Дніпропетровська обласна організація

Дніпропетровська обласна організація НСКУ створена на Установчій конференції краєзнавців області 27 квітня 1991 р. Нараховує близько 150 активних членів, зосереджених у Дніпроджержинську, Дніпропетровську, Нікополі, Кривому Розі, Павлограді. Найзначнішим за концентрацією краєзнавців та обсягом краєзнавчого доробку за час від створення організації є обласний центр. Осередками активної краєзнавчої роботи є Дніпропетровський національний університет, Національний гірничий університет, Дніпропетровський історичний музей ім.Д.І.Яворницького, Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека.

У Дніпропетровському національному університеті (ДНУ) наукова і навчально-виховна краєзнавча робота проводиться у різних формах: організація наукових конференцій (проф.І. В.Світленко); публікація праць з історії і культури краю; функціонування науково-дослідних лабораторій «Історії Придніпров’я» (проф.А.Г.Болебрух) і «Фольклору, народних говорів та літератури Придніпровського краю» (проф.К.П.Фролов), «Історії німецьких колоній на Півдні України» (проф.С.Й.Бобильова), археологічної експедиції і музею археології Подніпров’я (проф.І.Ф.Корольова), групи дослідників історії політичних репресій на території області (проф.В.В.Іваненко); виконання дисертаційних і дипломних робіт за краєзнавчою тематикою;широка просвітницька робота із школярами та залучення їх до краєзнавчих пошуків.

Національний гірничий університет (НГУ) серед технічних вузів знаходиться в авангарді краєзнавчого руху. За сприяння ректорату вузу у 1999 р. було проведено ІХ Всеукраїнську наукову конференцію «Історичне краєзнавство на межі тисячоліть: досвід, проблеми, перспективи», регіональні наукові конференції «Дослідники Придніпровського краю ХІХ-ХХ ст.», «До 165-річчя о. М. Поля». Кафедра історії та політичної теорії (проф.В.Ю.Пушкін) розробляє тему «Дослідження історії і культури Придніпров’я ХVІІІ-ХХ ст.».

Дніпропетровський історичний музей ім.Д.І.Яворницького проводить археологічні розкопки на території області, організовує етнографічні експедиції та наукові конференції, видає краєзнавчі матеріали в місцевій пресі та окремими книгами. Тут працюють відомі у місті і області краєзнавці кандидати історичних наук С.В.Абросимова і В.М.Бекетова, знавець історії Дніпропетровська В.І.Лазебник, археолог Л.М.Чурилова та ін. Найзначнішим виданням співробітників музею останніх років є «Епістолярна спадщина академіка Д.І.Яворницького»в 2-х томах (Дніпропетровськ, 1997-1999). З 1989 р. історичний музей щорічно проводить етнографічне свято «Чисті джерела».Краєзнавці обласного центру, які є членами НСКУ, об’єднуються для дослідження і пропаганди історії і культури Придніпров’я навколо клубу «Ріднокрай», створеного у 1990 р. при Дніпропетровській обласній універсальній науковій бібліотеці. До клубу входять як давно відомі в області краєзнавці (професори В.С.Савчук, А.К.Фоменко, А.М.Поповський, Г.І.Гуляєв, доценти Ю.Д.Шковира, В.В.Манюк, журналіст М.П.Чабан, художник Г.Л.Іващенко, бібліотекар І.С.Голуб, вчитель Т.В.Недосєкіна та ін.) так і молоді дослідники краю. Клуб видає свій альманах «Січеславщина». Робота клубу широко висвітлюється у місцевій пресі, залучаючи до краєзнавчого руху нових дослідників.

На кінець 2019 р. у складі Дніпропетровської ОО НСКУ налічувалося 50 членів.

Голова Правління Кочергін Ігор Олександрович доцент кафедри історії та політичної теорії ДВНЗ «Національний гірничий університет», кандидат історичних наук, доцент.

Члени правління:

КАПУСТІНА Надія Іванівна директор Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. Яворницького;

МАНЮК Володимир Васильович доцент кафедри геології та гідрогеології Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара, кандидат геолого-мінералогічних наук, доцент, дійсний член Європейської асоціації зі збереження геологічної спадщини ProGeo;

СВІТЛЕНКО Сергій Іванович декан історичного факультету Дніпропетровського національного університету імені  Олеся Гончара, доктор історичних наук, професор;

ШВИДЬКО Ганна Кирилівна професор кафедри історії та політичної теорії ДВНЗ «Національний гірничий університет», доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки.

Місце знаходження юридичної особи:
Дніпропетровська область, м. Дніпро,
пр. Дмитра Яворницького 19, ауд. 63
.

E-mail: alkigor@ukr.net

Новини Дніпропетровської обласної організації

 

17 thoughts on “Дніпропетровська обласна організація”

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *