Цього року виповнилося 160 років від часу повернення Тараса Григоровича Шевченка із заслання (1847–1857). Відзначення цієї дати розширює знання про Т.Г.Шевченка, постать якого є символом волі, мужності та справедливості для кожного українця.
Знущання і наруга над людською гідністю завдавали Шевченкові неймовірних моральних мук і страждань. Роки заслання підірвали його здоров’я, що згодом позначилося на загальному фізичному стані й призвело до передчасної смерті. Однак у ці найтяжчі роки життя зміцнів і загартувався його дух і воля. Незважаючи на жорстоку кару і суворі репресії, у важких умовах підневільного солдатського життя поетичний геній Шевченка не згас, а проявився з новою силою у багатьох прекрасних творах.
З ініціативи Шевченківського національного заповідника, Черкаської обласної організації НСКУ, Черкаського обласного краєзнавчого музею, Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Українського центру науки і культури при Посольстві України в Республіці Казахстан та Громадського науково-просвітницького «Інституту Тараса Шевченка» 12–13 вересня 2017 року в Каневі відбулися П’яті Міжнародні Шевченківські читання з промовистою назвою «Тарас Шевченко: незламна постать на шляху до Волі», присвячені 160-річчю від часу повернення Тараса Григоровича Шевченка із заслання (1847–1857).