6 червня 2018 р. на Чернігово-Сіверщину завітала науково-краєзнавча експедиція Національної спілки краєзнавців України «Історико-культурна спадщина Чернігівщини: проблеми збереження та форми популяризації» на чолі з головою Спілки, членом-кореспондентом НАН України, доктором історичних наук, професором О.П.Реєнтом.
Її метою стало ознайомлення із культурним надбанням Чернігівщини, вивчення досвіду краєзнавців із пам’яткоохоронної справи, привернення уваги громадськості України до краєзнавчих набутків Чернігівської обласної організації НСКУ.
У експедиції взяли участь представники керівних органів Спілки, члени Президії та Правління, краєзнавці та науковці.
Практичними завданнями поїздки стали:
- вивчити стан збереження видатних пам’яток історії та культури Чернігова та Седнева;
- обговорити з краєзнавчим активом і науковцями проблеми пам’яткоохоронної справи Чернігівщини в контексті туристичної галузі;
- ознайомитися з пам’ятками часів Київської Русі в Чернігові та розглянути форми їх популяризації;
- відвідати Чернігівський обласний історичний музей ім. Василя Тарновського і звернути увагу на раритети колекції засновника;
- оглянути культурний комплекс містечка Седнів та вивчити його туристичний потенціал;
- зустрітися з краєзнавцями Чернігівщини і відзначити активістів краєзнавчого руху.
Маршрут експедиції: Київ – Чернігів – Седнів – Чернігів – Київ.
Під час поїздки учасники експедиції зустрілися з членами Правління Чернігівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України і викладачами Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М.Лазаревського Національного університету “Чернігівський колегіум” імені Т.Г.Шевченка й обговорили актуальні проблеми пам’яткоохоронної справи Чернігівщини та популяризації історико-культурної спадщини регіону в контексті розвитку туристичної галузі.
Чернігівську обласну організацію незмінно очолює авторитетний вчений та відомий науковець, директор Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М.Лазаревського Національного університету “Чернігівський колегіум” імені Т.Г.Шевченка, професор Коваленко Олександр Борисович, якому вдалося об’єднати навколо Спілки подвижників краєзнавства, сформувати потужну краєзнавчу школу на Чернігівщині.
Грамотами, подяками і медалями Спілки були відзначені активісти краєзнавчого руху Сіверського краю – О.Б.Коваленко, О.І.Крук, С.Л.Лаєвський, А.Л.Курданов, О.Я.Рахно, А.М.Острянко, Л.В.Ясновська, Е.М.Ілляшенко, Н.М.Халімон, Т.С.Луговська, а також голова Чернігівської районної державної адміністрації В.Б.Корж, який активно підтримує починання місцевих краєзнавців.
Учасники експедиції відвідали пам’ятки давньоруської доби Антонієві печери та Іллінську церкву Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», а у Чернігівському обласному історичному музеї імені В.В.Тарновського оглянули унікальні артефакти, представлені на виставці «180-річчя Василя Тарновського: українські старожитності».
Відбулося знайомство і з перлиною Сіверського краю – містечком над Сновом – Седневом. Усі були зачаровані музейною вуличкою, що веде до дерев’яної Георгіївської церкви XVIII ст., відвідали Воскресенську церкву-усипальницю XVII ст., кам’яницю та садибу Лизогубів. Ці об’єкти складають потужний туристичний потенціал містечка, в якому є ще і чудовий хоровий колектив «Берегиня» та майстриня-вишивальниця З.Г.Лук’яненко. Краєзнавці також ознайомилися з Музеєм енергетики та Седнівською гідроелектростанцією, якими опікується ПАТ «Чернігівобленерго».
Учасники експедиції звернули увагу на необхідність реалізації унікального проекту, рівного якому не існує в Європі, – «Сакрального амфітеатру на Болдиній Горі», що дозволить гідно представити Чернігів у контексті світової культурної спадщини. Також потребує термінової реставрації неповторна пам’ятка Седнева – «Садиба родини Лизогубів». Краєзнавці прийняли рішення про необхідність підготовки звернення до місцевих органів влади із проханням посприяти у фінансуванні відновлювально-реставраційних робіт цієї архітектурної перлини Чернігівщини.
Л.В.Ясновська,
відповідальний секретар
Чернігівської обласної організації НСКУ,
кандидат історичних наук, доцент
Фото:
Олексій Лупандін
One thought on “Науково-краєзнавча експедиція “Історико-культурна спадщина Чернігівщини: проблеми збереження та форми популяризації””