15?16 листопада 2016 року в місті Бердичеві відбулась науково-краєзнавча конференція «Музеї Бердичівського краю: історія та сучасність», присвячена 90-й річниці від часу відкриття в місті першого музею (14.11.1926 р.).
Науковці, краєзнавці, історики та музейники зібралися в приміщенні дольного (підземного) костьолу на території Санктуарію Матері Божої Бердичівської. У складі робочої президії Всеукраїнської конференції заступник міського голови Валентина Адаменко, завідувач кафедри спеціальних історичних дисциплін та правознавства Житомирського державного університету ім.Івана Франка, доктор історичних наук, професор Іван Ярмошик, директор Малинського міського краєзнавчого музею, кандидат історичних наук Василь Тимошенко та голова Житомирської обласної організації НСКУ, директор Музею історії міста Бердичева Павло Скавронський.
На конференцію прибули в м.Бердичів учасники з Житомира, Києва, Любара, Львова, Малина, Новограда-Волинського, Полтави, Радомишля, Рівного, Старої Синяви, Суботова, Хорошева, Чернівців та Чигирина.
Музеї Бердичівського краю: історія та сучасність. Науковий збірник«Велика Волинь». Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції (Бердичів, 15?16 листопада 2016 р.). Вип. 54 / Упоряд. П.С.Скавронський — Бердичів: ФОП Мельник М.В., 2016. — 488 с.; іл.
Шановне зібрання привітали заступник міського голови Валентина Адаменко та завідувач відділу науково-освітньої роботи Чернівецького обласного художнього музею Лариса Курущак, які побажали учасникам конференції плідної роботи, оптимізму, успіхів в музейній справі та мирного і спокійного життя. Голова Житомирської обласної організації НСКУ, директор Музею історії міста Бердичева Павло Скавронський зачитав учасникам і гостям науково-краєзнавчої конференції текст привітання, яке надійшло від Голови Національної спілки краєзнавців України, заступника директора Інституту історії України НАН України, члена-кореспондента Національної академії наук України, доктора історичних наук, професора Олександра Петровича Реєнта та вручив Почесні грамоти краєзнавцям, які відзначають в нинішньому році ювілейні дати народження: Людмилі Самойленко, Наталії Захарчук, Василю Тимошенку та Юрію Лукуцу.
На пленарному засіданні конференції виступили зі змістовними доповідями голова Житомирської обласної організації НСКУ, директор Музею історії міста Бердичева Павло Скавронський (тема доповіді «Музеї Бердичева»), завідувач кафедри спеціальних історичних дисциплін та правознавства Житомирського державного університету ім.Івана Франка, доктор історичних наук, професор Іван Ярмошик (тема доповіді «Історія міста Бердичева в дослідженнях польських авторів ХІХ ст.»), молодший науковий співробітник відділу декоративного мистецтва Інституту мистецтвознавства, фольклористки та етнології ім.М.Рильського НАН України Зінаїда Косицька (тема доповіді «Витинанки Сергія Танадайчука в колекції Музею історії міста Бердичева»), заступник настоятеля Бердичівського монастиря Босих Кармелітів отець Павло Ферко (тема доповіді «Історія і культ ікони Матері Божої Бердичівської»), доцент кафедри історії України Житомирського державного університету ім. Івана Франка, кандидат історичних наук Іван Ковальчук (тема доповіді «Підпільна мережа ОУН(б) у бердичівському районі 1941?1943 років: процес формування, основні складові діяльності і персональний склад») та краєзнавець Володимир Сінчук (тема доповіді «Музейна справа і поезія в житті та долі Н.П.Климової»).
Два дні роботи конференції — це спілкування, дискусії, екскурсії містом і безліч вражень. І фотознімок учасників конференції, зроблений на сходинках Кляштору Босих Кармелітів, відразу став частинкою історії, як і знімок працівників музею разом із академіком І.І. Мєщаніновим, який був зроблений на цьому ж самому місці ще 20 вересня 1931 р.
На другий день на конференції працювали секції «Музейна справа» (керівник: директор Малинського міського краєзнавчого музею, кандидат історичних наук В.І.Тимошенко), «Історія та відомі постаті краю» (керівник: завідувач кафедри спеціальних історичних дисциплін та правознавства Житомирського державного університету імені Івана Франка, доктор історичних наук, професор І.І.Ярмошик) та «Загальні проблеми краєзнавства» (керівник: старший науковий співробітник відділу навчання географії Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук В.С.Яценко).
На секційних засіданнях виступали як маститі дослідники, так і ті, котрі починають свій шлях у науковому краєзнавстві. Так, студент 4-го курсу Бердичівського коледжу промисловості, економіки та права Сергій Котенко вже декілька років поспіль готує матеріали на Всеукраїнські краєзнавчі конференції. Тема його виступу на даній конференції: «Зародження Бердичівського театру: розвідки життя Антона Жмійовського». Студенти Бердичівського коледжу промисловості, економіки та права представили ще декілька цікавих робіт, які викликали жвавий інтерес на секційних засіданнях: «Політичне насильство як складова нацистського “нового порядку” (на прикладі окупації м.Бердичева 1941?1944 рр.)» Катерини Марчук, «Чехи на Житомирщині» Іллі Рішана та «Культурно-освітній та економічний аспект реалізації нацистського “нового порядку” в Бердичеві в 1941?1944 рр.» Анастасії Задвернюк.
Учасниками конференції були і молоді студенти та аспіранти історичного факультету Житомирського державного університету ім. Івана Франка: Ніна Весельська та Леся Мисечко, Микола Зарицький та Світлана Кравчук, Юлія Конарівська та Дарина Костриця.
До початку проведення конференції було видано науковий збірник матеріалів конференції «Музеї Бердичівського краю; історія і сучасність» в який увійшли більше 60 наукових статей учасників конференції.
Музеї Бердичівського краю: історія та сучасність. Науковий збірник«Велика Волинь». Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції (Бердичів, 15?16 листопада 2016 р.). Вип. 54 / Упоряд. П.С.Скавронський — Бердичів: ФОП Мельник М.В., 2016. — 488 с.; іл.
Повними позитивних вражень від почутого на конференції та від спілкування з однодумцями залишили м.Бердичів учасники конференції з надією повернутись до Бердичева наступного року. Адже на червень 2017 року в м. Бердичеві заплановано провести Міжнародну науково-краєзнавчу конференцію «Бердичів крізь призму століть», присвячену 160-й річниці від дня народження Джозефа Конрада.
Павло Скавронський,
голова правління
Житомирської обласної організації
Національної спілки краєзнавців України