ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ ТА ЙОГО ТВОРЦІ

P1270259У нинішній складний час дати, пов’язані з основами української державності мають архіважливе значення для суспільства. В умовах війни, коли всі потуги українства спрямовані на боротьбу з окупантом, може здатися, що проведення наукових конференцій не на часі. Проте, кожен, хто відвідав 20 березня місто Бориспіль, де відбувалася Всеукраїнська науково-практична краєзнавча конференція «Державний гімн України та його творці», міг переконатися наскільки важливі такі заходи саме в наш час. Адже в умовах наскрізної інформаційної війни люди потребують справжньої, підкріпленої посиланнями на документи, історичної правди, яка дозволяє їм пересвідчитися у необхідності тієї свободи, яку ціною величезних жертв, виборює Україна.

Конференція, що проходила в приміщенні Бориспільської міської ради, була присвячена одному з символів нашої держави. Організатори (а це Історичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Відділ історії України ХІХ – початку ХХ століть Інституту історії України НАН України, Київська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Бориспільська міська рада, Київська обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, Бориспільський НВК «Ліцей «Дизайн освіта» імені Павла Чубинського») приурочили подію 200-річчю від дня народження автора музики Славня Михайла Вербицького та 150-й річниці першого публічного виконання національного Гімну.

Місто Бориспіль, як відомо, є батьківщиною українського етнолога, фольклориста, поета, громадського діяча, автора слів Гімну України Павла Платоновича Чубинського. Місцева громада пишається своїм земляком і присвятила йому кілька пам’ятних місць, які учасники конференції мали змогу оглянути.

Учасники конференції біля пам'ятника П. Чубинському в Борисполі
Учасники конференції біля пам’ятника П. Чубинському в Борисполі

Відкрив конференцію міський голова Борисполя Анатолій Федорчук. Муніципальний хор Борисполя виконав національний і духовний гімни України. Вітання учасникам і гостям конференції надіслали ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, академік НАН України Леонід Губерський, директор Інституту історії України НАН України, академік НАН України Валерій Смолій та голова Київської обласної державної адміністрації Володимир Шандра.

Вели конференцію професор кафедри новітньої історії України історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, голова правління Київської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Григорій Савченко та заступник Бориспільського міського голови Людмила Пасенко. Читати далі ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ ТА ЙОГО ТВОРЦІ

Донецька обласна конференція відбулася тільки з другої спроби

CIMG4514Перше зібрання у Красноармійську мало статус тільки міськрайонного, на якому все ж плідно обговорено питання діяльності цього регіону Донеччини.

Уже традиційно члени Донецької обласної краєзнавчої організації збираються на початку року, щоб підбити підсумки роботи за рік минулий й обговорити завдання на перспективу. Як правило, таке масове представництво дослідників рідного краю з багатьох міст та селищ Донеччини проходило в обласному центрі, у затишній та гостинній залі наукової бібліотеки ім. Н.К.Крупської. У зв’язку з тим, що зараз Донецьк знаходиться під тимчасовим контролем так званої ДНР, зібратися там немає можливості.

На 11 лютого ц.р. було заплановано провести обласну краєзнавчу конференцію у місті Красноармійську, де гостей зі щирістю погодилися прийняти працівники міського історичного музею. Але напередодні, 10 лютого, нагло й без попередження сепаратистами та російськими найманцями було обстріляно ряд населених пунктів, особливо дісталося того дня мешканцям міста Краматорська та села Гродівки Красноармійського району. Прислухавшись до порад облдержадміністрації про небезпеку пересування, головою обласної краєзнавчої організації було прийнято рішення краєзнавцям не обов’язковим виїзд до Красноармійська. І все ж зібрання відбулося: з’їхалися з навколишніх сіл Красноармійського району – Людмила Овсяник з с. Миколаївка, Діана Бєлоконь з с. Петрівка, Наталія Семенюк з с. Сергіївка, Людмила Жовнір з Родинського, Сергій Луковенко з Димитрового, Віктор та Андрій Батицькі з Добропілля, чимало з Красноармійська на чолі з головою міської організації Євгеном Гайворонським: учителі, бібліотекарі, представники засобів масової інформації, працівники історичного музею з директором Юлією Костюченко… Не змогли відійти від шоку делегати з села Гродівки – їх можна зрозуміти, то їх звідти й не було. Зі Слов’янська з відповідними труднощами через блокпости, що за Краматорськом та Костянтинівкою,  до Красноармійська приїхав голова Донецької облорганізації краєзнавців Валерій Романько – у такий день він не міг залишити своїх побратимів наодинці.

У Красноармійську на фоні тих подій, що відбулися у 2014 році, коли з 12 квітня по 5 липня був окупований Слов’янськ, а потім чорна чума сепаратизму покотилася до Донецька й охопила значну територію Донеччини, Валерій Романько довів, що краєзнавці все ж встигли чимало зробити добрих справ. Використовуючи слайди, керівник донецьких краєзнавців нагадав, що, не зважаючи на нелегкий час, краєзнавці провели чимало Шевченківських заходів, гідно відмітивши ювілей Кобзаря; видано ряд краєзнавчих видань, проведені презентації, декілька осіб взяли участь у обласних та всеукраїнських конференціях, друкувалися чисельні статті у місцевих газетах… Читати далі Донецька обласна конференція відбулася тільки з другої спроби