У серпневі дні 2021 року світ побачила книга Бориса Шевченка «У серпні 1941-го…», видана Регіональним центром наукових досліджень з історії України та підготовки історико-краєзнавчих видань Кіровоградської обласної ради і Кіровоградською обласною організацією НСКУ.
Рівно 80 років тому Кіровоградщина переживала криваву трагедію – навальний наступ німецьких військ буквально не по днях, а по годинах окуповував міста і села. Червона армія відступала, лишаючи напризволяще цивільне населення. Хаотична евакуація, політика випаленої землі, страх перед владою, що відступала і тією, яка насувалась.
І кров, і смерть, і розпач… Але й неймовірний героїзм тих, хто намагався захиститися, всупереч прорахункам вищого командування брав вогонь на себе.
Довго, дуже довго документи літа 1941-го були засекреченими. Останніми роками, коли відкрились архіви, ми багато дізнались про той час, на Кіровоградщині видано кілька ґрунтовних досліджень (Іван Петренко, Василь Даценко). Але досі саме події серпня 80-річної давності в нашій уяві залишалися досить загальною картиною. Ми розуміли тенденцію тих подій, але поза увагою залишалась конкретика.
У виданні подано детальну картину збройного протистояння у той трагічний момент. З одного боку – книга розвінчує міф, нібито ніякого захисту і спротиву нацистським військам не було, з іншого – показує наскільки неорганізованим, погано підготовленим був той опір, що оберталося десятками і сотнями смертей, яких можна було б уникнути.