31 жовтня 2024 р. Національна спілка краєзнавців України спільно з КЗПО «Київська Мала академія наук учнівської молоді» в умовах воєнного стану провели в онлайн форматі під патронатом Національної комісії України у справах ЮНЕСКО ІІ Міжнародну практичну конференцію «ЮНЕСКО у дзеркалі досліджень молоді: культурна спадщина у період російсько-української війни», присвяченої 70-річчу членства України в ЮНЕСКО.
Конференція мала на меті сприяти активному обміну ідеями, висвітленню нових результатів досліджень та формуванню стратегій для фіксації втрат, подальшого збереження та відновлення культурної спадщини в умовах російсько-української війни, а також сформувати повагу до національної культури, прищепити почуття гідності та патріотизму, розвинути у молоді наукове, критичне мислення, навички дослідницької діяльності.
У конференції взяли участь відомі діячі науки, освіти та культури, громадських організацій України, представники органів державної влади та міжнародних організацій, серед яких спеціаліст з питань культури Бюро ЮНЕСКО в Україні Стефані Ґруссінґер, заступник виконавчого секретаря Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Антон Барабуля, керівники Національних заповідників «Софія Київська» та «Києво-Печерська Лавра», внесених до Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО в Україні, та 124 юних дослідника із України, США, Німеччини, Чехії, Італії та Єгипту.
На пленарному засіданні виступили голова НСКУ, член-кореспондент НАН України Олександр Реєнт, який наголосив, що краєзнавство є дієвим інструментом виховання національної гідності, національної самосвідомості через любов до рідного краю, національну культуру, патріотизм, без яких неможливий розвиток жодної нації.
Учасників молодіжного форуму привітали президент Малої академії наук України, академік НАН України та НАПН України, професор Станіслав Довгий; директор КЗПО «Київська Мала академія наук учнівської молоді» Ірина Поліщук, заступник голови НСКУ, керівник Центру досліджень історико-культурної спадщини України Інституту історії України НАН України, професор Руслана Маньковська та ін. За результатами пленарного засідання та роботи секцій «ЮНЕСКО і Україна: напрями взаємодії в галузі культурної спадщини», «Втрати нерухомої культурної спадщини: історія та стан зруйнованих пам’яток», «Музеї в період російсько-української війни: загрози і способи збереження, формати діяльності», «Культурна спадщина у викликах воєнного часу» буде видано збірник тез конференції за кошти Київської МАН.
Конференція стала важливою платформою для обміну знаннями та досвідом. Захід сприяв підтримці юних науковців, надавши їм можливість представити свої дослідження та отримати цінні рекомендації від експертів. Конференція підкреслила важливість міжнародної співпраці у сфері науки та освіти, а також роль культурної спадщини в умовах сучасних викликів. Успішне проведення конференції відкриває нові перспективи для подальшої співпраці та ініціатив, спрямованих на збереження та популяризацію української культурної спадщини.
Заступниця голови НСКУ, докторка історичних наук, професорка Руслана Маньковська