«Відомі постаті Донеччини» — проект очільника краєзнавців Донеччини Валерія Романька

85 років Донецькій областіЦього року Донеччина відзначає ювілей: 2 липня 1932 року постановою Всеукраїнського центрального виконавчого комітету утворено Донецьку область із центром у місті Артемівському (сьогодні — Бахмут). 16 липня того ж року постановою Президії ВУЦВК центром Донецької області визначене місто Сталіне (тепер — Донецьк). З метою належної організації та відзначення ювілею голова Донецької ОДА, керівник обласної ВЦА П.І.Жебрівський видав розпорядження від 20.02.2017 р. за №155 «Про підготовку та відзначення 85-ї річниці з дня заснування Донецької області».

Активну роботу по відзначенню цього ювілею розпочали краєзнавці, члени Донецької обласної організації Національної спілки краєзнавців України. У місцевих осередках активізувалася робота по вивченню та пропаганді знань про історію селищ та міст Донеччини, про відомих земляків, заплановано друковані видання, відеофільми, конференції тощо.

Присутні-уважно-слухають-розповідь-Валерія-Романька-про-поета-земляка-М.О.Рибалка
Присутні слухають розповідь Валерія Романька про поета земляка М.О. Рибалка

Особистий приклад у відзначенні ювілею рідного краю показує голова Донецької краєзнавчої організації, член НСПУ, доцент Донбаського державного педагогічного університету Валерій Романько. У рамках підготовки та відзначення 85-річчя Донецької області він започаткував проект «Відомі постаті Донеччини». Його ініціативу підтримали ректорат педуніверситету (ректор — С.О.Омельченко) та відділ культури і туризму Слов’янської міської ради (начальник — М.М.Олійник).

Так, до 95-річчя від дня народження М.О.Рибалка, поета-фронтовика, лауреата Державної премії імені Т.Г.Шевченка, він видав посібник «Микола Рибалко. Життя і творчість». Цікаві літературно-мистецькі вечори про Миколу Рибалка Валерій Іванович провів у центральній публічній бібліотеці м.Краматорська (23 лютого), в історичному музеї м.Покровська (17 березня), у Донбаському педуніверситеті (м.Слов’янськ, 22

Захід, який розпочинає проект відкриває ректор ДДПУ, проф. С.О.Омельченко
Захід, який розпочинає проект відкриває ректор ДДПУ, проф. С.О.Омельченко

березня). Педагог та краєзнавець взяв активну участь у підготовці заходу по вшануванню пам’яті журналіста-земляка Ігоря Александрова — презентація книги «Славянский счет» та розповідь про подвиг журналіста завдяки багато в чому саме Валерію Івановичу відбулися у педуніверситі 11 квітня. Звіти про ці заходи висвітлювалися на сторінках місцевих газет, в телесюжетах місцевих телекомпаній, на сайтах.

Познайомитися з творчістю-С.Жуковського прийшли слухачі курсів при Донецькому ОІПО
Познайомитися з творчістю С.Жуковського прийшли слухачі курсів при Донецькому ОІПО

13 квітня під керівництвом В.І.Романька у читальній залі бібліотеки ДДПУ пройшов літературно-музичний вечір про відомого поета-земляка Станіслава Жуковського. На заході були присутні викладачі та студенти філологічного факультету ДДПУ, бібліотекарі, місцеві поети, учителі української мови та літератури — слухачі курсів підвищення кваліфікації при Донецькому обласному інституті післядипломної освіти.

Розповідь про життя та творчість Ст. Жуковського ведучі Оля Новікова та Карина Гулак разом з викладачем Валерієм Івановичем Романьком супроводжували показом слайдів, учасники цього дійства почули пісні на слова поета (найбільш відома з них «Калинова вода»), познайомилися з відеозаписом, де С.Жуковський сам читає свої вірші зі збірки «Цвітуть абрикоси», побачили рідкісні фото із особистого архіву В.І.Романька. Емоційно, з натхненням були виконані вірші на різну тематику: про Україну і Донецький край, на теми кохання та природи, оспівані образи матері та батька… Не оминули й такі сторони діяльності поета, як пісенна творчість та перекладацька діяльність.

А ще вдалося поспілкуватися телефоном із поетом, який зараз проживає у Донецьку. Маючи давні дружні особисті стосунки з Жуковським, Валерій Іванович спілкувався з поетом — слухачі могли почути цю цікаву розмову. 79-річний поет побажав присутнім миру та злагоди, розповів про свої досягнення, поділився планами на майбутнє. Відбулася й презентація літературно-критичного нарису В.І.Романька «Освідчення в любові Станіслава Жуковського», яке рішенням Вченої ради ДДПУ рекомендовано як навчальний посібник для навчальних закладів України.

Заходи, які проводить В.І.Романько у рамках проекту «Відомі постаті Донеччини», сприяють вихованню любові до рідного краю, показують, що Донеччина завжди була багатою на таланти. Хотілося б бути присутніми й на інших заходах, які до 85-річчя Донецької області Валерій Іванович запланував у найближчий час: «Відомі люди Слов’янська — ювіляри 2017 року», про життя та творчість Сергія Прокоф’єва, Івана Костирю, Володимира Сосюру, Грицька Бойка.

Віктор Скрипник,
член НСЖУ та НСКУ,
Почесний краєзнавець України

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *