Кримська республіканська організація національної спілки краєзнавців України завершила видання матеріалів 6 Міжнародної наукової конференції “Актуальные вопросы истории, культуры, этнографии Юго-Восточного Крыма”. У збірці презентовані краєзнавчі дослідження визнанних вчених та молодих науковців – членів Кримської Республіканської організації НСКУ.
Надруковані доповіді різноманітних напрямків: проблеми та перспективи вивчення і збереження культурної спадщини,історіїї науки та музейного будівництва, історії та етнографії.
Архів за місяць: Березень 2014
“Києвознавчі читання” в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка
27 березня 2014 р. на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася Міжнародна науково-практична конференція “Києвознавчі читання: історичні та етнокультурні аспекти”, присвячена 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка та 250-річчю від дня народження Максима Берлинського. Організатори конференції: Київський національний університет імені Тараса Шевченка (кафедра етнології та краєзнавства) та Національна спілка краєзнавців України (Київська міська організація).
У заході взяли участь понад 110 осіб – відомі вчені, співробітники наукових установ та викладачі вищих навчальних закладів, аспіранти, працівники бібліотек та музеїв, краєзнавці, студенти і учні – члени Малої академії наук України. Серед учасників конференції близько третини – члени Національної спілки краєзнавців України. Науковий форум розглянув широку києвознавчу тематику: Т.Г. Шевченко і Київ, вшанування пам’яті Великого Кобзаря; діяльність наукових установ, навчальних закладів та наукових товариств, окремих дослідників у галузі києвознавства, в тому числі вчених Київського університету; проблеми топоніміки, адміністративно-територіального устрою, соціально-економічного розвитку та розвитку науки, освіти, культури й мистецтва Києва; питання духовності, повсякденного життя киян.
Пленарне засідання відкрив і вів завідувач кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук, професор В.П. Капелюшний. З вітальним словом до учасників конференції звернувся проректор з наукової роботи університету, доктор геологічних наук, професор С.А. Вижва. Він, зокрема, передав учасникам конференції теплі вітання від ректора університету Героя України, доктора філософських наук, професора, академіка НАН України та НАПН України Л.В. Губерського і побажав учасникам наукового форуму успішної роботи. Учасників заходу також привітали: Аґнєшка Матусяк – завідувачка відділу україністики Інституту філології Вроцлавського університету, доктор філології, професор (Польща); Я.М. Шибанов – начальник відділу з суспільно-політичних питань управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Департаменту суспільних комунікацій Київської міської державної адміністрації.
Доповіддю“Проблеми києвознавства” розпочав пленарне засідання О.П. Реєнт – заступник директора з наукової роботи Інституту історії України НАН України, член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук, професор, голова Національної спілки краєзнавців України. Він, зокрема, ознайомив учасників конференції з останніми ініціативами та проектами Національної спілки краєзнавців України та порушив низку актуальних питань, пов’язаних з розвитком києвознавства, зокрема необхідності оновлення багатотомної “Історії Києва”, енциклопедичних довідників та створення “Енциклопедії Києва”. Йшлося також про нагальну потребу посилення громадського контролю за станом пам’яток історії та архітектури у Києві (в останні 20 років у місті зникло 130 пам’яток), створення структури, яка б контролювала стан архітектури міста (щось на зразок спеціальної міліції), складання реєстру пам’яток Байкового кладовища та оголошення його Національним заповідником. О.П.Реєнт наголосив, що перед Київською міською радою слід ставити питання щодо розташування музеїв у спеціальних будівлях, оскільки основна їх частина знаходиться у приміщеннях, непристосованих до зберігання експонатів.
Внесок вчених історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка у розвиток києвознавства (2000 – 2013 рр.) висвітлив заступник декана історичного факультету з наукової роботи Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доцент кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн, кандидат історичних наук О.Ю. Комаренко. У доповіді було зазначено, щовикладачами історичного факультету видана значна кількість наукових статей та книг, навчальних посібників, довідників, в яких відображені різноманітні аспекти історії Києва, історія структурних підрозділів та діяльність видатних учених університету.
Пророботу Київської міської організації Національної спілки краєзнавців України в галузі києвознавства (2008 – 2013 рр.) розповів О.П. Гончаров – доцент кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, голова правління Київської міської організації НСКУ, кандидат історичних наук. Він також висловив пропозиції, які могли б сприяти подальшому розвитку ктиєвознаства, наприклад, започаткувати науково-популярний журнал з києвознавства, заснувати києвознавчу премію імені Максима Берлинського.
З доповіддю“Т.Г. Шевченко і Київський університет”виступивпрофесор кафедри новітньої історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка, директор Музею історії університету, доктор історичних наук І.К.Патриляк. Він розповів про життя й діяльність Т. Шевченка в період роботи в “Археографічній комісії”, а також про святкування 200-річного ювілею Великого Кобзаря у Київському національному університеті.
На трагічні факти із життя столиці воєнної доби та необхідність правдивого висвітлення цього періоду звернув увагу слухачів у доповіді“Київ воєнної доби: повсякдення і стратегії виживання” завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор О.Є. Лисенко.
Пронаукові і навчальні заклади Києва як осередки енциклопедичної справи в Україні йшлося у доповіді М.Г. Железняка – в.о. директора Інституту енциклопедичних досліджень НАН України, кандидата філологічних наук.
Цікавими були також повідомлення на пленарному засіданні.Н.О. Горська – головний бібліотекар відділу стародрукованих, рідкісних та цінних книг Національної історичної бібліотеки України розповіла про авторські інскрипти на книгах М.Ф. Берлінського та М.О. Максимовича (з колекції Національної історичної бібліотеки України). Окрім того, головний бібліограф науково-бібліографічного відділу бібліотеки К. Русанівський представив бібліографічний проект “Історична Шевченкіана”.
На проблемі увічнення пам’яті жертв політичних репресій у м. Києві (1919 – 1941 рр.)акцентував увагу учасників форуму старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, доцент, керівник редакційно-видавничої групи “Реабілітовані історією” (м. Київ), кандидат історичних наук О.Г.Бажан. Доповідачнаголосив, що актуальним завданням є створення реєстру репресованих киян, визначити національний та соціальний склад репресованих, ініціювати встановлення меморіальних дощок на місцях масової загибелі громадян під час репресій.
Старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, керівник Центру досліджень історико-культурної спадщини України Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук С.І. Кот висвітлив стан справ з розшуком і поверненням втрачених культурних скарбів Києва та закликавпродовжити роботу з питань пошуку втрачених і вивезених історико-культурних цінностей міста.
Розгляд тематики конференції її учасники продовжили під час секційних засідань: “Т.Г. Шевченко і Київ.Традиції вшанування пам’яті Великого Кобзаря”, “Дослідники історії Києва. Діяльність наукових установ, навчальних закладів та наукових товариств у галузі києвознавства”, “Маловідомі сторінки історії Києва. Проблеми топоніміки, адміністративно-територіального устрою та соціально-економічного розвитку”, “Наука, освіта, культура та мистецтво Києва”, “Етнокультурна палітра Києва: духовність, повсякденне життя та міські субкультури”.
У перерві між пленарним та секційними засіданнями учасники наукового форуму мали змогу відвідати Музей історії Київського національного університету імені Тараса Шевченка і ознайомитися з художньо-документальними виставками “Шевченкіана Надії” та “Історія Кирило-Мефодіївського братства”.
На заключному пленарному засіданні учасники конференції заслухали звіти керівників секцій та сформулювали із висловлених пропозицій рекомендації, направлені на подальший розвиток києвознавства, охорону історико-культурної спадщини столиці, увічнення пам’яті видатних учених та вшанування жертв політичних репресій.
Доповіді та повідомлення учасників форуму будуть опубліковані у збірнику матеріалів науково-практичної конференції.
Олександр Гончаров, Наталія Терес
Анонс на сайті НСКУ:
Міжнародна науково-практична конференція
“Києвознавчі читання: історичні та етнокультурні аспекти”,
присвячена 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка та 250-річчю від дня народження Максима Берлинського,
яка відбудеться 27 березня 2014 року
Тематичні напрями роботи конференції:
Дослідники історії Києва.
Внесок вчених Київського університету в розвиток києвознавства.
Діяльність наукових установ, навчальних закладів та наукових товариств в галузі києвознавства.
Т.Г. Шевченко і Київ. Традиції вшанування пам’яті Великого Кобзаря.
Невідомі та маловідомі сторінки історії Києва.
Проблеми вивчення київської топоніміки.
Історія розвитку науки, освіти, культури та мистецтва у Києві.
Усна історія та її роль у дослідженні міста.
Повсякденне життя та ментальність киян.
Етнонаціональна та конфесійна палітра столиці.
Міські субкультури: історія та сучасність.
За матеріалами конференції заплановано видання збірника тез доповідей. Найзмістовніші доповіді будуть рекомендовані оргкомітетом для публікації у наукових фахових виданнях “Краєзнавство” та “Етнічна історія народів Європи”.
Заявки на участь у конференції із зазначенням теми доповіді, відомостей про автора (прізвище, ім’я, по-батькові, науковий ступінь, звання, посада і місце роботи, контактні дані) та тези просимо надсилати до 15 лютого 2014 року на електронну адресу: ethnology@univ.kiev.ua
Обсяг тез 2–3 сторінки у форматі doc. (шрифт Times New Roman, 12 кегль, міжрядковий інтервал 1,5. Поля: зліва – 2,5 см, справа – 2 см, зверху – 2 см, знизу – 2 см.). [6…8 тис. символів з пробілами]
Автори тез несуть відповідальність за точність викладених фактів, цитат, власних імен, географічних назв, посилань на джерела та інших відомостей. Оргкомітет залишає за собою право на відбір матеріалів для публікації. Повідомлення про включення доповідей до програми та запрошення на конференцію будуть надіслані авторам оргкомітетом.
Конференція відбудеться за адресою: Україна, 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 60 Київський національний університет імені Тараса Шевченка, історичний факультет, ауд. 349.
Координатори – доц. Гончаров О.П., доц. Терес Н.В.
Контактна особа – Ольга Лагунова (кафедра етнології та краєзнавства, кім. 352. Тел.: (044) 239-33-18.)
Києвознавчі читання: історичні та етнокультурні аспекти
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Історичний факультет
Кафедра етнології та краєзнавства
Київська міська організаціяНаціональної спілки краєзнавців України
запрошуємо взяти участь у роботі Міжнародної науково-практичної конференції “Києвознавчі читання: історичні та етнокультурні аспекти”, присвяченої
200-річчю від дня народження Тараса Шевченка та
250-річчю від дня народження Максима Берлинського,
яка відбудеться 27 березня 2014 року.
Тематичні напрями роботи конференції:
– Дослідники історії Києва. Внесок вчених Київського університету в розвиток києвознавства.
– Діяльність наукових установ, навчальних закладів та наукових товариств в галузі києвознавства.
– Т.Г. Шевченко і Київ. Традиції вшанування пам’яті Великого Кобзаря.
– Невідомі та маловідомі сторінки історії Києва.
– Проблеми вивчення київської топоніміки.
– Історія розвитку науки, освіти, культури та мистецтва у Києві.
– Усна історія та її роль у дослідженні міста.
– Повсякденне життя та ментальність киян.
– Етнонаціональна та конфесійна палітра столиці.
– Міські субкультури: історія та сучасність.
За матеріалами конференції заплановано видання збірника тез доповідей. Найзмістовніші доповіді будуть рекомендовані оргкомітетом для публікації у наукових фахових виданнях “Краєзнавство” та “Етнічна історія народів Європи”.
Заявки на участь у конференції із зазначенням теми доповіді, відомостей про автора (прізвище, ім’я, по-батькові, науковий ступінь, звання, посада і місце роботи, контактні дані) та тези просимо надсилати до 15 лютого 2014 року на електронну адресу: ethnology@univ.kiev.ua Обсяг тез 2–3 сторінки у форматі doc. (шрифт Times New Roman, 12 кегль, міжрядковий інтервал 1,5. Поля: зліва – 2,5 см, справа – 2 см, зверху – 2 см, знизу – 2 см.).
Автори тез несуть відповідальність за точність викладених фактів, цитат, власних імен, географічних назв, посилань на джерела та інших відомостей.
Оргкомітет залишає за собою право на відбір матеріалів для публікації.
Повідомлення про включення доповідей до програми та запрошення на конференцію будуть надіслані авторам оргкомітетом.
Конференція відбудеться за адресою:
Україна, 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 60
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, історичний факультет, ауд. 349.
Координатори – доц. Гончаров О.П., доц. Терес Н.В.
Контактна особа – Ольга Лагунова (кафедра етнології та краєзнавства, кім. 352. Тел.: (044) 239-33-18).
Оргкомітет конференції
Пленум Івано-Франківської обласної організації НСКУ
Відбувся пленум Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, присвячений 200-літтю від дня народження Т.Г.Шевченка.
Засідання правління проводилося у м.Коломиї на базі Коломийського педагогічного коледжу 20 березня 2014р. Окрім питань відзначення 200-літнього ювілею Кобзаря, краєзнавці обговорили проблеми популяризації краєзнавчих досліджень, зокрема проведення творчих зустрічей з учнівською, студентською молоддю, залучення молодіжної читацької аудиторії до вивчення історії культури рідного краю.
Голова Івано-Франківської ОО НСКУ, Заслужений працівник освіти України Михайло Косило та учасники засідання привітали із 80-річним ювілеєм доцента, Заслуженого працівника культури України, відомого краєзнавця Арсенича П.І. Ювіляр П.Арсенич вручив членські квитки НСКУ знаним краєзнавцям Прикарпаття Ярославі Ткачук, Юрію Плекану, Василь Глаголюку, Леоніду Орлу та Петру Боднарчуку.
Обласні творчі спілки краєзнавців, письменників, журналістів разом з Коломийським педагогічним коледжем, Коломийським міськрайонним Товариством «Просвіта» імені Шевченка цього ж дня провели науково-практичну конференцію «Українська видавнича справа в Коломиї: здобутки і перспективи», присвячену 150-річчю початку української видавничої справи в регіоні та п’ятиріччю книжкової серії «Коломийська бібліотека».
Проведення конференції зумовлено тим, що Коломия – унікальний видавничий центр української провінції, де 19 березня 1864 р. започатковано світське українське книгодрукування, а 1865 р. – газетярство. Тут упродовж другої половини ХІХ ст. – початку ХХІ ст. діяли понад тридцять українських друкарень, які стали базою для українського книговидання (опубліковано близько чотирьох тисяч найменувань книг і брошур) та періодики (виходило майже 150 найменувань українських періодичних видань). У певні періоди історії рівень розвитку друкарства і книговидання в Коломиї стояв на другому місці після Львова. Сучасна поліграфічна база, належний інтелектуальний потенціал спричинили до того, що коломийські періодичні видання розповсюджувались не лише в західноукраїнському регіоні, а й у країнах Західної Європи, Близького Сходу, Америці. Діяльність коломийської періодичної преси та книжкових видавництв привертала увагу авторів з Великої України, сприяла єднанню українського народу, розділеного кордонами. Усе це свідчить про особливе місце Коломиї в історії української видавничої справи. Метою конференції є не лише підсумувати історичний розвиток видавничої справи в регіоні, а й привернути увагу до сучасних проблем у сфері масової комунікації.
Конференції передували виставка-продаж сучасних краєзнавчих видань, а також виставка коломийських друків з фондів Музею історії міста Коломиї та колекцій краєзнавців Івана Вишиванюка, Валерія Ковтуна, Василя Нагірного, де було представлено оригінальні видання, які вже давно стали раритетними.
У роботі взяли участь дослідники різних аспектів видавничої справи у Коломиї та загалом у західному регіоні України. Зокрема це науковці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, члени Національної спілки краєзнавців України, редактори періодичних видань, видавці, голови творчих спілок Івано-Франківщини.
Пленарне засідання вів голова оргкомітету конференції – директор Коломийського педагогічного коледжу, заслужений працівник освіти України, видавець Валерій Ковтун.
Центральну доповідь з аналізом здобутків і преспектив видавничої справи в Коломиї виголосив кандидат філологічних наук, доцент, член Національної спілки письменників України Микола Васильчук. Він також представив друге видання своєї монографії «Українська видавнича справа в Коломиї (друга половина XIX – XX ст.)» (Коломия: Вік, 2012). Ця монографія – перше комплексне дослідження розвитку книговидання і газетярства в окремо взятому українському провінційному місті. У ній простежено особливості розвитку друкарень як першооснови книговидання і журналістики, здійснено цілісний аналіз особливостей становлення і розвитку друкарства, книговидання, журналістики. Автор уперше зібрав і систематизував за спеціально розробленою системою інформацію про 33 українські друкарні в Коломиї.
На конференції представили серію видань «Коломийської бібліотеки» (від 2008 року їх опубліковано вже 18 випусків). Інформацію про ці видання, біографічні відомості про авторів, розповіді про роботу над книжками акумульовано у виданні «Книжкова серія «Коломийська бібліотека»: здобутки і перспективи (збірник матеріалів)» (Коломия: Вік, 2013).
Доповіді і повідомлення на конференції склали два великі тематичні пласти. Різні аспекти видавничої справи в Коломиї розглядали дослідники Василь Нагірний, Юрій Плекан, Мирослава Кочержук, Михайло Петрів, Степан Андріїшин, Василь Глаголюк, Михайло Андрусяк, Микола Савчук, Валерій Ковтун. Історія видавничої справи на Івано-Франківщині загалом та за її межами представлена у доповідях Івана Монолатія, Михайла Косила, Євгена Барана, Вікторії Плахти, Володимира Карого, Василя Іваночка, Зиновія Жеребецького, Мирослава Лазарука.
Матеріали конференції ляжуть в основу наукового збірника.
У ході пленарного засідання оголошено про намір з нагоди 150-річчя видавничої справи в Коломиї відкрити пам’ятник. Коломийська міська рада вже виділила земельну ділянку під нього на площі Вічевий Майдан (біля крамниці «Вишиванка»). Було повідомлено про подальші кроки з реалізації цього задуму.
Учасники конференції прийняли звернення (з відповідними рекомендаціями) до органів влади, громадських організацій і творчих спілок області щодо відзначення 150-річчя видавничої справи в Коломиї.
75-річчя Карпатської України і 140-річчя з дня народження А. І. Волошина відзначили у Києві
19 березня в Музеї книги і друкарства у Києві, на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника члени товариства «Закарпатці у Києві», на виконання постанови Верховної ради України «Про відзначення 75-річчя проголошення Карпатської України», урочисто відзначили історичну подію, відкривши для українського загалу виставку «Карпатська Україна: на світанку свободи». Організатором урочистостей виступив член правлінь Закарпатської обласної і Національної спілки краєзнавців України, голова ради Асоціації українських банків, народний депутат України V-VI скликань С. М. Аржевітін.
Відкрили урочистості короткими вітальними виступами президент товариства «Закарпатці у Києві», член – кореспондент Національної академії медичних наук України, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки Василь Васильович Лазоришинець і заступник директора музею з науково-експозиційної та науково-просвітницької роботи Дмитро Олексійович Палій. Із словами-вітаннями виступили завідувач відділу Інституту історії України Національної академії наук України доктор історичних наук С. В. Віднянський, Д. Климпуш, М. Варваринець (від закарпатської сотні на майдані, яка й досі перебуває у Києві) та ін.
Станіслав Михайлович Аржевітін презентував учасникам зібрання книгу «Карпатська Україна: епоха в добі», що вийшла у світ минулого року.
На виставці експонуються копії архівних документів, фотографії події 1938 -1939 років, фотопортрети діячів Карпатської України, поштові листівки, а також монети, нагороди. Так, на стендах розміщено три медалі, якими нагороджували угорських солдатів за взяття Карпатської України. Представлені і нагороди карпатським січовикам, засновані українцями в екзилі.
Широко представлено численну літературу, видану в різні роки в Україні і за кордоном, зокрема, з особистого зібрання С. М. Аржевітіна, в тому числі є на стенді і «Крарпатська Україна: епоха в добі». Брати Климпуші принесли особисті речі їхнього батька, коменданта Карпатської Січі. Виставка буде тривати більше місяця – до 30 квітня нинішнього року.
Для організації виставки також використано документи, друковані видання і матеріали з фондів Музею книги друкарства України, бібліотеки ім. О. Ольжича, видавництва ім. О. Теліги та ін.
На вечорі прозвучав гімн земляцтва закарпатців у Києві, автором тексту якого є відомий телеведучий, артист Петро Мага, уродженець Ужгородського району Закарпатської області. Учасники зібрання переглянули історичний фільм-хроніку про незабутні події 75-річної давності.
Вперше товариство закарпатців нинішнього року заснувало нагороди у двох номінаціях – «Гордість Закарпаття» – за багаторічну сумлінну працю, видатні досягнення у професійній діяльності, за особливі заслуги перед Україною та Срібною Землею і «Людина року» – за вагомий внесок у розвиток Української державності та Закарпатського краю, активну громадську діяльність протягом року. В першій номінації нагороду присуджено Василю Васильовичу Дурдинцю, а в другій, за підсумками роботи у 2013 році – Станіславу Михайловичу Аржевітіну, голові комітету з питань культури товариства.
Учасники зібрання віддали почесті загиблим від угорських загарбників захисникам Карпатської України та героям Майдану – Небесній Сотні, висловилися за всіляку підтримку воїнам української армії в Криму.
До речі, значну роботу щодо забезпечення прийняття постанови Верховної Ради України про загальнодержавне відзначення 75 – річчя Карпатської України провів саме С. М. Аржевітін. Ним, за участі голови ЗОО НСКУ, також вносилася пропозиція щодо прийняття Указу Президента з цієї нагоди. Він же виступив у ролі ведучого на відкритті виставки.
Голова Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України М. В. Делеган
Пам`ятна стела
Меморіальну композицію відкрито на могилі дружини президента Карпатської України Ірини Петрик-Волошин 14 березня 2014 року, у дні святкування 75-річчя проголошення Карпатської України і 140-річчя від дня народження Августина Волошина, на Замковій горі в Ужгороді.
Ірина Петрик – Волошин (1878 – 1936 рр.) народилася в Ужгороді в сім?ї професора гімназії Івана Петрика і була далеким нащадком славного роду Олександра Духновича. В 1896 році вийшла заміж за о. А. Волошина і стала на все життя його надійним помічником.
У 1921 році вона виступила ініціатором створення «Жіночого Союзу», який у міжвоєнний період організував і провів цілу низку просвітницьких і політичних акцій на Підкарпатській Русі. До прикладу, «Народна кухня «Жіночого Союзу»» упродовж 1932-1933 років організувала понад 300 тисяч безкоштовних обідів для дітей бідняків.
Сім?я Волшина дітей немала, а тому у 1933 році передала свій двоповерховий особняк у центрі м. Ужгорода, на вул. Ракоці (тодішня назва), вартістю близько 300 тисяч чеських крон під будинок – сиротинець. В будинку сімейного типу виховувалися 22 дітей-сиріт, які були також належно забезпечені харчуванням, одягом, навчанням, вихованням і розвитком здібностей і нахилів. Тут існували навіть цілий домашній оркестр, танцювальна група і хор.
13 березня 1936 року Ірина Волошин після двох днів хвороби несподівано померла. Похорон відомої діячки жіночого і благодійного рухів на підкарпатській Русі відбувся в Ужгородському кафедральному соборі. Щире співчуття А. Волошину, серед багатьох інших, висловив і Президент Чехословацької Республіки Томаш Гарріг Масарик.
Як відомо, А. Волошин заповідав поховати його поряд із дружиною, однак місцезнаходження його останків невідоме. Він помер 19 липня 1945 року в лікарні Бутирської в?язниці (Москва) від паралічу серця.
Меморіальна композиція на могилі – білого, світлого кольору. Його автор скульптор В. М. Роман сказав, що було багато ідей, але в основу реалізованого задуму він поставив уяву про І. Петрик-Волошин в тому світлі, в якому вона йшла своєю життєвою дорогою. «Тіло своє прошу поховати біля дружини моєї», – ці добре відомі нині слова із заповіту Августина Івановича Волошина скульптор планував розмістити на хресті, встановленому на його символічній могилі поруч з могилою дружини. Але згодом було прийняте логічне рішення розмістити слова із заповіту А. Волошина на камені, який буде встановлений згодом на символічній могилі.
Зазначимо, що у жовтні 2013 року, під час презентації книги С. М. Аржевітіна «Карпатська Україна: епоха в добі» капсула із землею із рідного села А. Волошина Келечина Міжгірського району була похована на його символічній могилі на Замковій горі в Ужгороді.
Урочисте освячення меморіальної композиції провів єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії Мілан Шашік.
У відкритті меморіальної композиції на території Закарпатського музею народної архітектури і побуту взяли участь історики, краєзнавці, студенти і школярі, жителі міста. Зокрема, учасниками урочистої події були перший заступник голови Закарпатської обласної державної адміністрації А. А. Сербайло, начальник управління культури облдержадміністрації, член Закарпатської обласної організації НСКУ Ю. Ф. Глеба, науковий співробітник Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України, голова Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України М. В. Делеган та ін
Як зазначили вчителі і учні, участь у відкритті пам’ятника стало добрим уроком виховання духовності, доброти і почуттів взаємоповаги, благодійництва.
Нагадаємо, що саме член правління Національної спілки краєзнавців України С. М. Аржевітін був одним з ініціаторів встановлення пам’ятника на могилі дружини А. Волошина і постійно контролював питання. Він, через зволікання, навіть виявив був готовність, за потреби, надати особисті кошти на виготовлення і встановлення пам’ятника І. Петрик-Волошин. Встановлення пам’ятника було також на постійному контролі у голови ЗОО НСКУ.
Голова ЗОО НСКУ М. В. Делеган
«Проблеми люстраційних заходів у період переходу від диктатури до демократичного правління: регіональний вимір»
Круглий стіл на тему «Проблеми люстраційних заходів у період переходу від диктатури до демократичного правління: регіональний вимір» відбувся 13 березня 2014 року в Ужгородському прес-клубі.
На зустрічі було зроблено спробу охарактеризувати засоби і способи здійснення громадського контролю за органами влади з метою піднесення ефективності їхньої діяльності та повернення зруйнованої довіри.
Учасниками круглого столу були д. ю.н., професор В. Лемак, к.ю.н., доц.. М. Савчин, громадський активіст С. Денисенко, тимчасовий голова громадського люстраційного комітету В. Маняк та ін.
У своєму виступі, зокрема, В. Лемак відізвався позитивно про діяльність правозахисника Захарова. Нами йому було дано реальну характеристику зазначеної особи, яка нині на пару з Лутковською «поїдає» грантові кошти, але нічого конкретного не роблять для захисту прав людини і громадянина в Україні.
В. Маняк повідомив про двох кандидатів на посаду начальника управління МВС України у Закарпатській області – Василя Рябінчака і Сергія Вучкана.
В роботі круглого столу взяв участь і виступив голова ЗОО НСКУ.
Круглий стіл
на тему «Проблеми люстраційних заходів у період переходу від диктатури до демократичного правління: регіональний вимір» відбувся 13 березня 2014 року в Ужгородському прес-клубі.
На зустрічі було зроблено спробу охарактеризувати засоби і способи здійснення громадського контролю за органами влади з метою піднесення ефективності їхньої діяльності та повернення зруйнованої довіри.
Учасниками круглого столу були д. ю.н., професор В. Лемак, к.ю.н., доц.. М. Савчин, громадський активіст С. Денисенко, тимчасовий голова громадського люстраційного комітету В. Маняк та ін.
У своєму виступі, зокрема, В. Лемак відізвався позитивно про діяльність правозахисника Захарова. Нами йому було дано реальну характеристику зазначеної особи, яка нині на пару з Лутковською «поїдає» грантові кошти, але нічого конкретного не роблять для захисту прав людини і громадянина в Україні.
В. Маняк повідомив про двох кандидатів на посаду начальника управління МВС України у Закарпатській області – Василя Рябінчака і Сергія Вучкана.
В роботі круглого столу взяв участь і виступив голова ЗОО НСКУ.
«Доля всіх українських земель нині залежить передовсім од нашої праці й сили…»
13 березня 2014 року в Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти проведено обласну науково-методичну конференцію «Августин Волошин і розвиток педагогічної думки на Закарпатті в першій половині XX ст.».
На початку конференції науковий співробітник Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки М. В. Делеган оприлюднив вітання директора Інституту О. А. Удода:
«Учасникам наукової конференції
«Августин Волошин і розвиток педагогічної думки на Закарпатті в
першій половині XX ст.»
Щиро вітаю учасників і гостей актуального наукового форуму. Особливо важливо нині згадати, що формування основ українського державотворення, проголошення устами Августина Волошина 15 березня 1939 року незалежності Карпатської України стало однією з визначальних подій в історії національно-визвольної боротьби нашого народу, переконливим проявом багаторічних устремлінь до національної єдності й державного суверенітету.
Неоціненний вклад А. Волошина у розвиток освіти і науки, культури. Педагогічній діяльності він присвятив понад 45 років життя. Його зусиллями були написані і видані за свої кошти підручники для учнів народних шкілЮ середніх і вищих навчальних закладів.
Нині. В час загрози цілісності нашої держави, особливо гостро звучать слова президента Карпатської України, сказані ним у квітні 1939 року: «Доля всіх українських земель нині залежить передовсім од нашої праці й сили, і жодний громадянин не може усунутися од відповідальності».
Бажаю учасникам конференції всебічного і глибокого вивчення вагомого вкладу Августина Волошина у розвиток педагогічної думки на Закарпатті та Україні в цілому, умілого його використання з врахуванням викликів інформаційного суспільства.
Удод О. А., директор Інституту інноваційних
технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки
України, член-кореспондент Національної академії
педагогічних наук, доктор історичних наук.
Київ,
13 березня 2014 року».
В роботі конференції взяли участь науковці, педагоги, краєзнавці та студенти.
Учасники конференції насамперед відзначили історичний вклад Августина Івановича Волошина в українську державотворчість, наголосивши на певній подібності становища Карпатської України і нинішньої незалежної української держави.
Детально проаналізовано насамперед педагогічну, а також громадсько-політичну, культурну діяльність визначного українського діяча. Акцент ставився на актуальності педагогічної спадщини А. Волошина, методичних основах введення його постаті в навчально-виховний процес сучасної української школи і т. ін.
Значний інтерес в учасників конференції викликали виступи професора кафедри менеджменту та інноваційного розвитку освіти ЗІППО, д. фіз. – мат. н., професора В. В. Химинця, директора департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської обласної державної адміністрації, к . пед. н., доцента М. І. Кляп, завідувача кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО, к. пед. н., доцента М. Р. Баяновської, наукового співробітника Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України, к. і. н. М. В. Делегана, завідувача кафедри педагогіки та психології ЗІППО, к. пед. н., доцента Л. П. Ходанич та ін. В сього на пленарних і секційних засіданнях виступило більше тридцяти доповідачів.
За підсумками обговорення порядку денного прийнято відповідне рішення конференції.
Організаторами конференції виступили департамент освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської обласної державної адміністрації, Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти і Закарпатський художній інститут.
Голова ЗОО НСКУ,
науковий співробітник Інституту
інноваційних технологій і змісту
освіти Міністерства освіти і науки України М. В. Делеган
Тарас Шевченко в контексті світової культури
ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСНА РАДА
ДЕПАРТАМЕНТ КУЛЬТУРИ, РЕЛІГІЙ ТА НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ
НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ КРАЄЗНАВЦІВ УКРАЇНИ
Інформаційний лист
Шановні колеги!
Запрошуємо
Вас взяти участь у роботі Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції
«Тарас Шевченко в контексті світової культури»
(До 200-річчя від дня народження Кобзаря)
Конференція відбудеться 13-14 березня 2014 року у приміщенні Тернопільського обласного краєзнавчого музею: початок о 10.00.
Передбачається робота за темами:
- Творча спвдщина Тараса Шевченка: поезія;
- Творча спвдщина Тараса Шевченка: проза;
- Творча спвдщина Тараса Шевченка: малярство;
- Творча спвдщина Тараса Шевченка: епістолярій;
- Лауреати Національної премії імені Тараса Шевченка;
- Тарас Шевченко у красному письменстві;
- Тарас Шевченко у нумізматиці, філателії, фалеристиці, сфрагістиці;
- Тарас Шевченко у скульптурі;
- Краєзнавчі стежки Кобзаря;
- Тарас Шевченко мовою художників;
- Вшанування Кобзаря.
Офіційна мова конференції – українська.
Для участі в науково-краєзнавчій конференції просимо надіслати текст доповіді (виступу, повідомлення) українською мовою до 15.02.2014 року (обсяг – до 10 сторінок та до 5 ілюстрацій). Посилання на джерела та літературу робити в тексті у квадратних дужках, наприклад [1, с. 12], відповідно до списку використаних джерел та літератури (озаглавлюється «Список використаних джерел»), що розміщується за абеткою наприкінці тексту (шрифт Times New Roman, 14 кегль, міжрядний інтервал 1, абзацний відступ 1см, вирівнювання за шириною. Поля зліва – 3 см, справа – 1 см, зверху – 2 см, знизу – 2 см. Оформлення списку літератури і джерел – 12 кегль, інтервал – 1).
На окремому аркуші необхідно подати інформацію про автора: місце роботи або навчання, вчене звання, науковий ступінь, посада, контактні телефони (робочий, домашній або мобільний), електронна пошта.
Зразок оформлення:
УДК
Дуда І, Мельничук Б. (Тернопіль)
ТАРАС ШЕВЧЕНКО І ТЕРНОПІЛЬЩИНА
З абзацу – анотація (українською та англійською мовами): курсив
Ключові слова – до 10 позицій: курсив
Проблематика публікації
Подати посилання на опубліковані дотепер матеріали зауваженої тематики
Текст
Список використаних джерел
Планується видання збірника матеріалів. Прохання, за можливості, використовувати електронну пошту або надсилати на адресу музею.
Проїзд, проживання та харчування за кошти учасників.
Ми будемо вдячні Вам за поширення цієї інформації серед колег.
Організаційні внески для учасників конференції – 100 грн. Доктори наук організаційний внесок не сплачують.
Оплата під час реєстрації.
Адреса оргкомітету:
46008, Тернопіль, майдан Мистецтв, 3
Тернопільський обласний краєзнавчий музей
е-mail: tokm-1913@ukr.net
Додаткова інформація:
Факс 524477, тел. (0352) 52-58-94, моб. 0673542681 – Чеканова Наталія Богданівна, координатор.
Оргкомітет
Розвиток туризму між Словацькою Республікою і Західною Україною
Під такою назвою 11 березня у Будинку журналістів в Ужгороді (прес-центр – нове Закарпаття) відбувся семінар, в якому взяли участь дипломати, представники громадських організацій, туроператори, журналісти.
Організатори семінару – Генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Янка Буріанова і «Європейський Медіа-Центр».
Александр Шкурла , перший секретар Генерального консульства Словацької Республіки в Ужгороді інформував учасників зібрання про перспективи розвитку туризму між Словаччиною і Західною Україною, насамперед, Закарпаттям. Богдан Праничук, голова комітету у справах розвитку туризму та рекреації Громадської ради Закарпатської обласної державної адміністрації ознайомив з перспективами розвитку туризму на Закарпатті.
Словацькі туроператори представили свою продукцію.
В роботі семінару взяв участь і виступив голова ЗОО НСКУ. Він, зокрема, презентуючи колочавський туристичний центр на Закарпатті, нагадав і про той факт, що угорський окупаційний уряд у 1942 році, у період Другої світової війни, розробив спеціальну програму розвитку туризму на Підкарпатській Русі (так називалося Закарпаття у той період).
В ході розмови із Генеральним консулом Я. Буріановою їй було запропоновано ознайомитися з музейно-культурним комплексом у Колочаві. Запрошення прийнято з вдячністю. Дата візиту буде узгоджена окремо.
Домовлено про презентацію продукції закарпатських туроператорів у Кошіце (Словацька Республіка) у травні нинішнього року.