Звіт про роботу Івано-Франківської обласної організації НСКУ за 2012–2016 рр.

Іф.-Фр.звітУ рамках підготовки до чергового VI з’їзду Національної спілки краєзнавців України публікуємо звіт про роботу Івано-Франківської обласної організації НСКУ за 2012–2016 рр. Осередок очолює Косило Михайло Юрійович — директор Івано-Франківського обласного державного центру туризму та краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, Заслужений працівник освіти України.

Звіт про роботу Івано-Франківської обласної організації НСКУ за 2012–2016 рр.
(повний текст)

Основні тези звіту:

Працюючи над збагаченням загальнонаціональної історичної пам’яті, національно-патріотичним вихованням населення, прищепленням любові до рідного краю краєзнавці області видали понад 150 книг, провели ряд семінарів, наукових конференції, виставок, презентацій видань.

На даний час у складі Івано-Франківської обласної організації НСКУ налічується є 124 члени.
За звітний період вступило 47 та вибуло 9 членів Спілки.

 У 2012 р. Івано-Франківська обласна організація Національної спілки краєзнавців України заснувала премію «Краща краєзнавча книжка року».

19 жовтня 2012 року відбулася звітно-виборна конференція, на якій було всебічно проаналізовано роботу правління, президії, голови обласної організації та обрано голову обласної організації НСКУ — Косила Михайла Юрійовича.

27 жовтня 2015 року відбулася ІІІ звітно-виборна конференція обласної організації Національної спілки краєзнавців України в приміщені Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Почесним гостем ІІІ звітно-виборної конференції став голова Національної спілки краєзнавців України Олександр Петрович Реєнт, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії наук України. Делегати конференції одноголосно знову обрали головою Івано-Франківської обласної організації НСКУ Михайла Косила.

Обласною Спілкою краєзнавців за звітний період проведено ряд Пленумів правління ОО НСКУ на яких обговорювалися та вирішувалися різні краєзнавчі питання. У 2014 році в Коломиї відбувся виїзний Пленум ОО НСКУ, присвячений вшануванню пам’яті Т.Г.Шевченка та 200-річчя від дня народження Кобзаря. Голова Правління Михайло Косило брав участь в пленумах, засіданнях президії Національної спілки краєзнавців.

У грудні 2015 р. на Пленумі правління ОО НСКУ прийнято рішення про заснування краєзнавчої премії ім. Євгена Паранюка для найстарших членів НСКУ. 27 червня 2016 року відбулося перше вручення премії ім. Євгена Паранюка Івано-Франківської обласної організації НСКУ. Першими Лауреатами премії стали: Арсенич Петро Іванович, Коритко Роман Федорович, Фіголь Тетяна Данилівна.

В області працює Яремчансько-Надвірнянський осередок, краєзнавці якого тісно співпрацюють з Надвірнянською районною бібліотекою, зокрема, створили клуб «Краєзнавець», тут відбуваються виставки та презентації.
У Тлумацькому районі краєзнавці разом з органами влади у 2013 році провели конференцію присвячену 800-річчю заснування Тлумача.
За активної участі краєзнавців Тисменицького району відбулася наукова конференція «Тисмениця в минулому та сучасному: історія, економіка, культура» присвячена 950 річчю заснування.
У Калуші Світлана Загребельна видала посібник з краєзнавчого курсу «Наше місто».
У Галицько-Рогатинському регіоні краєзнавці, де найвпливовішим центром краєзнавчої діяльності є Національний заповідник «Давній Галич» та його працівники, щорічно проводять наукові конференції, музейно-етнографічний фестиваль «Галицька брама». Науковці Національного заповідника «Давній Галич» видали колективну монографію «Опілля». Ними проведено Всеукраїнські та міжнародні конференції дослідників Давнього Галича «Галич і Галицька земля в доісторії і Середньовіччі. Проблеми методології», «Історико-релігійні та етнокультурні особливості Галицького регіону в загальноукраїнському контексті».
У Коломиї відбулося ряд краєзнавчих наукових конференцій, присвячених вивченню регіональної історії, проблем історії української церкви, народного національно-визвольного руху.
На Снятинщині щороку за безпосередньої участі членів обласного осередку виходило по два числа краєзнавчого літературно-мистецького журналу «Снятин».
На Городенківщині видається літературно-краєзнавчий альманах «Ямгорів».
Краєзнавці Долинщини та Рожнятівщини активно вивчають Бойківщину. У 2013 році обласна організація взяла активну участь у проведенні святочної академії з нагоди 10-річчя Долинського краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни та Омельяна Антоновичів. У 2015 р. в Долині відбулася презентація нової книги доробку краєзнавців «Історія Долини».
У 2012 р. на Богородчанщині письменник, краєзнавець Василь Бабій видав книжку «Жінки Івана Вагилевича», а на Косівщині Василь Курищук видав оригінальне видання «Яблунів причинки до історії містечка».

Краєзнавці історико-краєзнавчого об’єднання «Моє місто» під керівництвом Зеновія Жеребецького, за наукового редакторства Івана Монолатія, які повним складом належать до обласної організації Національної спілки краєзнавців України, плідно працювали та видали у звітному періоді два десятки видань.

Найбільша частина складу організації живе і працює у Івано-Франківську. Велика когорта краєзнавців зосереджена у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника. На факультеті історії, політології і міжнародних відносин під керівництвом професора Миколи Когутяка видається Всеукраїнський науковий і культурно-просвітницький краєзнавчий часопис «Галичина». На факультеті туризму і менеджменту під керівництвом професора Володимира Великочого науковий журнал «Карпатський край».
За активної участі спілчан які працюють в університеті відбулися 4 наукові конференції присвячені ювілеям міст і містечок Прикарпаття, 950-річчю Тисмениці, 800-річчю Тлумача, 600-річчю Космача, Микуличина, 2 наукові конференції присвячені вивченню етнічних регіонів Бойківщини і Гуцульщини, 7 конференцій щодо регіональних проблем вивчення історії Української церкви і християнства, 11 — проблемам народного і національно-визвольного руху українців краю, постатям національної історії, 8 — наукових форумів з проблем вивчення теорії та практики історичного краєзнавства, музеєзнавства, бібліотечного краєзнавства, української етнології.

У 2013 році завершена наша акція, проведена обласною організацією Національної спілки краєзнавців України спільно з іншими обласними організаціями творчих спілок «Збудуймо методом народної будови пам’ятник засновникам українського літературно-краєзнавчого гуртка «Руська трійця» (Маркіян Шашкевич, Іван Вагилевич, Яків Головацький) — зачинателям українського національного відродження в Галичині», авторам альманаху «Русалка Дністровая» — першої книги українською мовою на західноукраїнських землях (1837 р.). Автор пам’ятника, скульптор Володимир Довбенюк. 31 грудня 2013 р. відкрито і освячено пам’ятник діячам «Руської трійці» у Івано-Франківську. На пропозицію ОО НСКУ сквер, де споруджено пам’ятник рішенням міськвиконкому отримав назву «Сквер “Руської трійці”».
У 2014 році обласна організація НСКУ провела акцію «Краєзнавча Шевченкіана Прикарпаття» присвячену 200-річчю від дня народження Кобзаря.

Обласна організація НСКУ тісно співпрацює з Івано-Франківською обласною універсальною науковою бібліотекою імені І. Франка, її краєзнавчим відділом.

2015 р. знаменний тим, що краєзнавці відзначали 90-річчя Національної спілки краєзнавців України та 100-річчя від дня народження П.Т.Тронька, Героя України, академіка НАН України, першого голови НСКУ. Цим подіям присвячено 25 число журналу «Краєзнавець Прикарпаття», делегація від Івано-Франківської організації взяла участь в урочистих заходах та Пленумі Національної спілки краєзнавців України, який відбувся у травні у Харківському національному університеті імені В.Н.Каразіна.

У 2015 р. Івано-Франківська обласна організація Національної спілки краєзнавців України проводила акцію «Купи книгу — допоможи бійцям АТО», в рамках якої відбувся благодійний продаж краєзнавчої літератури, книг з автографами авторів, яку організували члени ОО НСКУ, зокрема, Наталія Храбатин та активісти «Пласту». Всі виручені кошти були використані на допомогу нашим землякам — бійцям 122 окремого десантного штурмового батальйону Збройних Сил України. Члени Спілки долучалися до Всеукраїнської акції «Бібліотека українського воїна» і передали для них декілька десятків краєзнавчих видань.

Делегація творчих спілок відвідала 27–30 травня 2013 року Республіку Польщу, де на запрошення Фундації у справах дітей та молоді «Пястун» (голова Марек Гуфф, координатор проектів Кшиштоф Павлак) взяла участь у семінарі, присвяченому питанням культурної співпраці між регіонами, який проходив у селищі Істебна Сілезького воєводства.

24 серпня щороку на честь Дня Незалежності України члени обласної організації Національної спілки краєзнавців України та обласної організації Національної спілки письменників України здійснюють сходження на Говерлу.

ОО НСКУ також тісно співпрацює з Івано-Франківським обласним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді. Адже, краєзнавство займає важливе місце в національно-патріотичному вихованні шкільної та студентської молоді. Учні шкіл Прикарпаття беруть активну участь в акції «Моя земля — земля моїх батьків», яка покликана для збереження і примноження традицій, звичаїв і обрядів українського народу.

На превеликий жаль 4 грудня 2015 р. відійшов у вічність Почесний голова Івано-Франківської обласної організації НСКУ — Грабовецький Володимир Васильович.

За звітний період обласна організація Національної спілки краєзнавців України щороку видавала два числа регіонального науково-методичного альманаху «Краєзнавець Прикарпаття», та видала Довідник журналу «Краєзнавець Прикарпаття» №№ 1–20.

Звіт про роботу Івано-Франківської обласної організації НСКУ за 2012–2016 рр.
(повний текст)

Голова Івано-Франківської обласної організації
Національної спілки краєзнавців України
Михайло Косило

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *