Архів категорії: Дніпропетровська обласна організація

Відійшла у вічність багатолітня очільниця Дніпропетровської обласної організації НСКУ Ганна Швидько

Швидько Г.К.2 лютого 2022 року на 78-му році життя після тяжкої хвороби пішла з життя Швидько Ганна Кирилівна (1944–2022) — доктор історичних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України, голова Дніпропетровської обласної організації НСКУ у 1991–2008 рр., лауреат Премії імені Дмитра Яворницького (2013), почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців (1993).

Упродовж багатьох років Г.К.Швидько на високому професійному рівні займалася вивченням історії України XVI–XVIII ст., маловідомих сторінок минулого Придніпров’я. До її заслуг належить ініціатива заснування краєзнавчого альманаху «Січеславщина» (1997), наукового збірника «Історія та культура Придніпров’я. Невідомі та маловідомі сторінки: науковий щорічник» (2004), проведення низки конференцій тощо.

Читати далі Відійшла у вічність багатолітня очільниця Дніпропетровської обласної організації НСКУ Ганна Швидько

У Дніпрі презентували біобібліографічний покажчик «Корф Микола Олександрович. 1834–1883. До 185-річчя від дня народження»

Корф-покажчик18 квітня 2019 року в приміщенні відділу Мистецтв Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки відбулося засідання краєзнавчого клубу «Ріднокрай».

Тема засідання була присвячена видатному громадському діячеві та просвітянину Миколі Олександровичу Корфу (1834–1883). Доповідачем виступив голова правління Дніпропетровської обласної організації НСКУ І.О.Кочергін.

Під засідання було презентовано біобібліографічний покажчик Клуб_Кочергин_виступ_1«Корф Микола Олександрович. 1834–1883. До 185-річчя від дня народження». Це видання є продовженням серії, яку публікує ДОУНБ «Достойники Придніпров’я». Покажчик підготовлено до 185-річчя від дня народження Миколи Корфа та висвітлює життя і діяльність відомого громадського діяча Катеринославщини другої половини ХІХ ст.

Читати далі У Дніпрі презентували біобібліографічний покажчик «Корф Микола Олександрович. 1834–1883. До 185-річчя від дня народження»

Ганна Швидько – засновник сучасного краєзнавчого руху на Придніпров’ї (з нагоди 75-річчя від дня народження)

Г. Швидько портрет1 травня 2019 років виповнюється 75 років від дня народження відомого історика та краєзнавця Швидько Ганни Кирилівни.

Г.К.Швидько народилась в невеличкому селі Бажани, що в Петропавлівському районі Дніпропетровської області. З дитинства вона мала сильну жагу до знань. У 1967 р. вдалося поступити на історико-філологічний (з 1971 р. історичний) факультет Дніпропетровського державного університету (нині Дніпровський національний університет ім. Олеся Гончара). З першого курсу молода студентка окрім навчання зацікавилася наукою. Поштовхом стала літня археологічна практика 1968 р., яка проходила в Кам’янці-Подільському. В тому році археологічна експедиція діяла під керівництвом відомого архітектора-реставратора Є.М.Пламеницької (1927–1994). З 1970 р. Г.К.Швидько стала постійним учасником археологічних розкопок, увійшовши до складу Археологічної експедиції Дніпровського університету, якою керувала І.Ф.Ковальова. Під час роботи в експедиції Ганні Кирилівні пощастило познайомитися з багатьма відомими істориками: Д.Я.Телегіним (1919–2011), О.М.Апанович (1919–2000) та Ф.П.Шевченком (1914–1996). О.М.Апанович підтримала прагнення Ганни Кирилівни займатися науковими дослідженням, давши рекомендацію фахівцю з історії міст України XVII ст. О.С.Компан (1916–1986).

Читати далі Ганна Швидько – засновник сучасного краєзнавчого руху на Придніпров’ї (з нагоди 75-річчя від дня народження)

Вітаємо із 75-річчям відомого краєзнавця, доктора історичних наук, професора Г.К.Швидько

Швидько Г.К.1 травня 2019 року виповнюється 75 років Швидько Ганні Кирилівні —  доктору історичних наук, професору, Заслуженому діячу науки і техніки України, голові правління Дніпропетровської обласної організації НСКУ у 1991-2008 рр., лауреатові Премії імені Дмитра Яворницького.

Г.К.Швидько є автором понад 300 наукових публікацій з історії України, монографій, підручників  і навчальних посібників для середньої та вищої школи; відомим краєзнавцем-популяризатором, організатором краєзнавчого руху на Дніпропетровщині.

Читати далі Вітаємо із 75-річчям відомого краєзнавця, доктора історичних наук, професора Г.К.Швидько

Відбулася ХІ Дніпропетровська обласна історико-краєзнавча конференція «Історія Дніпровського Надпорожжя»

11 конференция Програма ДНУ_119 квітня 2019 р. в стінах Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара відбулася чергова ХІ Дніпропетровська обласна історико-краєзнавча конференція «Історія Дніпровського Надпорожжя».

Науковці та краєзнавці обговорили такі теми: Історичні постаті Придніпровського регіону, Історія міст і сіл Дніпровського Надпорожжя, Суспільно-політичне життя та етнонаціональні відносини на Придніпров’ї, Освіта, наука, духовність і культура краю.

Читати далі Відбулася ХІ Дніпропетровська обласна історико-краєзнавча конференція «Історія Дніпровського Надпорожжя»

Презентація видання “Пам’ятки історії та культури міста Марганець”

Марганець титул18 квітня 2019 р. в приміщенні Дніпропетровської обласної державної адміністрації відбулася презентація видання «Пам’ятки історії та культури міста Марганець».

Це вже п’яте видання в серії Пам’ятки історії та культури Дніпропетровської області. Випуск присвячений пам’яткам археології, архітектури, історії та монументального мистецтва, що розташовані на території міста Марганець. У виданні зібрано 43 статті на 65 об’єктів культурної спадщини Марганця, а також розгорнуті історичний та археологічний нариси про минуле міста.

Читати далі Презентація видання “Пам’ятки історії та культури міста Марганець”

Відбулася VIII Всеукраїнська краєзнавча конференція «Шляхи сполучення Придніпров’я: від давнини до сьогодення»

DSCN086022 березня 2019 року в стінах Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» Дніпропетровська обласна організація НСКУ спільно з Інститутом гуманітарних проблем організувала та провела VIII Всеукраїнську краєзнавчу конференцію «Шляхи сполучення Придніпров’я: від давнини до сьогодення».

DSCN0872Було представлено 26 доповідей. Доповідачі здебільшого представляли різні міста Січеславщини: Дніпро, Кривий Ріг, Нікополь, Марганець. Також були дослідники з Києва, Запоріжжя, Ніжина.

Програма конференції

Читати далі Відбулася VIII Всеукраїнська краєзнавча конференція «Шляхи сполучення Придніпров’я: від давнини до сьогодення»

У Дніпрі відбулася презентація книги “Ректори Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (1918–2018). Книга нарисів”

20190222_13220622 лютого 2019 р. у приміщенні Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара відбулася презентація монографії “Ректори Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (1918–2018). Книга нарисів” члена Дніпропетровської обласної організації НСКУ, доктора DSC09074історичних наук В.С.Савчука.

Автор працював над книгою 10 років. У ній представлено 25 нарисів про ректорів Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара за 1918–2018 рр. В.Савчуку вдалося не лише якнайповніше відтворити біографії керівників одного із провідних навчальних закладів Придніпровського регіону, але й дослідити багато білих плям в історії навчального закладу зокрема та Січеславщини в цілому.

Читати далі У Дніпрі відбулася презентація книги “Ректори Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (1918–2018). Книга нарисів”

8-й випуск краєзнавчого альманаху “Січеславщина”

Січеславщина, 2018, 8У Дніпрі вийшов друком черговий випуск краєзнавчого альманаху “Січеславщина”  (2018, вип.8), який сформували статті істориків і краєзнавців Дніпра, Нікополя, Києва, присвячені окремим сторінкам історії краю, його культурній спадщині, діяльності видатних людей.

Січеславщина: Краєзнавчий альманах / Управління культури, націонал. і релігій Дніпропетр. облдержадміністрації, Дніпропетров. обл. універсал. наук. б-ка ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія, Дніпропетровська обласна організація Національної спілки краєзнавців України; упоряд. І.О.Кочергін. – Вип. 8. –  Дніпро: ДОУНБ, 2018. – 208 с.

Читати далі 8-й випуск краєзнавчого альманаху “Січеславщина”

VІІІ Всеукраїнська краєзнавча конференція «Шляхи сполучення Придніпров’я: від давнини до сьогодення»

Інфолист-НГУ-2019Запрошуємо до участі у VIII Всеукраїнській краєзнавчій конференції «Шляхи сполучення Придніпров’я:від давнини до сьогодення», яка відбудеться 22 березня 2019 р.

Інформаційний лист

Пропонується розглянути питання в межах наступних напрямів:

  • Комунікації Придніпров’я (шляхи, тракти, дороги, перевози).
  • Мости (акведуки та віадуки) та їх будівничі.
  • Транспорт та засоби пересування.
  • Видатні діячі транспортної сфери.

Читати далі VІІІ Всеукраїнська краєзнавча конференція «Шляхи сполучення Придніпров’я: від давнини до сьогодення»