720 тисяч імен репресованих – інтерв’ю Олега Бажана на “Радіо Свобода”

25 років тому Кабінет Міністрів України прийняв рішення про програму “Реабілітовані історією”, щоб на підставі архівних даних зібрати інформацію про кожного необґрунтовано засудженого з 1917 по 1991 роки, а також детально вивчити репресії в СРСР. Спочатку планувалося випустити 25 книг – по одній на кожну область України. Однак ті дослідники, які взялися за цю роботу на початку 90-х, не могли припускати, які були масштаби того, що відбувалося.

Реабілітовані історієюСьогодні поіменний список репресованих на території України і архівні матеріали про каральну машину СРСР – це 110 значних томів, а в планах – ще 20. У деяких регіонах для опису репресій знадобилося кілька томів, наприклад, в Донецькій області, де репресії торкнулися найбільшого числа людей на всій території України.

Олег БажанНа цю тему “Радіо Свобода” запросило до ефіру старшого наукового співробітника Інституту історії України НАН України, члена Президії Національної спілки краєзнавців України, кандидата історичних наук Олега Бажана, який бере участь в реалізації програми “Реабілітовані історією”.

“Справа в тому, що деякі документи про статистику політичних репресій зберігаються в архівах СБУ. Це те, про що доповідали наверх. Ми ж на підставі створеної картотеки можемо вийти і виходимо тепер на реальні цифри. Ми персоніфікували цю статистику. На сьогоднішній день у нас в картотеці є дані про 720 тисяч репресованих. Картка на підставі архівно-слідчої справи заведена на кожну людину. Навіть якщо справа була колективна, все це заноситься в картку, згадується, хто проходив по цій справі і був репресований, хто розстріляний або відправлений до табору. Завдяки програмі ми можемо дізнатися ім’я і прізвище цієї людини, її долю і, відповідно, говорити про соціальний, національний зріз” – констатував Олег Бажан.

Із повною версією інтерв’ю можна ознайомитися на сайті “Радіо Свобода”.

One thought on “720 тисяч імен репресованих – інтерв’ю Олега Бажана на “Радіо Свобода””

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *