В Івано-Франківську відбулася презентація альбому «Гуцульщина очима Сеньковського»

Ів-Фр. презентаціяЗ ініціативи Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України 17 травня 2017 року відбулася презентація альбому «Гуцульщина очима Сеньковського» авторства Валерія Ковтуна, Миколи Савчука, Мирослава Близнюка. Захід відбувся  в приміщенні Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка.

Ів-Фр. презентація-2Коломийські краєзнавці Валерій Ковтун, Микола Савчук, Мирослав Близнюк зробили велику справу зібравши в один альбом відомі листівки М.Сеньковського. У багатьох краєзнавчих виданнях минулих років використані саме його фотографії, але, на жаль, не завжди знали автора, а якщо і знали, то рідко зазначали у підписах до світлин. Велика частина доробку відомого фотографа втрачена, однак автори альбому в пошуку «нових» невідомих фотографій Сеньковського.

Гості презентації відмічали важливість даного альбому, як збірника робіт фотографа, так і можливість ознайомлення з гуцульським строєм та краєвидами гуцульських сіл і містечок в 20—30-ті роки ХХ ст. Своє захоплення фотографіями Миколи Сеньковського висловлювали Корпанюк Василь Васильович — голова ОО НСМНМУ, Баран Євген Михайлович — голова ОО НСПУ, Глаголюк Василь Петрович — голова Коломийського міськрайонного ВТ «Просвіта» ім. Т.Шевченка, Миронюк Іван Федорович — професор ПНУ ім. В.Стефаника, Косило Михайло Юрійович — голова ОО НСКУ та усі присутні колеги краєзнавці.

Альбом «Гуцульщина очима Сеньковського» відзначений обласною премією Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України у номінації «науково-популярне видання» як «Краща краєзнавча книжка року». Голова обласної Спілки краєзнавців Михайло Косило, який модерував цей захід, привітав авторів та вручив Дипломи лауреатів.

Коротка довідка: Микола Іванович Сеньковський народився 23 листопада 1893 року в містечку Пирятин на Полтавщині. Закінчив кадетський корпус у Петербурзі, отримавши спеціальність «фотограмметрія». В роки Першої світової війни був військовим фотографом у російській армії. Тоді вперше побував у Карпатах. На початку 1920-х років Микола Сеньковський вирішує емігрувати до Польщі. Він переїжджає на Гуцульщину, у Жаб’є (сучасна назва: Верховина). У 1924 році у Косові, а пізніше в Коломиї Сеньковський відкриває фотомайстерню та магазин радіо- та фототехніки. Друкує поштівки із власними світлинами і продовжує фотографувати. У 1930 році Микола Сеньковський бере участь у Першій виставці української фотографіки у Львові. Там було представлено шість світлин фотографа: «Гуцулка», «Зимовий краєвид», «Весілля», «Гуцульська церква», «Школа», «Трембітають». 1931 року робота фотографа «Стара гуцулка» була відзначена премією «Гран-прі» на Міжнародній європейській фотовиставці в Парижі. У вересні 1939 року, після оголошення Німеччиною війни Польщі, Микола Сеньковський перетинає польсько-румунський кордон разом з польськими військовими офіцерами. Подальша доля його невідома. Микола Сеньковський відомий передусім своїми світлинами Карпат та їх корінного населення — гуцулів. Краєвиди, архітектуру, побут, мистецтво карпатського краю та типажі його мешканців початку XX століття задокументував він на своїх фотографіях (джерело: wikipedia)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *