IV Всеукраїнська краєзнавча конференція “Громадські та державні діячі Придніпров’я XVIII-XX ст.”

27 березня 2015 р. на базі Інституту гуманітарних проблем в Національному гірничому університету відбулася IV Всеукраїнська краєзнавча конференція “Громадські та державні діячі Придніпров’я XVIII-XX ст.”, присвячена 100-річчю з дня народження почесного професора НГУ, академіка НАН України Петра Тимофійовича Тронька.

В програмі представлені дослідники історії Придніпров’я з Дніпропетровська, Кривого Рогу, Херсону та Запоріжжя.

Завантажити програму конференції

Ігор Кочергін

Історія Центральної Ради в документах і літературі

unnamed (1)24 березня 2015 р. в приміщенні Національного музею літератури України відкрилася виставка «Історія Центральної Ради в документах і літературі Музею історичного центру міста Києва». Презентацію приурочено до дати створення Центральної Ради – представницького органу українських партій та громадських організацій у 1917 р. Виставка заснована на колекції відомого київського колекціонера та історика, члена президії правління Київської міської організації Національної спілки краєзнавців України  Віктора Киркевича, котрий брав участь у понад 50 виставках у різних містах України та за кордоном, мав близько 20-ти персональних виставок.

Експонати виставки висвітлюють основні етапи української революції 1917 – 1921 рр., пильна увага приділяється історії Центральної Ради. Її історія представлена оригінальними документальними матеріалами, періодикою, листівками та відозвами, фотографіями та плакатами того часу. Також демонструється література, в якій вміщено статті про Центральну Раду  та подальші події з історії української революції.unnamed

Читати далі Історія Центральної Ради в документах і літературі

У Харкові створено Центр медичного краєзнавства

1 006Центр медичного краєзнавства Харківського національного медичного університету створений при кафедрі суспільних наук ХНМУ як науковий структурний підрозділ університету наказом ректора Університету  і об’єднує дослідників медичного краєзнавства м. Харкова. Директором Центру призначено к.і.н. Демочко Г.Л., а науковим консультантом – д.і.н. Робака І.Ю.

Повна офіційна назва Центру:

– українською мовою – «Центр медичного краєзнавства Харківського національного медичного університету»;

– англійською мовою – «Center of medical Study of Region of Kharkіv National Medical University.

Метою діяльності Центру є організація, координація, наукове і методичне керівництво, контроль за проведенням наукових досліджень з медичного краєзнавства м. Харкова, а також популяризація їх результатів. Читати далі У Харкові створено Центр медичного краєзнавства

ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ ТА ЙОГО ТВОРЦІ

P1270259У нинішній складний час дати, пов’язані з основами української державності мають архіважливе значення для суспільства. В умовах війни, коли всі потуги українства спрямовані на боротьбу з окупантом, може здатися, що проведення наукових конференцій не на часі. Проте, кожен, хто відвідав 20 березня місто Бориспіль, де відбувалася Всеукраїнська науково-практична краєзнавча конференція «Державний гімн України та його творці», міг переконатися наскільки важливі такі заходи саме в наш час. Адже в умовах наскрізної інформаційної війни люди потребують справжньої, підкріпленої посиланнями на документи, історичної правди, яка дозволяє їм пересвідчитися у необхідності тієї свободи, яку ціною величезних жертв, виборює Україна.

Конференція, що проходила в приміщенні Бориспільської міської ради, була присвячена одному з символів нашої держави. Організатори (а це Історичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Відділ історії України ХІХ – початку ХХ століть Інституту історії України НАН України, Київська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Бориспільська міська рада, Київська обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, Бориспільський НВК «Ліцей «Дизайн освіта» імені Павла Чубинського») приурочили подію 200-річчю від дня народження автора музики Славня Михайла Вербицького та 150-й річниці першого публічного виконання національного Гімну.

Місто Бориспіль, як відомо, є батьківщиною українського етнолога, фольклориста, поета, громадського діяча, автора слів Гімну України Павла Платоновича Чубинського. Місцева громада пишається своїм земляком і присвятила йому кілька пам’ятних місць, які учасники конференції мали змогу оглянути.

Учасники конференції біля пам'ятника П. Чубинському в Борисполі
Учасники конференції біля пам’ятника П. Чубинському в Борисполі

Відкрив конференцію міський голова Борисполя Анатолій Федорчук. Муніципальний хор Борисполя виконав національний і духовний гімни України. Вітання учасникам і гостям конференції надіслали ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, академік НАН України Леонід Губерський, директор Інституту історії України НАН України, академік НАН України Валерій Смолій та голова Київської обласної державної адміністрації Володимир Шандра.

Вели конференцію професор кафедри новітньої історії України історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, голова правління Київської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Григорій Савченко та заступник Бориспільського міського голови Людмила Пасенко. Читати далі ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ ТА ЙОГО ТВОРЦІ

Донецька обласна конференція відбулася тільки з другої спроби

CIMG4514Перше зібрання у Красноармійську мало статус тільки міськрайонного, на якому все ж плідно обговорено питання діяльності цього регіону Донеччини.

Уже традиційно члени Донецької обласної краєзнавчої організації збираються на початку року, щоб підбити підсумки роботи за рік минулий й обговорити завдання на перспективу. Як правило, таке масове представництво дослідників рідного краю з багатьох міст та селищ Донеччини проходило в обласному центрі, у затишній та гостинній залі наукової бібліотеки ім. Н.К.Крупської. У зв’язку з тим, що зараз Донецьк знаходиться під тимчасовим контролем так званої ДНР, зібратися там немає можливості.

На 11 лютого ц.р. було заплановано провести обласну краєзнавчу конференцію у місті Красноармійську, де гостей зі щирістю погодилися прийняти працівники міського історичного музею. Але напередодні, 10 лютого, нагло й без попередження сепаратистами та російськими найманцями було обстріляно ряд населених пунктів, особливо дісталося того дня мешканцям міста Краматорська та села Гродівки Красноармійського району. Прислухавшись до порад облдержадміністрації про небезпеку пересування, головою обласної краєзнавчої організації було прийнято рішення краєзнавцям не обов’язковим виїзд до Красноармійська. І все ж зібрання відбулося: з’їхалися з навколишніх сіл Красноармійського району – Людмила Овсяник з с. Миколаївка, Діана Бєлоконь з с. Петрівка, Наталія Семенюк з с. Сергіївка, Людмила Жовнір з Родинського, Сергій Луковенко з Димитрового, Віктор та Андрій Батицькі з Добропілля, чимало з Красноармійська на чолі з головою міської організації Євгеном Гайворонським: учителі, бібліотекарі, представники засобів масової інформації, працівники історичного музею з директором Юлією Костюченко… Не змогли відійти від шоку делегати з села Гродівки – їх можна зрозуміти, то їх звідти й не було. Зі Слов’янська з відповідними труднощами через блокпости, що за Краматорськом та Костянтинівкою,  до Красноармійська приїхав голова Донецької облорганізації краєзнавців Валерій Романько – у такий день він не міг залишити своїх побратимів наодинці.

У Красноармійську на фоні тих подій, що відбулися у 2014 році, коли з 12 квітня по 5 липня був окупований Слов’янськ, а потім чорна чума сепаратизму покотилася до Донецька й охопила значну територію Донеччини, Валерій Романько довів, що краєзнавці все ж встигли чимало зробити добрих справ. Використовуючи слайди, керівник донецьких краєзнавців нагадав, що, не зважаючи на нелегкий час, краєзнавці провели чимало Шевченківських заходів, гідно відмітивши ювілей Кобзаря; видано ряд краєзнавчих видань, проведені презентації, декілька осіб взяли участь у обласних та всеукраїнських конференціях, друкувалися чисельні статті у місцевих газетах… Читати далі Донецька обласна конференція відбулася тільки з другої спроби

Звернення учасників Донецької обласної звітно-виборчої краєзнавчої конференції до земляків, дійсних членів НСКУ, у зв’язку з ситуацією, яка склалася у Донецькій області

14 березня, у суботу, зібралися делегати від первинних краєзнавчих організацій Донецької ОО НСКУ на свою звітно-виборчу конференцію у місті Костянтинівка. Приїхати на обласний захід змогли тільки представники тих організацій, які знаходяться на території, підконтрольній українській владі: Артемівськ, Дружківка, Красноармійськ, Костянтинівка, Краматорськ, Слов’янськ. Зважаючи на відповідні труднощі приїзду з Маріуполя, було домовлено зв’язок з ними тримати в електронному та телефонному режимах.

Не мали можливості прибути представники з Донецька, Єнакієвого, Сніжного, де є міські краєзнавчі організації НСКУ.

Ми, делегати Донецької обласної краєзнавчої конференції, звертаємося до своїх побратимів, які є членами Національної спілки краєзнавці України.

На даний момент краєзнавці Донеччини дійсно відчувають певні труднощі: частина Донецької області окупована сепаратистами, чимало населених пунктів знаходяться під владою так званої ДНР. Складною залишається ситуація й у звільнених містах та селищах шахтарського краю, значно погіршився матеріальний рівень та морально-психологічний стан значної частини населення. Тому краєзнавці мають обмежені можливості для повноцінної продуктивної праці, тісного й ділового спілкування,  навіть здачі звітів, членських внесків тощо.

Але не зважаючи на важку ситуацію, ми чимало зробили за минулий 2014-й рік: є друковані видання, проведено чимало конференцій, презентацій, творчих вечорів; у ряді міст продовжують працювати краєзнавчі клуби-об’єднання; на достатньо високому рівні ми зустріли 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка; все більше залучається молоді до вивчення історії рідного краю. Нашим завданням і надалі залишається дотримання вимог Статуту НСКУ, ще активніше слід проводити «свою діяльність відповідно до Конституції України» (п.1.1.), «виховувати в громадян почуття національної самосвідомості, глибокої поваги до історії, культури, мови, традицій українського народу, а також інших народів, пов’язаних із ним своєю долею…» (п.1.4.).

На жаль, поодинокі члени НСКУ, які є мешканцями донецького краю, у зв’язку із ситуацією, яка склалася в Донбасі, піддавшись брехливій путінсько-фашистській пропаганді, втратили тверду національно-патріотичну позицію, у своїх усних висловлюваннях чи друкованих публікаціях порушують не тільки основні положення Статуту НСКУ, а й Конституції України. Окремі учасники конференції, що відбулася у Костянтинівці, називали імена деяких членів НСКУ, які, на їхню думку, мають сепаратистські погляди. Але окремо ці персоналії не обговорювалися, рішення про їхню позицію не приймалися. Щоб звинувачувати у порушенні Статуту НСКУ та Кодексу етики краєзнавця тими чи іншими членами НСКУ, потрібно, якщо це буде необхідно, створити спеціальну комісію, мати конкретні факти. І на окупованих територіях, як свідчать повідомлення звідти, краєзнавці проводять цікаві заходи з історії рідного краю, в цілому намагаються показати правдиву й об’єктивну історію.

Якщо ж хтось із членів НСКУ прийняв рішення з якихось причин залишити лави Національної спілки, пропонуємо подати заяву голові міської організації чи на ім’я голови Донецької обласної краєзнавчої організації В.І.Романьку. Правління ДонОО з розумінням підійде до таких заяв і прийме об’єктивне рішення.

Ми, учасники обласної конференції, вважаємо усіх членів НСКУ, які знаходяться на даний час на обліку в Донецькій обласній організації, дійсними членами НСКУ, на якій би території вони сьогодні не проживали: підконтрольній українській владі чи під контролем так званої ДНР. Ми закликаємо вас і надалі продовжувати досліджувати історію рідного краю об’єктивно і правдиво, стояти на інтересах української державності, «проводити свою діяльність відповідно до Конституції України», як того вимагає Статут НСКУ.

Ми думаємо, що так і буде. Віримо, що на Донеччині знову настане мир, і ми повернемося до повноцінної праці у межах усталених офіційних кордонів єдиної самостійної й незалежної України, як і раніше, будемо збиратися своєю дружньою краєзнавчою родиною для вирішення величних і відповідальних завдань, які стоять перед членами НСКУ. А кожна людина, яка проживає в Донбасі, твердо віритиме в те, що тільки у складі єдиної й неділимої України, у мирі й злагоді разом з українцями будуть дружньо проживати представники інших національностей.

Бажаємо вам миру та злагоди, величних успіхів на ниві українського краєзнавства! Щастя й злагоди у кожній вашій родині!

 

Учасники Донецької обласної краєзнавчої конференції.

Місто Костянтинівка Донецької обл.

14 березня 2015 року.

Обласний семінар для освітян

17 березня ЗОО НСКУ М. В. Делеган взяв участь і виступив  на обласному семінарі для працівників районних (міських) управлінь (відділів) освіти, які відповідають за позашкільну освіту. Зібрання відбулося у приміщенні Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді.

Присутніх було інформовано про діяльність Закарпатської обласної організації та Національної  спілки краєзнавців України. Йшлося й про розширення співпраці з навчальними закладами області щодо краєзнавчої та екскурсійної роботи, зокрема, на базі музейного комплексу «Старе село» у с. Колочава  Міжгірського району Закарпатської області. Найближчим часом, за підтримки керівника краєзнавчої організації області та спонсорської допомоги професора Київського національного економічного університету, народного депутата України V-VI скликань  С. М. Аржевітіна, на базі зазначеного музейного комплексу відбудуться перші загальнообласні туристсько-краєзнавчі заходи. Нинішнього року вперше, за попередньою домовленістю, на базі музейного комплексу «Старе село» (10 музеїв, 25 пам?ятників і т. ін.) буде діяти патріотично – пізнавальна краєзнавча програма «Уроки моєї малої Батьківщини». Читати далі Обласний семінар для освітян

Про відзначення Всесвітнього дня лісу

IMG_230216 березня члени Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України – Густі В. П., Делеган М. В. (голова), Федака Д. М. і Федака С. Д. спільно з активістами обласної організації Національної спілки письменників організовано відзначили Всесвітній день лісу. Цього ж дня вдесяте стартувала акція «Майбутнє лісу у твоїх руках».  До роботи були залучені також члени учнівського лісництва Кам?яницької ЗОШ I-II ступеня  Ужгородського району. Минулого року в Ужгородському районі за участі шкільного лісництва нами було здійснено закладку Шевченківської  алеї та догляд за нею. Нинішньої весни на вивільненій площі лісового масиву урочища Плевни державного підприємства «Ужгородське лісове господарство» в районі села Камяниця (Камяницьке лісництво) ми висадили плантацію маленьких новорічних ялинок. Завдання кожного з учасників було висадити по десять ялиночок. Голова ЗОО НСКУ, зокрема, висадив рівно тридцять ялиночок. Помічниками і консультантами при посадці були лісники.

Як відомо, на 16 березня припадає і День поезії. Тому дуже доречними були нові «зелені» вірші краєзнавця, професора Ужгородського національного університету С. Федаки та декламування віршів про природу юними лісівниками – призерами Всеукраїнських змагань юних лісівників. Читати далі Про відзначення Всесвітнього дня лісу

Презентація книги “Україна Тараса Шевченка”

IMG_618816 березня  в книгарні “Довженко книги.кава.кіно” видавництво “Фоліо” та Національна спілка краєзнавців України презентували унікальну книгу – «Україна Тараса Шевченка».

IMG_6193
Руслана Маньковська

Видання є внеском краєзнавців України до святкування 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка і розраховане на широкий загал шанувальників української культури та історії.
Зважаючи на доленосні і бурхливі події в Україні, бачимо, що Шевченко, як і ота трагічна Небесна Cотня сучасних юних героїв гордої і незламної країни, живе посеред нас, додає сміливості і впевненості у боротьбі з нашими відвертими і прихованими ворогами.

IMG_6199
Краєзнавча Шевченкіана

До видання увійшло 26 нарисів, підготовлених дослідниками з усіх областей України, в тому числі Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, кожен з яких висвітлює місця, пов’язані з життям та творчістю Тараса Шевченка. Ілюстративним доповненням книжки є репродукції, архівні документи, світлини пам’ятників, твори мистецтва тощо.
Тарас Шевченко для України і в Україні житиме вічно. Він сьогодні, як ніколи, органічно злився зі своїм великим, нескореним народом і твердо ступає повсюдно у вільній державі. Авторський колектив доклав величезних зусиль для того, щоб читачі змогли пройти шевченківським життєвим шляхом боротьби за свободу.

IMG_6201
Григорій Савченко

У презентації взяли участь заступник голови НСКУ, упорядник книги Руслана Маньковська, відповідальний секретар Володимир Дмитрук, голова Черкаської ОО НСКУ, упорядник книги, Василь Мельниченко,  голова Київської ОО НСКУ Григорій Савченко та ін. Серед гостей – представники Національного музею Тараса Шевченка та Національної історичної бібліотеки.
P1270229

Ознайомлювальний екскурс запоріжців

10410537_1728023217424061_6110723461670032688_nНі для кого не секрет, що в нашому улюбленому місті немає потрібної кількості дошкільних дитячих закладів, точніше вони є, але або занедбані, або прилаштовані під різні комерційні і не дуже комерційні організації.

Тому Запорізьке відділення Спілки краєзнавців України вирішило 14 березня провести невеличкий ознайомлювальний екскурс по дитячим садкам центра Запоріжжя. Чому було обрано саме цей район? Тому, що є сподівання, що хоча б тут, біля найкрасивішого бульвару, біля міськвиконкому, біля районного відділку міліції все буде добре.

Наш перший обєкт-дитячий садок на вулиці Патріотичній. Колись він належав тресту “Запоріжалюмінбуд”, але в 90-роки він був зачинений, у 2009 році з’явився новий власник. Дитячий садок перетворився на палац відомий громадянам як “Золотий офіс” “смотрящего”, вартість оздоблення якого важко вирахувати. Палац не для дітей а для невеличкої купки обраних, хто ці обрані думаю не важко здогадатись. Є один обнадійливий факт — земля залишилась у державній власності, тому напередодні у громадськості виникла пропозиція – влаштувати на ній дитячий майданчик, тобто те, що і повинно бути на цьому місці за всіма  законами моралі, справедливості і логіки. Ланцюги на воротах зрізали, майданчик встановили, хоча невідомі люди спортивної статури через деякий час його прибрали.

Багато хто міг заперечити – “ так навколо є ще садочки куди можна влаштувати дітей”, екскурсійна група рушила далі, шукати ці садочки.11071944_1728023170757399_2850266259843754464_n

Наш другий обєкт –  дитячий садок на вулиці 12 квітня, до недавнього часу він дійсно був діючим, але позаминулої зими батареї були розморожені. фундамент підмито, грошей на ремонт немає. Навколо території купи сміття і забігайлівка-наливайка. Наша група розділилась, більша частина почала прибирати територію під здивовані погляди місцевих мешканців, а друга — рушила далі.

Наш третій об‘єкт-дитячий садок на перехресті Тюленіна і Перемоги. На диво теж занедбаний, поріс кущами, і перетворився у замок привидів. Сумне видовище в кілометрі від міськради, дорогих кав’ярень, палаців місцевих “авторитетів” та райвідділу міліції.

І лише четвертий, невеличкий садочок поруч є діючим.

Результатом нашого краєзнавчого, пошуково-пізнавального екскурсу став сумний висновок — в центрі 800-тисячного міста, у сусідять один діючий садок, два занедбані і у жалюгідному стані і один палац, що колись був садочком. Виникає питання куди перерозподіляються фінансові потоки міста, і яким чином місцева влада піклується про громаду, а конкретно про діточок.

І це центр, а що робиться по спальних районах?

Офіційно на черзі в дитячі садочки стоїть 600 дітей, але групи переповнені і неофіційна цифра ще більша.