100 років від дня народження Почесного члена Всеукраїнської спілки краєзнавців України Афанасія Федоровича Луньова

15 січня 2019 року виповнилося 100 років від дня Lunjovнародження Почесного члена Всеукраїнської спілки краєзнавців України (нині це звання Почесного краєзнавця України, яке присвоюється НСКУ), Лауреата Премії імені Д.І.Яворницького, засновника Пархомівського історико-художнього музею (з 2008 р. художній музей імені А.Ф.Луньова) Афанасія Федоровича Луньова (1919–2004), видатного педагога, музеєзнавця, мистецтвознавця, краєзнавця.

Історик за фахом (1935–1939 – навчався на історичному Лун_ов_А.Ф._в_кабiнетiфакультеті Київського національного університету імені Т.Шевченка, 1947–1949 – екстерном закінчив історичний факультет Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна), все життя пропрацював учителем історії Пархомівської середньої школи Краснокутського району Харківської області (1945–1995).

Талант педагога спонукав його до широкої громадсько-освітньої роботи, направляючи основні зусилля на виховання шкільної молоді. Основу його педагогічно-виховної діяльності стало естетичне виховання та залучення учнів до створення і організації діяльності шкільного громадського художнього музею (1955).

Для реалізації своїх освітніх ідей Луньов об’єднав учнів навколо музею спочатку у товариство «Юний історик», а згодом у мистецький клуб «Райдуга». Учні протягом чотирьох років вивчали історію мистецтв та під керівництвом учителя піклувалися про організацію роботи музею. Завдяки глибокій довірі учителя до учнів і учнів до справи свого учителя громадський сільський Спiлцi_художникiв_СРСРмузей  майже 30 років функціонував і будував роботу на засадах державних музеїв. Суттєвою підтримкою діяльності музею була багаторічна дружба з державними музеями (Ермітажем, Музеєм Образотворчих мистецтв імені О.С.Пушкіна, Третяківською галереєю, Харківським художнім і історичним музеями), Спілкою художників А.Лун_ов_у__В._Фаворс_когоСРСР та УРСР, а також Харківським відділенням Спілки художників УРСР і особисто з багатьма представниками художньо-мистецької інтелігенції другої половини ХХ ст.

А.Ф.Луньов зробив вагомий внесок у розвиток музейної справи України, він є автором особистої системи музейної педагогіки. Протягом майже 30 років залучав учнів до пошукової та активної освітньо-музейної роботи. Особисто організовував роботу музею і учнів до 2001 р.

1997Сьогодні Пархомівський музей має статус державного (з 1986 р.) і функціонує як відділ Харківського художнього музею, відомий у всьому світі, є одним із важливих освітньо-культурних, мистецьких та туристичних центрів України.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *