Всеукраїнський науково-практичний семінар «Михайло Петренко: до проблем історичної пам’яті»

Учасники семінаруСлов’янці активно включилися у святкування 200-ліття від дня народження свого славетного поета-земляка Михайла Петренка. Один із таких заходів, запланованих ще у кінці минулого року — Всеукраїнський науково-практичний семінар «Михайло Петренко: до проблем історичної пам’яті». Ініціатором його виступили Донецька обласна краєзнавча організація та Донбаський державний педагогічний університет. Саме на базі цього навчального закладу в конференц-залі 24 травня і пройшов науковий форум.

Віктор АнтоненкоСлід сказати, що питаннями життя і творчості поета-романтика першої половини ХІХ століття, соратника Тараса Шевченка, цікавляться не тільки наукові працівники та краєзнавці, а й багато простих шанувальників української культури як в Україні, так і за кордоном.на горі Карачун у червні 2014 Але особливо активно звертаються до імені Михайла Петренка на Слобожанщині, з якою пов’язане усе життя поета. Тому науково-практичний семінар у Слов’янську активно підтримали такі солідні установи, як Інститут літератури імені Т.Г.Шевченка НАН України, Інститут історії України НАН України, Управління культури і туризму Донецької ОДА, Слов’янська міська рада, а також Полтавська, Сумська, та Харківська обласні організації Національної спілки краєзнавців України. Інформаційними спонсорами виступили газети «Часопис Донеччина», «Злагода» та ТК «С-Плюс».

Читати далі Всеукраїнський науково-практичний семінар «Михайло Петренко: до проблем історичної пам’яті»

Засідання краєзнавчого клубу “Моя Черкащина”, присвячене Всеукраїнському дню краєзнавства

IMG_1321Своє чергове засідання, що відбулося 25 травня 2017 року,  краєзнавчий клуб «Моя Черкащина», організований Черкаською обласною організацією НСКУ, присвятив Всеукраїнському Дню краєзнавства.

IMG_1332Відкриваючи засідання, голова облорганізації НСКУ Василь Мельниченко зазначив, що Черкащина має славні краєзнавчі традиції та зупинився на сторінках історії краєзнавчого руху, приділивши увагу подвижникам краєзнавства, завдяки яким краєзнавство набуло розвитку у 1920-х рр., зазнало репресій, але  вистояло в часи тоталітарного режиму і відродилося в роки незалежності. Зокрема, були названі такі краєзнавці довоєнного часу як Теодосій Мовчанівський з Умані, Софія Терещенко та Михайло IMG_1312Іванченко зі Звенигородщини, Дмитро Бочков з Черкас, дослідники рідного краю наступного періоду Костянтин Кушнір-Марченко з Чорнобаївщини, Олександр Найда з Чигиринщини, Михайло Пономаренко із Золотоноші, Іван Городинець із Драбівщини, Марія Шкаліберда з Кам’янки, Іван Волошенко з Монастирища, Іван Сорокопуд з Канева, Павло Соса, Фаїна Непийвода і Микола Щербина з Черкас та багато інших. У виступі Василя Мельниченка йшла мова і про сучасні справи краєзнавців області.

IMG_1315Валентин Лазуренко — голова конкурсної комісії з присудження обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича, повідомив, що з 1994 року її  лауреатами стали 27 краєзнавців та 12 авторських колективів Черкащини. З наступного року передбачено ще одну номінацію цієї премії — за активну роботу з розвитку громадського музейництва.

IMG_1323На постаті відомого уродженця Черкащини, фундатора українського краєзнавства Михайла Максимовича зупинився член НСКУ Григорій Голиш — директор наукової бібліотеки імені Михайла Максимовича Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Він наголосив, що саме Михайло Максимович поклав початок науковому дослідженню окремих регіонів України, в тому числі й Черкащини. Гідним продовжувачем його справи був золотоніський краєзнавець Михайло Пономаренко.

Читати далі Засідання краєзнавчого клубу “Моя Черкащина”, присвячене Всеукраїнському дню краєзнавства

Всеукраїнський день краєзнавства

28 травня краєзнавці України з ініціативи НСКУ вперше відсвяткували Всеукраїнський день краєзнавства. З цієї нагоди в різних регіонах пройшли різноманітні заходи (конференції, засідання краєзнавчих клубів, презентації та ін.), а також заплановано проведення низки інших на цьому тижні. Незабаром про них буде більш детально проінформовано на сайті НСКУ.
День краєзнавства

Довідка:

З метою поглиблення дослідження та популяризації історії, культури, мови, звичаїв і традицій українського народу, репрезентації практичних здобутків у цьому напрямку; залучення до вивчення та пізнання рідного краю широких верств населення; підвищення суспільної уваги до діяльності краєзнавців; поглиблення співпраці з державними органами влади, закладами культури та освіти, науковими установами, громадськими організаціями зацікавленими у розвитку краєзнавства VI з’їзд Національної спілки краєзнавців України, який відбувся 23 січня 2017 року, прийняв рішення про встановлення ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ДНЯ КРАЄЗНАВСТВА та його щорічне відзначення 28 травня.

У цей день 1925 року в місті Харкові розпочалася І Всеукраїнська конференція з краєзнавства під час роботи якої було створено Український комітет краєзнавства.
Саме від цього дня, який вважається офіційною датою інституціоналізації вітчизняного краєзнавчого руху, веде відлік своєї історії Національна спілка краєзнавців України.

До цього часу різні культурно-освітні та наукові організації відзначали День краєзнавства в різні дати, тому НСКУ звертається до них, а також усієї громадськості України із пропозицією долучитися до відзначення Всеукраїнського дня краєзнавства 28 травня, а органи влади — розглянути питання щодо затвердження його на державному рівні.

 

В Івано-Франківську відбулася презентація альбому «Гуцульщина очима Сеньковського»

Ів-Фр. презентаціяЗ ініціативи Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України 17 травня 2017 року відбулася презентація альбому «Гуцульщина очима Сеньковського» авторства Валерія Ковтуна, Миколи Савчука, Мирослава Близнюка. Захід відбувся  в приміщенні Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка.

Ів-Фр. презентація-2Коломийські краєзнавці Валерій Ковтун, Микола Савчук, Мирослав Близнюк зробили велику справу зібравши в один альбом відомі листівки М.Сеньковського. У багатьох краєзнавчих виданнях минулих років використані саме його фотографії, але, на жаль, не завжди знали автора, а якщо і знали, то рідко зазначали у підписах до світлин. Велика частина доробку відомого фотографа втрачена, однак автори альбому в пошуку «нових» невідомих фотографій Сеньковського.

Гості презентації відмічали важливість даного альбому, як збірника робіт фотографа, так і можливість ознайомлення з гуцульським строєм та краєвидами гуцульських сіл і містечок в 20—30-ті роки ХХ ст. Своє захоплення фотографіями Миколи Сеньковського висловлювали Корпанюк Василь Васильович — голова ОО НСМНМУ, Баран Євген Михайлович — голова ОО НСПУ, Глаголюк Василь Петрович — голова Коломийського міськрайонного ВТ «Просвіта» ім. Т.Шевченка, Миронюк Іван Федорович — професор ПНУ ім. В.Стефаника, Косило Михайло Юрійович — голова ОО НСКУ та усі присутні колеги краєзнавці.

Читати далі В Івано-Франківську відбулася презентація альбому «Гуцульщина очима Сеньковського»

Краєзнавці вшанували слов’янців-ювілярів 2017 року

17 травня відбулося урочисте вшанування відомих людей Слов’янська ювілярів 2017 року. Одночасно з цим презентовано «Календар ювілейних та пам’ятних дат Донецької області. 2017 рік», у який і внесені ювілейні дати слов’янців. Це один із краєзнавчих заходів, які приурочено до 85-річчя Донецької області.

Ювілеї Слов_янцівВедучими заходу були доцент педуніверситету, голова Донецької обласної краєзнавчої організації Валерій Романько — ініціатор даного проекту та автор сценарію, і студенти філологічного факультету Донбаського державного педагогічного університету. Вшанування земляків відбулося при підтримці управління культури Слов’янської міської ради та центральної міської бібліотеки, у стінах якої і проходив захід.

Перші слайди було присвячено ювілейній даті Донецької області — 85 років від часу утворення; місту Слов’янську як одному із давніх поселень на Слобожанщині, датою заснування якого вважається 1645 рік. Пролунала пісня місцевого барда Геннадія Тимофєєва «Тихий мой Славянск».

Ювілеї Слов_янців-2Увазі присутніх було представлено фото та творчі доробки відомих земляків-ювілярів, які відійшли у Вічність: поети Михайло Петренко, Олександр Дудка, Анатолій Мироненко, Наталія Кащук, Володимир Міщенко, педагога-краєзнавця Валентина Нестелєєва. Біографічні довідки та вірші зачитували студенти ІІІ курсу філологічного факультету Донбаського педуніверситету Надія Климко, Катерина Коваленко, Вікторія Пащенко, Альона Погорєлова, Валерія Фесенко, Влада Шевченко.

Читати далі Краєзнавці вшанували слов’янців-ювілярів 2017 року

Позачергова конференція Івано-Франківської обласної організації НСКУ

Конференція Іф ОО НСКУ-217 травня 2017 р. в приміщенні Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка відбулася позачергова конференція Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Обговорювалися питання розвитку прикарпатського краєзнавства у контексті завдань поставлених VI з’їздом Національної спілки краєзнавців України. Було розглянуто перспективні задачі стосовно обласної Програми розвитку краєзнавства.

Конференція Іф ОО НСКУПісля змістовного тривалого обговорення питань порядку денного прийнято пропозиції щодо проекту Програми розвитку краєзнавства в області, створення на новій джерельній базі історії сіл і міст області. Було обговорено та затверджено нову редакцію Положення про Івано-Франківську обласну організацію НСКУ. Обговорено та запропоновано кандидатури  на здобуття обласної премії імені Володимира Полєка в галузі краєзнавства. За особливий внесок у розвиток краєзнавства, вивчення, збереження і популяризацію історико-культурної спадщини Прикарпаття представлено до цієї нагороди членів Спілки – Барана Євгена Михайловича, Никифорука Володимира Михайловича, Драбчука Івана Васильовича, Глаголюка Василя Петровича, Горбань Галину Василівну.

Читати далі Позачергова конференція Івано-Франківської обласної організації НСКУ

Національна спілка краєзнавців України вітає юних дослідників рідного краю

2017518163330Одним із пріоритетних напрямів діяльності Національної спілки краєзнавців України є освітянське краєзнавство. Впродовж багатьох років спілчани тісно співпрацюють з Малою академією наук України, опікуються її вихованцями. 

18 травня 2017 р. у приміщенні Інституту історії України НАН України відбулось урочисте засідання відділення історії Київської МАН, на яке зібралися школярі 8–11 класів київських шкіл – учасники секцій історичного краєзнавства, історії України, археології МАН України, відомі науковці, керівники секцій, видавці, вчителі та батьки. Учасники зібрання підводили підсумки дослідницької роботи учнів впродовж 2016–2017 навчального року.

2017518163236Значна частина манівців стала переможцями Другого і Третього етапів Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України. За високі досягнення в дослідницькій праці учні, вчителі, керівники секцій та голови журі були відзначені дипломами Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Київської міської державної адміністрації та грамотами Малої академії наук України.

З вітальним словом до учасників зібрання звернувся академік-секретар Відділення історії, філософії та права НАН України, директор Інституту історії України НАН України, член Президії НСКУ, академік НАН України В.А.Смолій, який зупинився на актуальних питаннях сучасної історичної науки, окреслив дослідницьке поле для подальших наукових пошуків, закликав молодь до копіткої праці в царині історії. Від Національної спілки краєзнавців України присутніх привітала заступник голови НСКУ, старший науковий співробітник Інституту історії України, науковий керівник секції історичного краєзнавства, кандидат історичних наук Р.В.Маньковська. У своєму виступі вона наголосила на важливості краєзнавчого сегменту в українській освіті, ролі краєзнавства в формуванні національної свідомості та почуття патріотизму в підростаючого покоління, відзначила зростаючий інтерес до історії малої батьківщини серед молоді.

Читати далі Національна спілка краєзнавців України вітає юних дослідників рідного краю

Зустріч із першим заступником Голови Правління Українського фонду культури Олександром Бакуменком

IMG_407318 травня 2017 року в офісі Національної спілки краєзнавців України відбулася зустріч із письменником, літературознавцем, членом Київської міської організації НСКУ, першим заступником Голови правління Українського фонду культури Олександром Даниловичем Бакуменком.

IMG_4118На ній були присутні голова НСКУ Олександр Реєнт, його перший заступник Руслана Маньковська, відповідальний секретар Володимир Дмитрук, члени Президії Олег Бажан та Володимир Милько, головний бухгалтер Лалі Гриценко, секретар Світлана Архипова, а також професор Володимир Романцов.

IMG_4091Олександр Бакуменко вручив О.Реєнту, Р.Маньковській, В.Дмитруку ювілейні медалі “30 років Українському фонду культури” та подарував Спілці літературу, зокрема власний IMG_4114краєзнавчий роман «Родолюбіє», який в 2016 році відзначено Міжнародною літературною премією імені Володимира Винниченка. Натомість Олександр Реєнт презентував краєзнавчі видання НСКУ.

Крім того, під час зустрічі обговорено напрямки майбутньої співпраці між Національною спілкою краєзнавців України та Українським фондом культури.

Читати далі Зустріч із першим заступником Голови Правління Українського фонду культури Олександром Бакуменком

Рейдерська атака на Державну наукову установу “Енциклопедичне видавництво”

27 квітня 2017 р. на Державну наукову установу “Енциклопедичне видавництво” здійснено рейдерську атаку, внаслідок чого вона залишилася без приміщення, а колектив не має можливостей реалізувати проект “Велика українська енциклопедія”.

2017517135712

Для забезпечення безперебійної роботи наукової установи над “Великою українською енциклопедією” колектив установи звернувся до Президента України Петра Порошенка (лист №94 від 15.05.2017 р., за підписом директора, доктора історичних наук, професора А.М.Киридон) з проханням застосувати конституційні важелі впливу і допомогти у вирішення наступних потреб:
— поновити права Державної наукової установи “Енциклопедичне видавництво” порушені незаконним виселенням, якомога швидше повернути установу в приміщення за адресою: м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 51-а (де вона розташовувалася досі);
— якнайшвидше закріпити за установою це приміщення;
— передати приміщення з комунальної власності в державну;
відкрити окрему бюджетну програму для нормального функціонування установи та реалізації нею проекту “Велика українська енциклопедія”;
— виділити належне фінансування, необхідне для технічного забезпечення та поповнення штату установи висококваліфікованими спеціалістами.

Національна спілка краєзнавців України підтримує колектив Державної наукової установи “Енциклопедичне видавництво” та висловлює занепокоєння негативними процесами, які не йдуть на користь української науки і культури, перешкоджають реалізації безпрецедентного фундаментального проекту “Велика українська енциклопедія” над яким працюють сотні науковців із різних регіонів України.

Читати далі Рейдерська атака на Державну наукову установу “Енциклопедичне видавництво”

Відбулася Міжнародна наукова конференція “Микола Костомаров і Україна”

201751610372216 травня в приміщенні Інституту історії України НАН України відбулася Міжнародна наукова конференція “Микола Костомаров і Україна”, співорганізатором якої є Національна спілка краєзнавців України.

2017516124231На початку заходу з вітальним словом до учасників звернувся голова НСКУ, член-кореспондент НАН України Олександр РЕЄНТ.

Робота конференції відбувалася за такими напрямками:
пленарне засідання;
секція 1: “Микола Костомаров та українське державотворення”;
секція 2: “Костомарознавство як міждисциплінарний напрям соціогуманітарних досліджень”;
2017516105758— секція 3: “Микола Костомаров і його соціокультурне оточення”.

У науковому форумі взяли участь представники різних наукових установ та навчальних закладів, у тому числі й члени Національної спілки, її керівних органів.

Читати далі Відбулася Міжнародна наукова конференція “Микола Костомаров і Україна”