Всі записи автора V. M.

Вручено Премію імені академіка Петра Тронька 2022 року

Премія Тронька12 липня 2022 року Президія Національної спілки краєзнавців України на чолі з головою Спілки, членом-кореспондентом НАН України Олександром РЕЄНТОМ вшанувала пам’ять Героя України, відомого вченого Петра Тимофійовича ТРОНЬКА (1915-2011).

На Байковому цвинтарі відбулось урочисте покладання квітів до його могили.

У цей день відбулось вручення Премії імені академіка Петра Тронька.

Читати далі Вручено Премію імені академіка Петра Тронька 2022 року

Дерашизація або демосквизація: не можна дерусифікувати те, що Руссю не було

IMG_20220624_081255

Останнім часом у зв’язку з безпрецедентною агресією Росії з’являється все більше повідомлень про ліквідацію в Україні слідів присутності «русского міра».

Так, наприклад, повідомляють про перейменування вулиць і станцій метро, демонтаж пам’ятників і меморіальних дощок російським діячам тощо.

Називають ці акти очищення від російської скверни узагальнюючим терміном «дерусифікація». Але, придивившись уважніше до терміну «дерусифікація», побачимо, що і сам він є одним зі слідів «русского міра», залишеного нам російською ідеологією. А отже, і він підлягає заміні в українській літературі та засобах масової інформації.

Читати далі Дерашизація або демосквизація: не можна дерусифікувати те, що Руссю не було

Краєзнавці Черкащини в межах регіонального телемосту обговорили свою діяльність в умовах війни

received_1554534068282832

Про плани, які зламала війна, грунтовну роботу, що продовжується і в умовах воєнного стану, та «Книгу мужності Черкащини», що збереже для нащадків пам`ять про героїчний спротив земляків на різних фронтах цієї жорстокої війни путінської росії проти України.

Таких тем торкнулись учасники Регіонального телемосту «Краєзнавці Черкащини: Україна переможе», який відбувся 26 травня 2022 р. в Черкаські обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка за ініціативи Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Захід, присвячений Всеукраїнському дню краєзнавства, який вже шостий рік поспіль відзначається 28 травня, об’єднав не лише краєзнавців з усієї Черкаської області, а й зацікавив представників осередків з інших регіонів.

Читати далі Краєзнавці Черкащини в межах регіонального телемосту обговорили свою діяльність в умовах війни

Краєзнавство в умовах воєнного стану: напрями та форми діяльності (до Всеукраїнського дня краєзнавства)

День-краєзнавства

Російсько-українська війна, яку нині веде Україна за свою незалежність, суверенність та гуманістичні цінності стала своєрідним тектонічним розломом новітньої доби у глобальному світі.

Воєнне сьогодення особливо загострило проблеми україноцентричного змісту, де краєзнавство виступає вагомим складником сучасних світоглядних орієнтирів в українському суспільстві.

Президія Національної спілки краєзнавців України послідовно і системно докладає значних зусиль у напрямі соціогуманітарного та культурного розвитку нашої держави.

Читати далі Краєзнавство в умовах воєнного стану: напрями та форми діяльності (до Всеукраїнського дня краєзнавства)

У Чернівцях відбулося чергове засідання історико–краєзнавчого гуртка «ДИВОпошук»

IMG_20220527_093347Із нагоди Всеукраїнського дня краєзнавства 18 травня 2022 року у Чернівцях відбулося чергове засідання історико–краєзнавчого гуртка «ДИВОпошук».

Його керівником є викладач основ філософських знань Чернівецького фахового коледжу технологій та дизайну, член НСКУ Микола Семенюк.

IMG_20220527_093336

Гостями, запрошеними на цей захід, були професор Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича Юрій Макар та викладач української мови та літератури, голова циклової комісії філологічних дисциплін коледжу Марина Юзефович.

Читати далі У Чернівцях відбулося чергове засідання історико–краєзнавчого гуртка «ДИВОпошук»

Вітаємо із 50-річчям Почесного краєзнавця України Василя Гладія

Гладій В.І.Нещодавно свій 50-літній ювілей відзначив Василь Іванович Гладій, вчений, краєзнавець, народний депутат України VII скликання, перший заступник голови Івано-Франківської обласної ради, член Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, Почесний краєзнавець України, кандидат політичних наук.

В.І.Гладій – співавтор багатьох краєзнавчих досліджень, серед яких − історико-краєзнавчий твір «Село за дібровою». Особливе місце у дослідженні історії поселень України зайняла його фундаментальна праця з історії покутського села «Уклін вам, Задубрівці».

Читати далі Вітаємо із 50-річчям Почесного краєзнавця України Василя Гладія

Ректору Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталію Коцуру присвоєно звання «Почесний краєзнавець України»

dsc_0686

У вівторок, 17 травня 2022 року, в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі, відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Україна в контексті соціогуманітарних викликів сучасності: історичний досвід та перспективи».

У ході конференції, голова Національної спілки краєзнавців України, член-кореспондент НАН України Олександр Реєнт виконав почесне доручення – нагородив ректора Університету Григорія Сковороди в Переяславі, доктора історичних наук Віталія Коцура свідоцтвом «Почесний краєзнавець України» за значний внесок у розвиток краєзнавчого руху, збереження національної історико-культурної спадщини та природи скарбів.

Читати далі Ректору Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталію Коцуру присвоєно звання «Почесний краєзнавець України»

Чим живуть краєзнавці України у воєнні часи

IMG_20220518_125648Під такою назвою у ефірі черкаського телеканалу ВІККА під рубрикою «Актуальна розмова» 9 травня 2022 р. вийшла передача, ініційована Черкаською обласною організацією НСКУ спільно з керівництвом телеканалу.

У ній взяли участь очільник краєзнавців Черкащини Валентин Лазуренко і голова Чернігівського районного осередку НСКУ Андрій Курданов, який змушений був тимчасово переселитися до Черкас.

Читати далі Чим живуть краєзнавці України у воєнні часи

Чорнобиль: катастрофа планетарного масштабу

ЧАЕС26 квітня 2022 р. Національна спілка краєзнавців України спільно зі своїм партнером Київською Малою академією наук учнівської молоді в межах Всеукраїнського онлайн-лекторію «Музейний марафон» провела чергову зустріч з учнями, педагогами, науковцями, музейниками з різних міст України.

Темою обговорення стали 36-і роковини трагедії на Чорнобильській АЕС.

Перед учасниками заходу виступила заступниця голови НСКУ, провідна наукова співробітниця Інституту історії України НАН України, докторка історичних наук Руслана Маньковська.

Читати далі Чорнобиль: катастрофа планетарного масштабу

За участі члена Президії НСКУ Олега Бажана підготовлено документальний фільм про Чорнобильську катастрофу

Британський 24-годинний телевізійний канал новин (Sky News) зняв документальну стрічку про Чорнобильську катастрофу.

У роботі над фільмом взяв участь член Президії НСКУ, кандидат історичних наук Олег Бажан.

Читати далі За участі члена Президії НСКУ Олега Бажана підготовлено документальний фільм про Чорнобильську катастрофу