Одним із напрямів діяльності Черкаської обласної організації НСКУ є робота з учнівською молоддю. У травні 2006 року на багатій своєю історією Чигиринщині було започатковано проведення учнівських історико-краєзнавчих конференцій «Чигиринщина в історії України».
Перша з них відбулася у Суботівській загальноосвітній школі І–ІІІ ступеня за ініціативи та організаційної підтримки заступника голови обласної організації НСКУ уродженця села Валентина Лазуренка (нині – доктор історичних наук, професор, проректор Черкаського державного технологічного університету).
Відтоді «суботівські» конференції стали традиційними. Вже відбулося п’ять таких конференцій, присвячених різним аспектам історії Чигиринщини – історії села Суботів, подіям Другої світової війни, Голодомору 1932–1933 рр. та політичним репресіям, шкільній освіті на Чигиринщині, 500-річному ювілею Чигирина. Матеріали усіх конференцій видано окремими збірниками, якими закладена база для створення комплексної історії Чигиринщини та окремих населених пунктів краю.
23 квітня 2018 року відбулася Шоста історико-краєзнавча конференція «Чигиринщина в історії України», присвячена 100-річчю Української революції 1917–1921 рр. Цього року вона вже із статусом міжрегіональної проводилася в Чигиринській загальноосвітній школі І–ІІІ ступенів №1 імені Богдана Хмельницького.
«Цьогорічна конференція «Чигиринщина в історії України», вперше проходить в школі, яка носить ім’я гетьмана України Богдана Хмельницького та яку очолює досвідчений педагог Тетяна Іванівна Мирошніченко. У зв’язку із тим (для мене, як уродженця села Суботів особливо прикрим фактом), що в Суботівській школі залишилась лише початкова школа, і нині там навчається 11 учнів, виникла необхідність зберегти започатковану у 2006 році традицію проведення конференцій. І сьогодні із задоволенням і гордістю естафету у проведенні такого заходу приймає перша інноваційна школа міста Чигирина. Саме такі історико-краєзнавчі конференції, як сьогоднішня, відіграють важливу роль у формуванні національного патріотизму насамперед у молодого покоління українців, адже вони покликані якнайширше залучати до пошукової роботи направленою на вивчення історії своєї малої батьківщини учнів шкіл», – констатував на відкритті Шостої конференції Валентин Лазуренко.
Участь у конференції взяли історики, краєзнавці, працівники заповідників і музеїв та учні з чотирьох областей України: Київської, Кіровоградської, Черкаської, Тернопільської. Із 60 учасників, 18 – учні шкіл.
Учасників конференції привітали Катерина Невгоденко – начальник відділу освіти Чигиринської райдержадміністрації, завідувач кафедри історії України та суспільних дисциплін Черкаського державного технологічного університету, кандидат історичних наук, доцент Ірина Стадник.
На початку конференції подвижників краєзнавчого руху на Чигиринщині було відзначеною Грамотами Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.
Відбулося пленарне засідання і робота в шести секціях – «Чигиринщина в добу Української революції 1917–1921 рр. Видатні постаті революції – уродженці Чигиринщини; «Масові репресії 1930-х – початку 1950-х рр.»; «Друга світова війна: факти проти історичних маніпуляцій»; «Повсякденне життя населення Чигиринщини в умовах тоталітаризму»; «Внесок сучасних істориків, краєзнавців, освітян – уродженців Чигиринщини у вивчення історії України»; «Україна в умовах незалежності: виклики кінця другого – початку третього тисячоліття».
Роботою секцій керували науковці ЧДТУ (професор Валентин Лазуренко, доценти – Ірина Стадник, Юрій Лазуренко, Людмила Тептюк), співробітники Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», вчителі школи, краєзнавці.
Конференцію підтримало Управління освіти і науки, Департамент культури та взаємозв’язків з громадськістю Черкаської обласної державної адміністрації; відділ освіти Чигиринської районної державної адміністрації, Національний історико-культурний заповідник «Чигирин», «Суботівський історичний музей» НІКЗ «Чигирин», Черкаська обласна організація Національної спілки краєзнавців України.
Учасники та гості конференції ознайомилися з відкритими у школі до конференції тематичними виставками «Віхи української революції 1917 – 1921 рр.: доробок вітчизняних науковців» (з фондів НІКЗ «Чигирин») та «Літопис Чигиринського краю» (з фондів Чигиринської районної центральної бібліотеки та шкільної бібліотеки Чигиринської ЗОШ №1 імені Богдана Хмельницького).
Всі учні – учасники конференції та бібліотеки їх шкіл, отримали в подарунок праці черкаських науковців.
Прийнято рішення за підсумками конференції опублікувати історико-краєзнавчі роботи окремим збірником. Наступну Сьому регіональну історико-краєзнавчу конференцію «Чигиринщина в історії України» у квітні 2019 року вирішено присвятити аграрній історії Чигиринщини від найдавніших часів до сьогодення.
Олег Кравченко,
учитель історії, член НСКУ