Тиждень охорони природи

1444653669_ant03Закарпатська обласна організація НСКУ виступила співорганізатором «Тижня охорони природи Закарпаття», ініціатором якого стали громадські організації області, зокрема, громадська рада при Закарпатській облдержадміністрації. Відкриття акції відбулося в приміщенні обласної державної адміністрації. Там же проходили майже усі планові заходи, у тому числі і науково-практична конференція «Екологічні проблеми громад і Стратегія розвитку Закарпаття – 2020».

Метою проведення акції була консолідація здорових суспільних сил для активізації вирішення проблем охорони природи Карпатського краю. У програмі тижня були також природоохоронні дні з робочими зустрічами, лекціями, семінарами, презентаціями і консультаціями і школах і вищих навчальних закладах області, обласній бібліотеці; виставка фотографій, дитячих малюнків, демонстрації відеофільмів екологічного і природоохоронного спрямування; нагородження і відзначення переможців різних конкурсів з природоохоронної тематики, а також кращих громадських активістів , наукових і громадських організацій, розповсюдження тематичних видань.

У роботі Тижня взяв участь голова ЗОО НСКУ М. В. Делеган.

Сердечні співчуття

Untitled2На 88-му році життя відійшов у вічність видатний український вчений, історик, доктор історичних наук, професор кафедри історії України, Почесний професор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, засновник і директор Історико-меморіального музею О.Довбуша, заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії наук Вищої школи України НАН України, почесний голова Івано-Франківської обласної організації національної спілки краєзнавців України

ГРАБОВЕЦЬКИЙ ВОЛОДИМИР ВАСИЛЬОВИЧ

Краєзнавці України та Прикарпаття схиляють голови перед світлою пам’яттю свого колеги.

Грабовецький Володимир Васильович – народився 24 липня 1928 року в с. Печеніжин Коломийського району Івано-Франківської області. У 1947–1952 рр. навчався на історичному факультеті Львівського державного університету імені Івана Франка. З 1953 до 1961 рр. працював на посаді молодшого наукового співробітника відділу історії України Інституту суспільних наук АН УРСР (м. Львів).

Науково-педагогічна діяльність В. В. Грабовецького поділяється на два періоди — Львівський та Івано-Франківський. 22 роки Володимир Васильович працював у Львові (1953—1975). З 1961 до 1975 рр. – старший науковий співробітник відділу історії України даного інституту. Протягом львівського періоду наукової діяльності захистив у 1958 р. кандидатську дисертацію (тема: «Селянський рух на Прикарпатті в другій половині ХVІІ ст.), а у 1968 р. – докторську (тема: «Антифеодальна боротьба карпатського опришківства ХVІ – ХІХ ст.»). У 1975 р. переїжджає до Івано-Франківська, де працює на посаді професора кафедри історії СРСР і УРСР історичного факультету Івано-Франківського педагогічного інституту імені Василя Стефаника. 1990–2006 рр. – завідувач кафедри історії України історичного факультету Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (до 1993 року – Педагогічний інститут).

Опублікував понад 1000 наукових і науково-популярних праць, серед яких 45 монографій, 75 окремих видань, 900 статей з історії України, в тому числі і Прикарпаття, автор шести опублікованих «Нарисів історії Прикарпаття» (1992-1995) та трилогії «Ілюстрована історія Прикарпаття» (2002-2004), дві монографії про життя і творчість та вшанування Маркіяна Шашкевича і Тараса Шевченка (2006-2007). Наукові праці Володимира Васильовича друкувалися в ряді країн Європи і Америки.

Володимир Васильович 50 років досліджував наукову проблему «Карпатське опришківство ХVІ – ХІХ ст.» та життя і діяльність легендарного героя України Олекси Довбуша, видав про нього 150 праць   і протягом пів століття збирав історико – літературно – мистецькі експонати, на базі яких спромігся відкрити Івано-Франківський історико – меморіальний музей Олекси Довбуша (1995р.).

Володимир Грабовецький нагороджений чотирма державними орденами «Пошани» (1989р.), «За заслуги ІІІ ступеня» ( 1998р. ), «За заслуги ІІ ступеня» ( 2008), «За заслуги І ступеня» ( 2015р.) та 6 медалями, в тому числі срібною медаллю з нагоди 2000 – ліття Різдва Христового ( 2000р.).

Володимир Васильович удостоєний премії імені Дмитра Яворницького Національної спілки краєзнавців України.

Ухвалою Президента АН Вищої школи України від 19 грудня 2004 року академік Володимир Грабовецький отримав премію за книгу «Ілюстрована історія Прикарпаття» у номінація «Монографія».

У 2001 році отримав премію імені Василя Стефаника за книгу «Нарис історії Княгинина».

Володимир Васильович лауреат обласних премій імені Івана Вагилевича (1991), імені Івана Крип’якевича (1998), імені Володимира Полєка (2010).