурологічне товариство “Герої Крут”, заснованій 1997 р. У своїй діяльності Товариство ставить за мету дослідження історії українського визвольного руху та патріотичне виховання молоді.
Виставка складається з шести великих кольорових планшетів, на яких розміщено ілюстративний матеріал та анотації за трьома тематичними розділами:
1. Героїка Української революції 1917 – 1921 рр.: Бій під Кутами;
2. Спадщина Тараса Шевченка в національно-визвольній боротьбі 1930 – 1950-х рр.;
3. День Соборності України (1919 – 1990-ті рр.).
В ході підготовки виставки були використані матеріали Центрального державного історичного архіву України у м. Києві, Центрального державного кінофотофоноархіву ім. Г. Пшеничного, Наукової бібліотеки Центральних державних архівів України, а також цінні світлини та ілюстрації, надані першим Головою Історико-культурологічного товариства “Герої Крут”, народним артистом України п. Ярославом Гаврилюком (упорядник збірки “Крути. Січень 1918 року: док., матеріали, дослідж., кіносценарій / Іст.-культурологічне т-во “Герої Крут”; упоряд. Я. Гаврилюк (перше видання – К.: Видавничий центр “Просвіта”, 2008), Директором Бібліотеки імені О. Ольжича (за сумісництвом Директор Музею УНР) п. Олександром Кучеруком, відомим політв’язнем та правозахисником, публіцистом п. Василем Овсієнком. У виставці використані також світлини з колекції фотоматеріалів “Радіо Свободи”, фото з статті Ігора Голода “День Злуки: східняк і західняк сильні тільки один з одним” (Інтернет-видання “Українська правда”), ілюстрації з видання “Українська Гельсінська спілка (1988–1990 рр.) у світлинах і документах“ (К.: “Смолоскип”, 2009).
З початку грудня 2011 р. виставка експонується на постійній основі на виставочному поверсі Музею. Запрошуємо всіх, хто цікавиться героїкою вітчизняної історії до головного корпусу університету Тараса Шевченка, де і розміщений Музей історії університету.
Адреса: вул. Володимирська 60, червоний корпус, третій поверх, історичний факультет, кімната 334.
Контактний тел.: 067 292 12 24.
Виставка з нагоди 290-річчя від дня народження Григорія Сковороди
12 січня 2012 року в стінах Києво-Могилянської академії відбулося урочисте відкриття художньої виставки „Людина на всі часи”, присвяченої 290 річниці від дня народження видатного українського просвітителя-гуманіста, філософа, поета, педагога Григорія Савича Сковороди. Основу експозиції склали твори багатьох відомих та молодих українських художників і скульпторів. Серед них роботи Леоніда Тоцького, Василя Перевальського, Феодосія Гуменюка, Василя Забашти, Валерія Франчука та інших.
Це одна із перших акцій із цілої низки заходів, якими протягом року буде вшановано великого філософа, славетного випускника Києво-Могилянської академії.
Куратор проекту – відомий краєзнавець, член НСКУ Борис Войцехівський. Виставку відкрив президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт. У відкритті бали участь діячі української культури, науки, освіти та представники різних громадських організацій. Прикрасою заходу стали виступи мистецьких народних та студентських колективів, зокрема українські пісні виконав студентський колектив Київського національного університету імені Тараса Шевченка “Роксоланія” та народний колектив “Галявські вечорниці” із села Чорнухи, що на Полтавщині (батьківщина видатного поета). У відкритті також взяли участь студенти-актори театральної студії Києво-Могилянської академії. В стінах виставкового залу лунали колядки та музично оброблені твори із безсмертного “Саду божественних пісень” Григорія Сковороди.
Виставка працює з 12 січня по 2 лютого 2012 року в Галереї мистецтв імені Олени Замостян. Галерея працює з 11:00 до 19:00 щоденно, крім неділі та понеділка.
Представники НСКУ взяли участь в парламентських слуханнях
11 січня 2012 року у сесійному залі Верховної Ради України відбулися парламентські слухання на тему: «Етнонаціональна політика України:здобутки та перспективи». Слухання, ініційовані Комітетом з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин (голова О.Зарубінський), вперше на такому рівні розглянули проблеми націотворення в Україні та державної політики щодо національних меншин. З доповідями виступили міністр культури України Михайло Кулиняк та голова Комітету Олег Зарубінський.
В обговоренні взяли участь відомі вчені, зокрема, Олександр Майборода і Володимир Трощинський, які відзначили провідну роль титульної нації у процесі націєтворення та проблеми, з якими стикаються українці при нерозумінні їх провідної ролі у побудові гармонійного громадянського суспільства в Україні. Виступили також голови найвідоміших громадських організацій етнічних меншин України, які поділилися своїм бачення процесу націєтворення в Україні, дехто з них засвідчив своє нерозуміння процесів гармонійного творення громадянського суспільства в Україні, продемонструвавши елементарне незнання державної мови (О.Проценко-Пічаджі, голова Федерації грецьких товариств), а то й нехтування суспільної думки (М.Товт, почесний голова Демократичної спілки угорців України). Дивно, що російська меншина взагалі не виступала.
У слуханнях взяла участь делегація Національної спілки краєзнавців України у складі: Клепака Григорія Олексійовича – Заступника Голови НСКУ, Дмитрука Володимира Івановича – члена Президії Правління, Бабенка Павла Валерійовича – координатора міжнародних проектів НСКУ. Учасники відзначили важливість подібних заходів, поспілкувалися з предстаниками національних меншин та представниками влади.
Відбувся ювілейний пленум спілки краєзнавців Прикарпаття
04 січня 2011 р. в приміщенні Івано-Франківського художнього музею проведено ювілейний пленум Івано-Франківської обласної організації Національної Спілки Краєзнавців України. Учасниками пленуму стали більше 50 краєзнавців з різних районів нашої області.
Обласна організація краєзнавців відсвяткувала 20 – річчя з часу своєї діяльності. На пленарному засіданні спілки виступили голова правління ІФОО НСКУ М.Косило, заступник голови правління Б.Гаврилів та інші знані краєзнавці. Обговорено основні здобутки організації в 2011 році, окреслено напрямні діяльності на 2012 р. В найближчих планах обласної організації – заснування власної обласної премії (окрім спільної з ОДА та обласною радою – імені В.Полєка), участь в черговому з’їзді НСКУ в м. Києві.
Пленум обрав делегатів від обласної організації на з’їзд у Києві. Ними стали: Михайло Косило, Ганна Карась, Михайло Сигидин, Володимир Великочий. Вирішено підтримати кандидатуру д.і.н, проф., члена – кореспондента НАН України Олександра Реєнта на пост голови НСКУ.
За ініціативою голови правління Михайла Косила обговорено питання вимог до вступу у спілку; заслухано інформацію Богдана Гавриліва про спорудження пам’ятника «Руській трійці» у Івано-Франківську.
Також, на пленумі ІФОО НСКУ відбулося вручення обласної премії у галузі краєзнавства імені Володимира Полєка. Голова правління ІФОО НСКУ Михайло Косило зазначив: «Маємо видатну подію для обласної організації НСКУ, уже вдруге вшановуємо наших видатних краєзнавців. Засновниками премії є Івано-Франківська ОДА, Івано-Франківська обласна рада. Премія названа на честь відомого дослідника Івано-Франківська, професора Прикарпатського університету ім. В.Стефаника Володимира Полєка. Ми вдячні обласній владі за розуміння проблематики краєзнавства, оскільки дослідження історії нині є не тільки видом наукової діяльності, але і як засіб виховання молоді на найкращих традиціях народу, на культурно-історичній спадщині. Заснування премії має величезне значення для виховної справи. Це вшанування праці краєзнавців, самовідданих людей, які не отримують коштів на свою дослідницьку працю».
Нагородження премією імені В.Полєка проводив начальник управління культури ОДА Володимир Федорак. Він передав вітання лауреатам премії від голови Івано-Франківської облдержадміністрації Михайла Вишиванюка та голови обласної ради Олександра Сича, після чого зачитав рішення комісії про визначення переможців та присудження премії.
Відзнаки лауреатів та почесні дипломи було вручено Максим’юку Михайлу, Угорчаку Юрію, членам історико-краєзнавчого об’єднання “Моє місто” (Зеновію Федунківу, Івану Монолатію, Михайлу Головатому, Івану Бондареву, Зеновію Соколовському, Ігору Панчишину, Василю Романцю, Василю Іваночку, Зеновію Жеребецькому). Кожен з лауреатів (від імені «Мого міста» – Зеновій Жеребецький) виступив з подячним словом – у якому розповіли про свій шлях у краєзнавстві, завдання які бачать перед собою. Голова правління ІФОО НСКУ Михайло Косило зачитав вітальне привітання лауреатам премії від керівництва Національної Спілки Краєзнавців України.
За активну працю грамотами були відзначені ряд краєзнавців нашої області. Зокрема, спільною почесною грамотою голови обласної державної адміністрації М.Вишиванюка та голови обласної ради О.Сича відзначено Петра Арсенича, Василя Харитона, Валерія Ковтуна, Михайла Головатого, Галину Горбань.
За вагомий особистий внесок у розвиток краєзнавства на Прикарпатті грамотою головного управління освіти і науки ОДА відзначено Андрія Чемеринського, а грамотою управління культури – Івана Драбчука.
Доброго настрою та відповідної атмосфери пленуму додавало виконання класичних творів струнний ансамбль при Івано-Франківській обласній філармонії «Quattro corde».
Спілка краєзнавців області розпочала черговий рік своєї діяльності. Віриться, що він буде досить результативним.